تاریخ: ۱۳۹۷/۳/۱۰
نباید بیش از يك نماینده وارد انتخابات می‌شد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان: جلیل رحیمی، رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس در واکنش به شرکت 4 کاندیدای کرد اهل سنت در انتخابات هیات رئیسه می‌گوید ما اعتقاد داشتيم بيش از يك نفر وارد انتخابات نشود اما متاسفانه با مشكل مواجه شديم.

به گزارش زریان، رئیس فراکسیون اهل سنت در یادداشتی که در روزنامه اعتماد (پنجشنبه، 10 خرداد) منتشر کرده است می‌نویسد: «ما در فراكسيون اميد و فراكسيون اهل سنت اين جمع‌بندی را داشتيم كه نواب رئيس را حفظ كنيم و از نيروهای فراكسيون اميد به تركيب هيات‌رييسه اضافه كنيم. همچنين نظرمان اين بود كه يك نفر از اهل سنت و يك نفر از زنان در اين تركيب قرار بگيرند.»

جلیل رحیمی در ادامه یادداشت خود در مورد اینکه چرا گزينه اهل سنت به هيات رييسه نرسيد به این نکته اشاره می کند که «شايد دليل نخست نبود كه مثلا كانديداي فراكسيون براي گزينه اهل سنت تا يك هفته پيش از راي‌گيري مشخص نبود.

ازطرفي فراكسيون مستقلين و اصولگراها هم نامزدهايي داشتند. حال آنكه ما اعتقاد داشتيم يك نفر بيشتر از اهل سنت وارد انتخابات نشود. ما نمي‌خواهيم حساسيت ايجاد كنيم. متاسفانه چون دوستان به ٣ فراكسيون تقسيم شدند و هركس از فراكسيون خود راي آورد، با مشكل مواجه شديم.

نكته ديگر اينكه ما در فراكسيون اهل سنت ٢١ نفر هستيم و توقع ما اين است كه فراكسيون اميد، مستقلين يا ولايي كه راي نيروهاي ما را مي‌گيرد، به آنها راي هم بدهد اما متاسفانه اين اتفاق نمي‌افتد. ديديدم حسين‌زاده گزينه اهل سنت فراكسيون اميد ٨٦ راي آورد. اما تعداد راي فراكسيون اميد چقدر بود؟ مي‌بينيم حتي خود فراكسيون اميد هم كاملا به او راي نداده است. در اين شرايط مي‌توان انتظار داشت ولايي و مستقلين راي بدهند؟»

وی یادداشت خود را با بیان اینکه «سعي خواهيم كرد براي سال آينده حتما با يك گزينه اهل سنت وارد كارزار انتخابات هيات رييسه ‌شويم» به پایان می‌برد و تصریح می‌کند: «ما به سهم‌خواهي اعتقاد نداريم اما معتقديم حضور اهل سنت يا زنان به انسجام، همفكري و تحقق تصوير دموكراتيك جامعه كمك مي‌كند. ما مي‌خواهيم مجلس، ويتريني كامل متشكل از تنوع مذهبي، جنسيتي و فكري باشد تا حداقل همه طيف‌ها خود را در امور مجلس شريك بدانند و اين فعاليت‌ها را به نحو شايسته‌تري انجام دهند.»

شایان ذکر است که انتخابات هیأت رئیسه مجلس، چهارشنبه (9 خرداد) در حالی برگزار شد که چهار نماینده کرد اهل سنت نیز برای حضور در پست‌های مختلف هیأت رئیسه کاندیدا شده بودند اما هیچکدام از آنها نتوانستند تعداد آرای کافی را به دست بیاورند.

عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده نقده و اشنویه از سوی فراکسیون امید برای دبیری هیأت رئیسه معرفی شد. مهدی فرشادان نماینده سنندج نیز از دیگر کاندیداهای دبیری هیأت رئیسه بود. رسول خضری، نماینده پیرانشهر همچون سال گذشته کاندیدای فراکسیون مستقلین ولایی برای تصدی کرسی ناظر بود و محمدقسیم عثمانی، نماینده بوکان نیز به صورت مستقل وارد رقابت شده بود.

گفتنی است سال گذشته نیز دو نماینده بوکان و پیرانشهر کاندیدا شده بودند که هیچ کدام از آنها نتوانستند آرای لازم را به دست بیاورند.