تاریخ: ۱۳۹۷/۳/۲۹
اردوغان به دنبال شریکی برای افکار توسعه‌طلبانه در سوریه و عراق می‌گردد
ترکیه می‌گوید برای انجام عملیات قندیل علیه «پ.ک.ک» با ایران تماس داشته است، اما سخنگوی نیروهای مسلح ایران گفت که این کشور از عملیات ترکیه در شمال عراق حمایت نمی‌کند.

اردوغان روز گذشته یک بار دیگر اعلام کرد که برای مبارزه با پ.ک.ک با ایران گفت‌وگوهایی داشته است. رئیس جمهور ترکیه حالا پس از عملیات‌هایی که در عفرین سازماندهی کرده، منتظر است تا شمال عراق را هم با همان شیوه قبلی تحت نفوذ خود قرار دهد. هفته گذشته وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که در عملیات قندیل علیه پ.ک.ک با ایران تماس داشته است. وزیر دفاع این کشور هم گفت که ایران برای مبارزه با تروریسم در قندیل موافقت کرده است.

 این توضیحات مقامات ترکیه اما از سوی ایران تکذیب شد. همانطور که پیش از این ایران از عملیات ترکیه در عفرین حمایت نکرد، این دفعه هم سخنگوی نیروهای مسلح ایران گفت که کشورمان از عملیات ترکیه در شمال عراق حمایت نمی‌کند. با این حال این بار اردوغان پا به میدان گذاشته و از مذاکره با ایران در مورد این منطقه استراتژیک میان ایران، ترکیه و عراق خبر می‌دهد. از سوی دیگر نخست‌وزیر ترکیه هم اعلام کرده که هیچ کشوری اجازه استفاده از پایگاه هوایی اینجرندارد. به نظر می‌رسد ترکیه از یکسو سعی در نزدیک‌تر کردن روابط با ایران دارد و از سوی دیگر نیازمند حمایت ایران از افکار توسعه‌طلبانه اردوغان در عراق و سوریه است.

اردوغان: در حال مذاکره با ایران هستیم
اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد: «در خصوص مبارزه با گروه تروریستی پ.ک.ک با رئیس جمهور ایران گفتوگوهایی داشتیم و مذاکرات سرویس‌های اطلاعاتی دو طرف همچنان ادامه دارد.»

اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی گفت‌وگوی زنده در ارتباط با عملیات ارتش ترکیه در قندیل گفت: «در جریان عملیات اخیر مناطق بسیار مهم گردهمایی این گروه تروریستی را هدف حمله قرار دادیم. در اولین قدم 20 جنگنده ارتش ترکیه 10 هدف بسیار مهم در قندیل را بمباران کردند. در آخرین عملیات صورت گرفته نیز یک جلسه بسیار مهم گروه تروریستی پ.ک.ک در قندیل را بمباران کرده‌ایم»

یلدریم: هیچ کشوری نمی‌تواند از اینجرلیک علیه ایران استفاده کند
بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه اعلام کرد: «پایگاه هوایی اینجرلیک تنها در راستای مبارزه با تروریسم مورد استفاده قرار می‌گیرد و اجازه حمله از آن به هیچ کشوری داده نخواهد شد.» یلدریم با حضور در برنامه «انتخابات زود هنگام» کانال یوتیوب بابالا. تی. وی درباره درخواست احتمالی آمریکا برای استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک جهت حمله به ایران بیان کرد که کشورش اجازه استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب این کشو را برای حمله احتمالی به ایران خواهد داد.

او تأکید کرد: «ترکیه تنها در صورت مبارزه با تروریسم، اجازه استفاده از پایگاه اینجرلیک را می‌دهد و آمریکا نمی‌تواند به هیچ وجه برای حمله به کشوری از آن استفاده کند»
او اضافه کرد: «در دوران اشغال عراق نیز آمریکا نتوانست از خاک ترکیه برای حمله به عراق استفاده کند و با مصوبه یکم مارس، با موضوع استفاده از خاک و پایگاههای ترکیه مخالفت کردیم» او افزود: «فارغ از این موضوع. پس از عهدنامه قصر شیرین بین ایران و عثمانی، از 600 سال پیش تاکنون هیچ جنگی بین ایران و ترکیه رخ نداده است.» یلدریم تأکید کرد: «تصور قرار گرفتن در صف مقابل همسایه‌مان در یک جنگ احتمالی، محال بوده و امکان ندارد.»