۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت - اِسَّبِت ٥ شعبان ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 ایجاد مشکلات و اعمال محدودیت برای اعضای نظام مهندسی سقز / هیوا نعمانی

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ مهندس هیوا نعمانی عضو هیات اجرایی سازمان نظام مهندسی سقز با ارسال یادداشتی به کردپرس به بررسی محدودیت ها و مشکلات ایجاد شده برای مهندسان سقزی پرداخته و خواستار رسیدگی مسئولان به این مسکلات شده است.
به گزارش زریان به نقل از کردپرس- هر سازمان متعهد حرفه ای بنابر اهداف خود تابع مقرراتیست که همگام با تامین خواسته های اعضا، سر در توسعه محلی و ملی دارد. خاصه آنکه آن سازمان خود مرجع اجرای قوانین و بدنه آن متشکل از نخبگان بعنوان بخشی از سرمایه اجتماعی باشد.

به گواه بسیاری از شهروندان و مدیران شهری، نقش نظام مهندسی سقز در تحولات و توسعه این شهر در سال های اخیر بی بدیل بوده و درصد مشارکت در طرحهای اجتماعی، آموزشی، خیریه و مذهبی این نهاد با حضور بالغ بر 350 عضو، تجربه ای موفق از همگرایی و مشارکت جمعی است که در کشور ما امری نوپا بوده و بالتبع تضعیف و تضییع حقوق اعضای آن نقش مخربی در توسعه شهری را دارد.

هر آنکس که در یکسال گذشته از روند اتفاقات نظام مهندسی سقز و نگرانی های خانواده بزرگ مهندسین مطلع است، اذعان به تحمیل مشکلات از طرف نهادهای بالادستی بر مجموعه را دارد که مهمترین آن موضوع محدودیت تعداد کار برای اعضاست. بنا بر مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، در جهت رعایت عدالت بین مهندسان و حفظ کیفیت خدمات، اعمال محدودیت در حجم کار منطقی بوده و اعضا سقز نیز بر رعایت متراژ و عدالت در کارکرد توافق نظر دارند. اما با توجه به زیربنای غالبا محدود ساختمانها در سقز، غالب مهندسان ظرفیت تعداد کار مورد نظر اداره راه و شهرسازی کردستان را با درصد کمی از ظرفیت متراژی پر نموده و عملاً قبل از نیمه سال مجاز به انجام خدمات نخواهند بود و نتیجتاً خدمات مهندسی شهر باید به مهندسان غیربومی واگذار گردد که بنا به تجربه دو امر زیر را در پی خواهد داشت:

1ـ افراد بدون صلاحیت اقدام به فعالیت نموده و مهندس غیرمقیم بجز تایید مدارک فنی معمولاً کار دیگری انجام نمی دهد ( رواج پدیده امضا فروشی)

2ـ با فرض درگیرشدن مهندس غیر مقیم در کار، انجام واقعی خدمات از فاصله 200 کیلومتری کیفیت خدمات را کاهش داده و باعث سردرگمی شهروندان متقاضی خواهد شد.

3ـ این مساله موجب سردرگمی مردم، طولانی شدن کارها و تحمیل هزینه بیشتر بر شهروندان می گردد.

با علم به موارد فوق اداره راه و شهرسازی استان کردستان از سال گذشته شروع به اعمال قوانین گزینشی نموده و با اعلام شکایت علیه عده کثیری از مهندسان سقز، نسبت به تحدید یا توقیف فعالیت ها تا حکم شش ماه تعلیق آنان اقدام نموده و این گمان را تقویت کرده که این اقدامات زمینه ساز اشتغال همکاران مهندس خود در استان باشد. این در حالیست که اعضا سقز بنابه دلایل و مستندات متعدد محدودیت تعداد کار را قبول نداشته و صرفاً آنرا جهت ظرفیت متراژی در یکسال وارد می دانند، که البته آن هم با صراحت قانونی قابل افزایش است.

از دیدگاه اعضا آنچه که پیگیری های متعدد ودرخواست های مکرر آنان را در مدت اخیر بی نتیجه گذاشته، عدم استفاده مسئولین شهر از ظرفیت های قانونی خود و اهداف خاص مسئولان استان می باشد

اینجاست که باید پرسید آیا اجرای گزینشی قانون در جهت توسعه کیفی ساخت و ساز و کمک به اقشار این شهر است یا در راستای اهداف خاص دست اندرکاران آن و مسئولیت این ناهماهنگی ها و ایجاد مشکل و محدودیت برای مهندسان و مردم شهر سقز برعهده چه کیست؟ و با چه منطقی طراحی و نظارت ساختمانی در سقز توسط یک مهندس ساکن بیجار یا سنندج قابل انجام است؟ آیا در استانهای همجوار نیز رویه همین است؟

بهرحال بنظر می رسد که رویه جدید اداره راه و شهرسازی به همراهی شورای انتظامی مهندسان در سنندج فاقد وجاهت منطقی بوده و باعث معضلات و صدمات جبران ناپذیری در پیش رو خواهد بود.

ز آن رو پیشنهاد می شود که اشتغال زایی برای مهندسان جوان مرکز استان با رعایت عدالت در شهرخود فراهم شده یا آنکه در صورت اشتیاق به خدمت در شهر محروم سقز با سکونت در این شهر موجبات امتنان و نیز ارائه صحیح خدمات حرفه ای خود را فراهم آورند.

شهرستان سقز هم اکنون خود دارای صدها مهندس جوان و نیاز به کار می باشد، لذا باید بستر را برای کار این افراد مقیم سقز فراهم نمود نه اینکه برای آنان محدودیت ایجاد کرد.

تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۱۱

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
شیر مادر حلالت که حرف دل مردم سقز را زدی
نوشته شده توسط کیوان در تاریخ ۱۳۹۵/۷/۱۳
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

 4 اسفندماه

7 فروردین ماه/یک ماه

آخرین اخبار   27 اسفندماه

15 فروردین/3ماهصفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال