۱۳۹۷ جمعه ۱ تير - اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
گفت وگو با دکتر سامران بهروز:
 اما و اگرهای «جراحی زیبایی بینی» به روایت اولین جراح بینی بوکان

سرویس رپورتاژ آگهی زریان؛ «جراحی زیبایی بینی» كه تصور می‌شد امری مدرن باشد، ‌بر اساس شواهد قدیمی ریشه ۴۰۰ ساله دارد، اما چند سالی است تب «جراحی زیبایی بینی» ایران را فراگرفته است و شهر بوکان از این تب مستثنا نبوده است. «دکتر سامران بهروز» اولین متخصصی است که جراح زیبایی بینی را در بوکان شروع کرد و در این زمینه کارنامه موفقی داشته است.

معرفی این پزشک حاذق بوکانی و آشنا شدن با بایدها و نبایدهای این جراحی بهانه ای شد تا گفت و گویی با آقای بهروز در مطب وی در «خيابان سنگينى، ساختمان ميلاد، طبقه سه، (تلفن٤٦٢٦٤٠٢٧و  ٤٦٢٦٤٠٢٨)داشته باشیم.

متن کامل این گفت و گو به شرح زیر است:

زریان؛ در ابتدا خوتان را برای مخاطبان ما معرفی کنید و بفرمائید در چه زمینه ای تخصص دارید؟                                «دکتر سامران بهروز»: اینجانب دکتر سامران بهروز، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح پلاستیک بینی، فارغ‌التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران هستم. 12 سال سابقه فعالیت در زمینه جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی زیبایی بینی دارم. چهار سال در بیمارستان تهران،دو سال در بوکان و شش سال سابقه در بیمارستان شهرستان ارومیه مشغول به خدمت رسانی بوده‌ام.

زریان؛ اولین عمل جراحی بینی چه زمانی در بوکان انجام گرفته است؟

«دکتر سامران بهروز»: حراجی بینی و عمل آندوسکوپی سینوس تا سال 1386 در شهرستان بوکان انجام نمی‌شد و زمانی که بنده به بوکان مراجعت کردم؛ برای اولین بار این جراحی را در سال‌های 86 تا 88 با نتایجی خوبی انجام دادم که به تدریج این عمل‌ها در شهرستان بوکان و شهرهای هم‌جوار رواج پیدا کردند و بعد از من همکاران دیگری نیز در این حیطه وارد شدند و استقبال خوبی از آن هم صورت گرفت.

زریان؛ چرا عمل جراحی بینی با استقبال روبه رو شده است؟

«دکتر سامران بهروز»: با توجه اینکه عمل جراحی زیبایی بینی یکی از پر طرفدارترین عمل‌های جراحی زیبایی در کشور است به تبع در شهرستان بوکان هم همانند شهرهای دیگر مورد استقبال مردم قرار گرفت.

زریان؛ در چند سال فعالیت شما در بوکان، پیش آمده است که بیماری برای جراحی پلاستیک بینی به شما مراجعه کند ولی شما جراحی آن بیمار را قبول نکنید؟

«دکتر سامران بهروز»: بله. جراحی زیبایی بینی به گونه ای است که نمی‌توان به بیمار گفت: این عمل را انجام بدهد یا نه و این جراحی بستگی به سلیقه و وضعیت فکری و ذهنی فرد دارد.

 بعضی اوقات مشاهده می‌کنیم که فرد از لحاظ ظاهری و زیبایی با عمل پر خطری مواجه خواهد شد در حالی که خود فرد با شکل بینی‌اش مشکلی ندارد قطعاً چنین فردی نیاز به جراحی نخواهد داشت و اما افرادی هم هستند که از لحاظ ظاهر بینی، ایرادات جزئی دارند ولی به لحاظ روانی نمی‌توانند با آن ایرادات کنار بیایند به همین خاطر این افراد باید حتماً عمل زیبایی را انجام بدهند.

البته پیش آمده بیمارانی مراجعه کرده‌اند و احساس کرده‌ایم که اولاً نتایج جراحی مطلوب نخواهد شد و نیز در فرم بینی‌شان مشکلی خاصی وجود ندارد ما به آنان توصیه کرده‌ایم که نیازی به عمل جراحی ندارند، اگرچه درصد این نوع بیماران بسیار کم است.

زریان؛ آیا بیمار داشتید که با اصرارهای خود، شما را متقاعد کند تا بینی وی را جراحی کنید؟

«دکتر سامران بهروز»: به طور کلی در جوامع دیگر از لحاظ علمی، فردی که برای عمل زیبایی بینی مراجعه می‌کند حتماً به مشاوره روان پزشکی نیاز خواهد داشت، چون درصد بسیار کمی از افراد وجود دارند که به لحاظ شخصیتی دچار نوعی اختلال روانی هستند و اگر تحت عمل جراحی زیبایی قرار بگیرند، هرچند که عمل جراحیشان بدون اشکال و در بهترین حالت ممکن صورت بگیرد باز هم این افراد با توجه به اختلال روانیشان از نتیجه عمل راضی نخواهند بود، به همین خاطر مشاوره قبل از عمل امری ضروری است.

متأسفانه این مسئله در جامعه ما از لحاظ فرهنگی جا نیفتاده است و ما مجبوریم به شرح‌حال بیمار در مراجعاتش توجه کنیم و اگر با فردی مواجه شویم که دچار اختلالات روانی است از عمل آن فرد خودداری می‌کنیم.

زریان؛ چند درصد بیمارانتان از نتیجه عمل راضی بوده‌اند؟

«دکتر سامران بهروز»: معمولاً به لحاظ علمی، درصد کمی از موارد پیش آمده که نیاز به عمل مجدد داشته باشند، در مورد بیماران خودم هم عمل مجدد زیبایی درصدشان بسیار کم بوده به طوری که می‌توانم بگویم این درصد در طول سال به تعداد انگشتان دست نرسیده است.

 زریان؛ گفت وگو را با چند سئوال تخصصی ادامه می‌دهیم، جراحی پلاستیک بینی، جراحی ساده ای است یا پیچیده؟

«دکتر سامران بهروز»: جراح پلاستیک بینی یا راینو پلاستی یکی از پیچیده‌ترین و ظریف‌ترین نوع جراحی‌های زیبایی بینی در بین سایر جراحی‌های پلاستیک است.

 با توجه به اینکه بینی جدا از بحث ظاهری و زیبایی از نظر عملکرد، بویایی و تنفس در سلامت بدن نقش ایفا می‌کند، بنابراین در جراحی زیبایی بینی، یک جراح باید جدا از بحث زیبایی به نقش عملکرد بینی چه از نظر تنفسی، بویایی و سایر عملکردهای بینی توجه داشته باشد و یک تعادل بین زیبایی و حفظ عملکرد تنفس بینی ایجاد کند. بر همین اساس عمل جراح بینی برای جراح یکی از پیچیده‌ترین و ظریف‌ترین نوع جراحی محسوب می‌شود که نیازمند تجربه زیاد و علم و توانایی در عمل جراحی زیبایی است.

 زریان؛ علی رغم این سخنان شما، این روزها جراحی زیبایی بینی را پزشکان با تخصص‌های مختلف انجام می‌دهند. حتی دیده شده که بعضی از پرسنل بیمارستان‌ها وبعضا جراح‌های عمومی هم در مطب شخصی‌شان این جراحی را انجام می هند، شما توصیه می‌کنید که متقاضیان این عمل، سراغ چه کسانی بروند؟ چه تخصص‌هایی داشته باشند؟

«دکتر سامران بهروز»: بله متأسفانه شاهد این مسائل هستیم. با توجه به اینکه در کشورمان استقبال زیادی از عمل جراحی بینی وجود دارد و درآمدی مناسبی از این عمل عاید جراح می‌شود، علی رغم کنترل سیستم نظارتی وزارت بهداشت و درمان و نظام پزشکی روی این مسئله، پزشکانی دست به عمل جراحی زیبایی می‌زنند درحالی‌که در حیطه کاری آنان باشد.

جراحی زیبایی به لحاظ علمی و قانونی در حیطه کاری دو گروه از پزشکان و جراحان است، یکی جراحان گوش و حلق بینی و دومی جراحان فوق تخصص جراحی پلاستیک.

زریان؛ فیزیک بینی در موفقیت جراحی زیبایی تا چه حد تأثیرگذار است؟

«دکتر سامران بهروز»: به لحاظ تقسیم بندی بینی سه نوع بینی از نظر پوست بیمار داریم: افرادی هستند که پوست بینی کلفتی دارند که بینی‌شان حاوی غده‌های چربی‌اند و به لحاظ عامیانه به بینی‌های گوشتی معروف‌اند.

گروه دیگر افرادی‌اند که پوست بینی‌شان نازک است و آن‌ها هم به مراتب عوارض خاص خودشان را دارند و افرادی که بینی یا پوست نرمالی دارند.

 معمولاً بهترین نوع بینی متعلق به افرادی است که پوست نرمال و طبیعی یا همان بینی‌های استخوانی دارند ولی در دو گروه دیگر ما معمولاً در ابتدا به بیماران اطلاع می‌دهیم که کاملاً آگاهانه تصمیم بگیرند و میزان نتایجی که ممکن است ایجاد شود را برای بیمار توضیح خواهیم داد.

زریان؛ تعدادی از همکارانتان بیش از عمل جراحی و به کمک نرم‌افزارهای گرافیکی، تصویربعداز عمل را به بیمار نشان می‌دهند، آیا این کار از لحاظ علمی درست است و بیمار باید به این تصاویر اعتماد کند یا نه؟

«دکتر سامران بهروز»: جراحان زیبایی بینی در این زمینه چه در داخل کشور و چه در خارج به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروهی هستند که قبل عمل با استفاده از یک سری برنامه‌های نرم افزاری و آنالیز کامپیوتری، تصاویری را ایجاد می کنند و به بیمار نشان می‌دهند و گروه دیگری از جراحان معمولاً این کار را انجام ده‌اند چون معتقدند انتظار بیمار با این کار افزایش می‌یابد.

بنده معتقدم که عمل جراحی زیبایی بینی یک فتوشاپ نیست در ضمن بینی خمیر نیست که هر فرمی بخواهیم بتوانیم به آن بدهیم، در ضمن بسیار دیده‌شده با وجود اینکه نتیجه عمل مطلوب واقع شده است ولی به علت تفاوت‌های جزئی که با عکس فتوشاپ قبل از عمل داشته است معمولاً مریض ناراضی خواهد بود.

در حال حاضر اکثریت جراح‌هایی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند از روش دوم یعنی آنالیز نکردن وفتوگرافی نکردن عمل جراحی استفاده می‌کنند.

زریان؛ این روزها حرف از جراحی با لیزر است آیا کاربردی در جراحی زیبایی بینی دارد؟

«دکتر سامران بهروز»: متأسفانه این مسئله یکی از اصطلاحات عامیانه ای است که بعضی از همکاران ما در بین بیماران رواج داده‌اند و با توجه به عدم آگاهی بیماران در مورد کاربرد لیزر در عمل جراحی بینی، نسبت به این مسئله اصرار دارند.

در هیچ جای دنیا لیزر در عمل جراحی زیبایی بینی مطلقاً کاربردی ندارد و همکارانی که این اصطلاح را به کار می‌برند صرفاً جهت عوام فریبی است (البته لیزر در سایر عمل های قسمت‌های گوش و حلق و بینی ازجمله حنجره، گوش و بعضی از تومورها کاربرد دارد).

به عنوان سئوال آخر، به بیماران و کسانی که علاقمند به جراحی زیبایی بینی هستند چه پیشنهاد و توصیه ای می‌کنید؟

«دکتر سامران بهروز»: مطلب آخری که نیاز است به بیماران و خوانندگانی که این مصاحبه را می‌خوانند گفته شود این است که عمل جراحی زیبایی بینی یکی از پیچیده‌ترین و ظریف‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی است، این عمل نیازمند سه پارامتر است، اولاً جراح باید علم جراحی زیبایی بینی را داشته باشد، ثانیاً باید تجربه این عمل را داشته باشد و ثالثاً یک اصطلاح فردی هست که می‌گوید جراح باید هنر جراحی زیبایی بینی را داشته باشد که این بحث هنر انجام دادن جراحی یک حالت کاملاً شخصی است و ازهر جراحی به جراح دیگر این موضوع متفاوت است به همین خاطر بنده به مردم و بیماران توصیه می‌کنم در انتخاب جراحشون دقت کامل داشته باشند و صرفاً هزینه کمتر جراحی را دال بر انتخاب جراحشون در نظر نگیرند، شاید با هزینه چند صد هزار تومان کمتر این عمل جراحی را انجام بدهند ولی با توجه به نتایج بدی که صورت می‌گیرد ممکن است نیاز به صرف هزینه بیشتری برای عمل‌های مجدد شوند که در نهایت نتیجه مطلوبی هم حاصل نمی‌شود.

زریان؛ از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، نهایت تشکر را داریم.

«دکتر سامران بهروز»: بنده نیز از شما و همکارانتان در پایگاه خبری – تحلیلی زریان نهایت تشکر را دارم. /

تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۱۰

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
باعرض سلام و تشكر بابت مطالب عالي و توضيحات مفيد اقاي دكتر بهروز، عذر ميخام امكان ديدن نمونه كارهاي اقاي دكتر وجود داره؟
نوشته شده توسط پريماه در تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۲۷

سلام اقای دکتر خسته نباشی میخوام بینیم عمل کنم ترسم خیلی زیاد هست اما من بینیم گوشتی هست صورتم تپله ممنون میشم اگر هزینش را بگی زهرا هستم از بوکان با تشکر
نوشته شده توسط زهرا در تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۸

سلام اقای دکتر خسته نباشید
من می خوام بینیم رو عمل کنم بینیم استخوانی هستش
می خواستم بدونم هزینش چقدره
لطفا جواب بدین
ممنونم
نوشته شده توسط زهرا در تاریخ ۱۳۹۶/۴/۲

سلام اقای دکتر خسته نباشید
مم میخوام بینیمو عمل کنم و اهل بوکانم هستم
ولی خیلی میترسم ک خوب در نیاد و من پشیمونتر بشم که ای ای کاش عمل نمیکردم من خیلی از مدل فانتزی خوشم میاد ولی چون صورتم تپله خس میکنم بیش از حد کوچک بشه
ممنون میشم جوابم رو بدید
وهزینه عمل بینی شما چقده ؟؟؟؟
وایا لیفت گیجگاه چنده
مرسی🙏🙏🙏
نوشته شده توسط Midya در تاریخ ۱۳۹۶/۳/۳۰

سلام و خسته نباشید حضور دکتر سامران بهروز عزیز. بابت زحمتایی که برای عمل رینو من کشیدید نهایت سپاسگذاری و تقدیر را دارم.
نوشته شده توسط مینا سلیمانزاده در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال