۱۳۹۷ جمعه ۱ تير - اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 ارشاد حاضر به چاپ عکسهای بمباران شیمایی حلبچه و سردشت نشد

احمد ناطقی عکاس بمباران شیمیایی شهر حلبچه و سردشت در بخشی از مصاحبه خود با خبرگزاری فارس از حاضر نشدن مسئولان ارشاد جهت به کتاب در آوردن عکس های بمباران شیمیایی سردشت و حلبچه گلایه کرد.

گزارش آژانس خبری- تحلیلی زریان ، ناطقی در بخشی از این مصاحبه تفصیلی درباره انتشار عکس‌های فاجعه حلبچه در ایران و حمایت‌هایی که از آن صورت گرفته است می‌گوید: سال گذشته من نامه‌ای به آقای حسینی وزیر ارشاد کنونی نوشتم و از ایشان خواستم که با توجه به سالگرد فاجعه حلبچه می‌توان عکس‌های بمباران حلبچه را به صورت کتاب نفیسی منتشر کرد و در سراسر دنیا ارائه کرد که تمام دنیا بداند این عکس‌های مستند حاصل سلاح‌های شیمیایی آن‌ها بوده است. به خصوص امروز که تمام دنیا علیه ایران بسیج شده‌اند تا ما را به داشتن بمب و سلاح هسته‌ای محکوم کنند، می‌توانیم با انتشار این عکس‌ها نشان دهیم که بمب‌های شیمیایی آن‌ها علیه مردم بی‌گناه حلبچه و سردشت استفاده شد و منجر به این فاجعه مستند شده است. یعنی آن‌ها در این موضوع لبه پرتگاه ایستاده‌اند و کافی است ما آن‌ها را هل بدهیم که متأسفانه کسی حرف ما را نشنید.

 

کسی از چاپ و انتشار عکسهای حلبچه حمایت نکرد

وی درباره تعداد کتاب‌هایی که از عکس‌های فاجعه حلبچه تاکنون منتشر شده است می‌گوید: ستاد تبلیعات جنگ در آن زمان یک کتاب چاپ کرد که چند قطعه عکس من از حلبچه هم در آن بود.

اما تنها کتاب کامل از مجموعه عکسهای من کتابی است به نام «صدای سکوت» که با همکاری و حمایت وزارت شهداء کردستان عراق و موزه حلبچه منتشر شده است، به جز موزه صلح تهران که تعدادی از این کتابها را خریداری کرد، متولیان فرهنگی از انتشار این کتاب هیچ استقبالی نکردند.

 

 *عکس‌هایی که در پرونده علی شیمیایی به آن استناد شد در ایران برای چاپش حمایت نشد 

 وی با اشاره به اهمیت این عکس‌های مستند ادامه می‌دهد: وقتی علی شیمیایی (عامل اصلی بمباران شیمیایی حلبچه) را می خواستند محاکمه و اعدام کنند، عکس‌های من از فاجعه حلبچه داخل پرونده‌اش بود که برای استناد به جنایات او استفاده شد، اما فکر کنید برای چاپ این کتاب در داخل ایران چه کسی از این کار مهم حمایت کرد؟

وی درباره نگاه دیگر کشورهای جهان نسبت به انتشار عکس‌های مستند از فاجعه حلبچه توضیح می‌دهد: الان تمام دنیا متفق القولند که اجازه ندهند سرو صدای این عکس‌ها و این کتاب دربیاید چون خودشان عامل این جنایات هستند و ما هم در این سوی دنیا که تحت فشار غرب قرار گرفته‌ایم، هیچ کمکی به انتشار این عکس‌ها نمی‌کنیم. من در جلسه‌ای با فعالان صلح آمریکا موضوع حلبچه را مطرح کردم اما آنها به دلیل سانسورهای عظیم رسانه ای تنها هاله‌ای کم رنگ از حلبچه در ذهنشان بود، تازه اینها افرادی بودند که برای صلح فعالیت می‌کنند.

 

*باید عکسهای حلبچه در اختیار افکار عمومی جهان قرار گیرد

 این عکاس با تجربه ایرانی معتقد است که : می‌توان ده‌ها هزار کتاب و عکس‌های مستند از این فاجعه جهانی را چاپ کرد و در اختیار مردم جهان گذاشت تا به مردم دنیا بگوییم کسانی که ادعا می‌کنند ایران به دنبال بمب اتم است، خودشان  جنایات انگشت اتهام را به سوی ما نشانه رفته‌اند. ما در این زمینه به شدت کند ذهن جلو می رویم و  باهوش عمل نمی کنیم.

او در پاسخ به این سؤال که چرا فاجعه هولناک حلبچه به اندازه بمباران شیمیایی هیروشیما بعد جهانی نیافته است می‌گوید: یقینا حقایق هیروشیما هم سالها بعد منتشر شده است و این نتیجه سانسور قدرتمند رسانه‌های غربی و توانایی بی حد آنان در حمایت از قدرتهای استکباری است و این ما هستیم که باید از این فرصتها در رسوایی استکبار استفاده کنیم.

  


 

تاريخ: ۱۳۹۱/۲/۱۷

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
درود
وسعت زندگی راز پنهان خود را برای همگان آشکار نخواهد چرا که خانه سیاه است و پاک داشتن از همگان بر نمی آید!
دوستدارتان امیر
نوشته شده توسط امیر هجرانی شاد در تاریخ ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال