۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد - اِلخَميس ٩ رمضان ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 این روزهای شهرداری بوکان به روایت سرپرست شهرداری

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ سرپرستی «رسول معروفی» برای دومین بار از سوی شورای اسلامی شهر در شهرداری بوکان تمدید شد و به دنبال این موضوع وی گفت و گویی با کانی پرس به شرح زیر داشته است.

* شهرداری بوکان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ چه اقداماتی را در برنامه دارد؟

همچنان که می دانیم در سال های گذشته ۹۵ درصد کارها در شهرداری به صورت پیمانی(فهرست بها) انجام می شد که همین امر هزینه های بسیار زیادی را روی دوش مجموعه شهرداری می گذاشت.

در سال جاری بر خلاف رویه گذشته در شرایط مناقصات و فرخوانهاى عمرانى امسال درج شده که ۷۰ درصد دستمزد از طریق املاک و مستغلات  و ۳۰ درصد به صورت نقدی پرداخت می شود.

همچنین در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در باب اقتصاد مقاومتی شهرداری برای اولین بار سعی کرده است برای کاهش هزینه کرد ها از امکانات و ماشین آلات موجود خود برای انجام پروژهای عمرانی استفاده کند که همین امر نیز بی گمان سبب کاهش هزینه کرد شهرداری و به تبع افزایش راندمان کارهای عمرانی در نقاط مختلف شهر خواهد بود.

بر همین اساس به یقین می توان گفت که هزینه کرد های عمرانی شهرداری در سال جاری به یک پانزدهم سال قبل کاهش میابد و این در حالی است که شاهد افزایش ۵۰ درصد کارهای عمرانی در سطح شهر خواهیم بود و همچنین می توانیم بخش عمده ای از بدهکاری شهرداری را به پیمانکاران پرداخت کنیم.

* آیا با روی کار آمدن شهردار جدید شاهد ادامه فعالیت های شهرداری در دوران سرپرستی شما خواهیم بود؟

شهرداری قطعا قائم به شخص نیست بلکه در چهار چوب بودجه تعین شده عمل خواهد کرد و هر کس نیز که به عنوان شهردار معرفی شود قطعا باید در راستای این بودجه و برنامه های اعلام شده حرکت کند.

سیاست های کاری فرق می کند ولی واقعیت این است که ساسیت فعلی ما در شهرداری طی این مدت اجرای برنامه های یک روزه، دو روزه، یک هفته و گاها یک ماهه بوده تا در صورت انتخاب شهردار جدید وی بتواند با فراغ بال تفکرات و ایده های خود را در شهرداری بر اساس بودجه موجود اجرا کند.

آیا هر کس که بخواهد بر صندلی شهردار بوکان تکیه بزند مگر هدفی جز خدمت کردن خواهد داشت؟ و آیا کارهای که ما در این مدت انجام داده ایم در راستای خدمت نبوده است؟ میتوانم به یقین اعلام کنیم حجم کارهای ما در این مدت اگر بی نظیر نبوده کم نظیر بوده است و توانستیم عدالت عمرانی را در سطح کلیه مناطق بگسترانیم، پس هر کس به عنوان مدیریت جدید شهرداری انتخاب شود ادامه دهنده این راه خواهد بود.

* چقدر دغدغه های مردم در بحث عمرانی در شهرداری پیگری می شود؟

شهر بوکان که طی سال های نه چندان دور به عروس شهرهای ایران معروف بود اکنون دچار پس رفتی غیر قابل انکار شده است، و همین مهم سبب نارضایتی های از سوی همشهریان شده بود پس نیاز دیدیم در اولین گام با شناسای نقاط خواص و محروم و برنامه ریزی دقیق جلو این پس رفت را سد کنیم.

آیا بوکان با شهرهای همجوار چه تفاوتی دارد که اکنون در این وضعیت گرفتار شده است؟ در نیروی انسانی مشکل داریم؟  اگر بر اساس آمار و ارقام شهرداری سقز ۸۰۰ نیروی کاری دارد و ما کمتر از نصف این تعداد را در اختیار داریم هر چند طی دو سال گذشته این شائبه هم ایجاد شده بود که شهرداری بوکان ۳۰۰ نیروی مازاد دارد اصلا کل نیروهای شهرداری اعم از رسمی و غیر رسمی به ۳۰۰ نفر نمی رسد که دارای این تعداد نیروی مازاد باشد.

انجام کارهای عمرانی در این مدت باعث شد همگان ببینند در بوکان نیز می توان تغییرات جدی را ایجاد نمود و شهر مرده بوکان را از نظر عمران شهری بار دیگر تبدیل به یکی از زیباترین شهرهای منطقه کرد و این نوید را نیز بدهیم که با قدرت تمام این مسیر را ادامه خواهیم داد.

* برای براورده شدن درآمدهای مورد نیاز شهرداری بوکان چه برنامه های در دستور کار خواهد بود؟

بوکان دارای یک سری درآمد های نهفته است که می تواند بودجه ۵ سال بوکان را تامین کند که ما از آنان غافل هستیم.

در تمام شهرهای ایران از جمله ارومیه، مهاباد، تهران و بسیاری از شهرهای دیگر شهرداری در اجرای ماده ۷۷ با قاطعیت وارد عمل می شود ولی طی چندین سال گذشته این مهم در بوکان بر اساس دلبخواهی مالکان بوده است ولی ما سعی داریم بار دیگر این ماده را که بازوی اجرای شهرداری است به صورت جد فعال خواهیم نمود تا بتوانیم درامد حاصل از آن را  در آبادانی بوکان هزینه کنیم.

شهرداری بوکان دارای منابع مالی دیگری نیز از جمله مسکن و زمین املاک بوده که این مهم بهترین پشتوانه برای این نهاد شهری است که در صورت نیاز می توانیم از آنان برای کسب رضایت عمومی در بخش عمرانی استفاده کنیم.

* یکی از مشکلات شهر بوکان که باعث کاهش ورود مسافران نیز شده است، کمبود استراحتگاه برای مسافران و همچنین نبود مکان های تفریحی است؛ برای رفع این مشکل چه تدبیری اندیشیده‌اید؟

یکی از مهم ترین دلایلی این که ما در نوروز امسال کاهش گردشگر داشتیم را می توان در برودت هوا و همچنین بارنی بودن منطقه دانست هرچند آمار گردشگری بوکان همیشه پائین بوده است.

شهر بوکان در بخش گردشگری دارای محرومیت چندین ساله است و این کاستی را هر گز نمی توان در یک سال جبران کرد ولی در بودجه سال جاری احداث چندین پارک محلی بویژه در مناطق امیر آباد و علی آباد و پارک بزرگ مسافر در اولیت قرار دارد تا بتوانیم به گسترش فضای سبزی شهری به جذب مسافر کمک کنیم.

در کنار این اقدام احداث دو مجتمع بزرگ تجاری تفریحی جواهر واقع در پارک ملت و همچنین فرمانداری را نیز در صدر اقدامات و پروژهای عمرانی شهر جای دادیم که انشالله با اتمام این پروژها می توان امید وار به حضور مسافران بیشتری در بوکان بود.

خبر بسیار مسرت بخش دیگری نیز در بحث گردشگری دستور صریح وزیر راه و شهرسازی به اداره کل مسکن و شهرسازی استان برای احیاء حاشیه سیمینه رود است که در همین راستا و یک سال زودتر شهرداری بوکان با عقد قراردادی ۵۰۰ میلیون تومانی با شرکت آمون برای مطالعه و طراحی حریم رودخانه سیمینه رود در حریم شهر بوکان که این می تواند تقش بسیاری در جذب گردشگر داشته باشد

زیر سازی پارک مسافر تقریبا به پایان رسیده است و در بحث طراحی آن مشکلاتی ایجاد شده که دو طرح برای ان ارائه شد که طرح نهایی هنوز به تصویب نرسیده است و امید در چند هفته اینده این مهم اجرای شود.

* بسیاری از مردم بوکان امید داشتند که نوروز امسال شاهد بازگشایی خانه استاد حقیقی به هنوان موزه باشند ولی خبری نبودچرا؟

برابر مصوبه شورای اسلامی شهر که در سال ۹۴ تصویب شد مراحل ادارای انتقال سند خانه استاد حقیقی برای تبدیل به موزه انجام گرفت ولی متاسفانه پرداخت هزینه ۴۰۰ میلیون تومانی این مصوبه به خانواده آن مرحوم برای تملیک خانه طی سال گذشته با مشکل رو به رو شد.

در اوائل سال جدید خوشبختانه توانستیم مبلغ حدود ۱۵۰میلیون تومان به حساب آنان واریز کنیم و همچنین تا چند روز آینده از محل فروش ساختمان شهرداری منطقه دو نیز ما بقی هزینه مندرج در قرار داد پرداخت خواهد شد تا خانه این شاعر بزرگ منطقه برای تبدیل شدن به موزه به تملک شهرداری دراید.

* شما چه چشم‌اندازی را برای شهرداری در پایان مسئولیت خود متصور هستید؟

اگر قرار بر این باشد که شورای اسلامی شهر حکم به ماندن ما بگیرد کار ما در سه بخش خواهد بود اول و مهم تر از همه توجه به عمران شهری است که سعی خواهیم کرد در جبهه های بیشتری این فعالیت را گسترش دهیم.

تحولات در سیستم اداری و ساماندهی نیروی انسانی موجود در شهرداری نیز یکی دیگر از مهمترین برنامه های بنده تا پایان فعالیتم به عنوان سرپرست شهرداری خواهد بود.

قطعا شهرداری نیاز به یک تحول اساسی در بخش مدیریت نیروی انسانی دارد زیرا هم اکنون نیرویهای موجود در شهرداری بدون تعریف وظایف در بخش های غیر تخصصی در حال فعالیت هستند و این یک واقعیت تلخ است.

باید شرح وظایف نیروها شفاف باشد بویژه در بخش پاسخگوی به ارباب رجوع که متاسفانه شهرداری در این قسمت بسیار ضعیف عمل کرده است.

با تمام توان سعی خواهم کرد در پایان مدیریتم به عنوان سرپرست، شهرداری بوکان را از نظ نیروی انسانی و انجام برنامه های عمرانی و غیره… در سطح بسیار مطلوبی قرار دهم.

  آیا در شهرداری بوکان فساد وجود دارد و برای جلوگیری از گسترش آن در شهرداری چه باید کرد؟

بی گمان نبود شرح وظایف و پاسخگوی صریح به ارباب رجوع باعث ایجاد فساد در شهرداری می شود و یکی از اساسی ترین اقدامات ما در تحول اداری نیز جلوگیری از بروز فساد در بدنه شهرداری خواهد بود.

شک نکنید که فساد در بدنه شهرداری وجود دارد ولی نوع فسادها متفاوت است و من نمی توانم گناه کسی را بشویم هرچند فساد را نمی توان تنها در بخش مالی خلاصه کرد.

وقتی راه کار های فرار از عوارضات و یا غیره توسط کارشناسان شهرداری به ارباب رجوع پیشنهاد می شود این خود یک نوع فساد است.

من مطمئن هستم که در بحث مالی شهرداری کوچکترین فسادی وجود ندارد اما در قسمت های مختلف بی گمان شرایط برای فساد مهیا است.

بازرس، حسابرس و مقامات امنیتی هیچ گونه رودربایسی با بنده و شهرداری ندارند و قطعا اگر فسادی در مسائل مالی شهرداری دیده شود آنان به شدت برخورد خواهند کرد که خوشبختانه تا کنون این مهم اتفاق نیفتاده است.

زمینه فساد در شهرداری ها مهیا است، وقتی یکی از مهندسین شهرداری نقشه ها را برای خود بر می دارد و از ارجاع نفشه ها به دیگر مهندسان جلوگیری می کند این یک نوع فساد اداری است یا کارشناس شهرداری بید و راهکاری برای دور زدن قانون به ارباب رجوع پیشنهاد کند این یعنی وجود فساد در بدنه مدیریت شهرداری که قطعا باید ریشه کن شوند.

در این مدت خوشبختانه حراست و دستگاه امنیتی شهرستان تمام سعی خود را کردند که با این موضوعات در شهرداری برخورد کنند و هدف ما هم ریشه کن کردن این رفتارها است که خوشبختانه تا حدی موفق بودیم.

  چرا پروژهای میدان معلم و وحدت از پیشرفت ملموسی طی سال ۹۴ برخوردار نبودند؟

پیشرفتی که طی سه ماه گذشته پروژه های زیرگذر میدان معلم و رو گذر میدان وحدت به خود دیده اند معادل کل استارت پروژه تا لحظه حکم سرپرستی بنده بوده است.

در حال حاضر زیر سازی و شمع کوبی و احداث پایه های زیر زمینی این پروژها در حال اتمام است و طی چند هفته آینده مردم عملا پیشرفت آن را حس خواهند کرد.

خوشبختانه منابع مالی میدان معلم تا حدودی تامین شده و سازه های فولادی و عرشه های میدان وحدت نیز توسط شرکت هپکو آماده شده و منتظر حمل از اراک به سوی بوکان است.

* ورودی های بوکان از سمت میاندواب و سقز متحول شده است اما وضعیت ورودی های شهر از طرف مهاباد و شاهیندژ اصلا مناسب نیست، درمورد بهبود ورودی های شهر چه برنامه هایی دارید؟

ورودی های شهر یکی دیگر از دغدغه های شهرداری بوکان است که سعی خواهیم کرد این نقیصه را که طی سالیان سال وجود داشته است با راهکارها و طرح های جهشی برطرف کنیم.

شهرداری در ورودی های شاهین دژ و مهاباد پا را از محدوده خود فراتر گذاشته و با همکاری اداره راه و شهرسازی سعی کردیم این ورودی ها را به صورت کاملا استانداردی بهسازی کنیم.

الان در ورودی مهاباد کارهای بسیار خوبی انجام شده و این قول را به همه همشهریان خواهیم داد که این ورودی به عنوان یکی از زیبا ترین و شکیل ترین ورودی شهرهای منطقه لقب گیرد.

* مردم بوکان طی چند روز گذشته از تاخیر آتش نشانان در محل حادثه گلایه مند اند شما چه راه کاری را برای کاهش این تاخیرات در برنامه دارید؟

واقعیت این است که بخش آتش نشانی با کمبود شدید امکانات رو به رو است یعنی قطعا بایستی در این باره تصمیمات بسیار مهمی توسط مسئولان ارشد شهرستانی و استانی گرفته شود تا خدای ناخواسته شاهد حوادث نباشیم که به علت نبود امکانات نیروهای آتش نشانی نتوانند اقدامات امدادی و نجات را انجام دهند.

شاید این اقدامات زمان بر باشد ولی مردم به این مسائل فکر نمی کنند بلکه آنان توقع دارند که آتش نشانی در کوتاه ترین زمان ممکن در محل حادثه حضور داشته باشد و با استفاده از امکانات از گستردگی حادثه بکاهد .

خوشبختانه شهرداری در اولین اقدامی که انجام داد محل مناسبی را برای ایستگاه مرکزی آتش نشانی واقع در حد فاصل میدان قدس و مجتمع ادارات مشخص نمود که به علت نبود گره های ترافیکی این مرکز دسترسی آسان به نقاط مختلف شمال، جنوب و شرق شهر دارد.

ایستگاه امیر آباد نیز اکنون فعال است که منطقه امیر آباد و پارک ساحلی را تحت پوشش دارد همچنین ایستگاه شهرک فرهنگیان نیز که طی یکی دو هفته آینده به بهره برداری خواهد رسید و دارای امکانات خوبی است که می تواند در کاهش زمان حضور آتش نشانان در محل حادثه بسیار نقش تعین کننده ای داشته باشد.

در آینده نیز سعی خواهیم کرد آشیانه اتوبوس های شهرداری واقع در بلوار اندیشه را نیز به عنوان ایستگاه آتش نشانی وارد مدار کنیم تا قسمت های شمال شهر را نیز تحت پوشش قرار دهیم.

* در مورد ساماندهی میوه فروشان وانتی بویژه در امیر آباد که باعث گلایه های نیز شده است چه اقداماتی در دست اجرا دارید؟

اصولا میوه فروشی با وانت بارها تحت هر شرایطی خلاف مقرارات است و ضمن اینکه باعث رکود کسب و کار مغازه دارانی می شود که پروانه ساختمانی و کسب می گیرد و همچنین مالیات و عوارض شهرداری پرداخت می کند باعث سد معبر و ایجاد گره های ترافیکی نیز می شوند.

در امیر آباد رایزنی برای دو اقدام صورت گرفت که متاسفانه به علت های مختلف این وعده ها تا کنون عملی نشده ولی امید است که طی یک ماه آینده مشکل و معضل میوه فروشان منطقه امیرآباد نیز برطرف شود.

و سخن آخر.

من از اعضای شورای اسلامی شهر، فرمانده و نماینده مردم بوکان در مجلس قدردانی می‌کنم که به واقع یکی از مهم ترین دلایل افزایش حجم کارعمران شهری  پیگیری های این دوستان بویژه تک تک اعضاء شورا بوده است.

از شهروندان محترم نیز درخواست می‌کنم که در مطالبات خود، تنها به بیان یک پیشنهاد بسنده نکنند و برای تحقق مطالبات خود، پیگیری‌های لازم را به انجام برسانند و همچنین از شهروندان می‌خواهم که در حفظ امکانات شهری بکوشند./

تاريخ: ۱۳۹۵/۳/۲۳

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
با سلام
پروژه های عمرانی در شهرستان بوکان پیشرفت چشم گیری داشته و قابل قدرانی است و این از تلاش بی وقفه ی شورای شهر و سرپرست شهرداری میباشد خیلی ممنون از اینکه به فکر شهر هستید
ولی از شهرداری بوکان درخواست داریم به وضعیت خیابان مریوان رسیدگی شود و یک تصمیم جدی در مورد این خیابان گرفته شود
نوشته شده توسط امید در تاریخ ۱۳۹۵/۳/۲۳
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال