۱۳۹۷ جمعه ۱ تير - اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 پاسخی به انتقادات عوامانه به همایش استاد هیمن /احمد غلامی*

* این یادداشت به قلم «احمد غلامی» دانشجوی دکتری جامعه شناسی اجتماعی و توسعه ی دانشگاه تبریز و دبیر دبیرستانهای بوکان نوشته شده و در اختیار زریان قرار گرفته است.

 پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ همایش ها، کنفرانس ها و جلسات نقد و بررسی در ذات خود پدیده های مدرنی هستند که ریشه و تاریخ آنها به دوران یونان باستان و با فترت و تأخیری بسیار فراون به قرنهای هجدهم و نوزدهم برمی گردد. اولین روبرو شدنهای علمی با همدیگر در مکانهایی چون آگورا (در یونان باستان) و کافه ها موجب شد تا به اصطلاح یورگن هابرماس این مکانها و کافه ها همچون اولین حوزه های عمومی و محل تصادم و برخورد اندیشه ها لحاظ شود. کارل پوپر با تأسی به چنین اماکنی و بلاخص به آگورا در شهرهای یونانی معتقد است که می بایست به جهانی تحت عنوان جهان سوم اندیشید که در آن به جای انسانها اندیشه به جنگ هم می روند. در واقع همایش ها را می توان مکانی یا همان جهان سومی فرض کرد که محل برخورد اندیشه ها و تفکرات است. همایش ها زمانی می توانند این رسالت را برعهده بگیرند که خود را از روابط خویشاوندی، عرفی و عوامانه خلاص کرده و با عینک علمی و پژوهشی به مسائل بنگرند. همایش استاد هیمن، در واقع در این وادی بسیار موفق و قابل تأمل است. اینکه از سیل عظیمی از مقالات، تنها 6 مقاله به شکلی علمی پذیرش شده و در آنها عناصر علمی و تحقیقاتی بدرستی و لو با انتقادات قابل تأمل، ارائه شده بودند، نشانگر سویه ی درست نظری و علمی گردانندگان آن است. آثاری از عزیز آلی، احمد غلامی، یونس رضایی، مسعود بیننده، رهبر محمودزاده، خانم میروانی و امجد غلامی از جمله آثاری بودند که به سمع و نظر مخاطبان رسید. اما آنچه در حاشیه¬ی این همایش گذشت و می گذرد بسیار قابل توجه است.

در نقدها یا بهتر است گفته شود در گلایه نامه ها و شکوائیه هایی که از دوستان شنیده می شود، پیداست که ساختار مدرن و علمی پژوهشی همایش به کام بسیاری خوشایند نبوده و این خود موجب تراوشات مغذی چندی از سوی آنها شده است. بسیاری دوستی خود با استاد هیمن و یا همسایگی با ایشان و یا همکار بودن با وی را در نشریه ی سروه دلیلی اصلی می دانند برای پذیرش شدن مقالاتی که می بایست پذیرفته می شد اما بدلیل خام نویسی و غیرپژوهشی بودن حذف شده بودند. این مقالات را می توان بیشتر در دسته ی یادداشت نویسی و یا خاطره نویسی به حساب آورد که غالبا در هیچ همایشی قابل ارجاع نیست و بیشتر در پایان همایش هایی که بخشی را تحت عنوان "تاریخ شفاهی" به عنوان پانل قرار داده باشند، ارائه می شود که البته همایش استاد هیمن مهاباد از این قاعده مستثنی بود. تاریخ شفاهی علیرغم اهمیتی که دارد غالبا نمی تواند منبعی علمی و پژوهشی باشد.

نقد دیگری که بر چنین شکوائیه هایی وارد است به نوعی نگاه آنان به مقالات دیگران است؛ اینکه اگر مقاله ی کسی تأئید نشود دلیل بر آن نیست که در حق وی اجحافی شده و یا نسبت به کسی حسن خلق نشان داده باشند. کسانی که در این همایش مقالات خود را ارائه داده اند به قرائت تعدادی بسیاری از حضار مقالاتی علمی و توجه برانگیز بوده اند و طرد آنان یا به باد تشر گرفتنشان چیزی از توانمندی آنها نمی کاهد، بلکه شاکی را بیش از پیش کریه و سیه فام تر می کند.

در پایان بهتر است گفته شود که خسران وقت و اجحاف علیه دستانی که می شد به پاکی و انصاف می نوشت برای نگارش گلایه هایی از این دست را خدای خوش نمی آید زیرا که نادان نه تنها دیگر در پی قرائت و خواندن مطلب و نگارش متون تحقیقی و پژوهشی نخواهد رفت، بلکه همواره در ته همایش ها به گلایه و شکوائیه خواهد پرداخت و این خود خسارتی بزرگ در ساختار روشنفکری خواهد بود. بگذارید قلم ها سخن بگویند و متون نوشتاریمان معرف ما باشند، هر چه هم برای خود داستان ببافیم و از عظمت خود بگوییم، باز این مُشک است که باید ببوید. همایش ها گرانقدرترین اماکنی هستند که می توانند اندیشه ها را به جان هم بیاندازد تا از آنها سنتزهای نظری بکر و ایده آل بیرون بکشد، حتی اگر مقالات ضعیف و ناتوانمند ما هم تأئید نشود و یا در جمع حضار از ما تقدیر نشد و کسی خیر مقدم گویی ما را در ملاءعام جار نزد، باز این همایش ها به عظمت خود باقی اند و راه خود را می روند، کُردگویی: ئاش ده گه ری و چه قه نه زاری خوی شل ده کا.

        

تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۲

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال