تاریخ: ۱۳۹۷/۳/۲۱
تعطیلی کارخانه واکسن تب برفکی مهاباد
بایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ نماینده مردم مهاباد در مجلس گفت: تنها کارخانه غرب کشور در تولید واکسن تب برفکی مهاباد (روناک) نیز متاسفانه تعطیل شده است.

به گزارش زریان، جلال محمود زاده امروز دوشنبه اعلام کرد که تنها کارخانه غرب کشور در تولید واکسن تب برفکی مهاباد به نام روناک تعطیل شده است.

وی در حالی که با خانه ملت گفت وگو می کرد، افزود با تعطیلی این کارخانه، واکسن تب برفکی با قیمت گزافی از ترکیه وارد  کشور می شود.

محمودزاده  با بیان اینکه واکسن وارداتی تب برفکی از ترکیه نه تنها کیفیت لازم را ندارد بلکه قیمت بالایی نیز دارد ادامه داد: شیوع تب برفکی بویژه در جنوب استان آذربایجان غربی بسیاری از دامدران را با مشکلات عدیده ای روبرو کرده است.

 کارخانه تولید واکسن تب برفکی  روناک، به عنوان یکی از بزرگترین کارخانه های تب برفکی در خاورمیانه، اسفندماه سال 95 با وقفه ای چهار ساله با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان دامپزشکی کشور در مهاباد افتتاح شد.

  شرکت تولیدی روناک نخستین شرکت بخش خصوصی در کشور است که در زمینه تولید تولید واکسن تب برفکی با موسسه رازی همکاری می کرد.

در زمان افتتاح این کارخانه اعلام شد که پیش بینی شده سالانه   در حدود 50 میلیون دوز واکسن تب برفکی جهت مصرف بازارهای داخلی و خارجی تولید کند.

  این کارخانه در زمینی به مساحت، 8/5 هکتار و با زیربنای 13000 مترمربع احداث شد. برای احداث این کارخانه 120 میلیارد ریال سرمایه گذاری شد  که 51 درصد آن بخش خصوصی و مابقی توسط سازمان گسترش و نوساز صنایع ایران تامین شد.