۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت - اِسَّبِت ٥ شعبان ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 شوراها و امیدهایی که به یاس تبدیل شد/ دکتر صلاح الدین خدیو

×این یادداشت به قلم " دکتر صلاح الدین خدیو" روزنامه نگار مهابادی نگارش و درکانال رسمی وی در تلگرام منتشر شده است.

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛در آستانه انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا آسیب شناسی کارکردها و ضد کارکردهای این نهاد ضروری است. اخیرا جواد حق شناس با عنایت به تجربه ناموفق مشاهیر عرصه ورزش و هنر در شوراها، خواستار سپردن شورا به " اهلش " شد. در شهرستانها البته آسیب ورود افراد نامناسب به شکلی دیگر است.

در شهرستانها در غیاب احزاب و برنامه های سیاسی، علقه های قومی و قبیله ای و انگیزه های غیرسیاسی، الگوی انتخاباتی مردم را تشکیل می دهد. این وضعیت جایی برای گزینش شایسته باقی نمی گذارد.

گذاشتن شرط حداقل مدرک فوق لیسانس یکی از بدترین تغییراتی بود که در قانون اعمال شد. در شرایطی که در سالهای اخیر ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی به اندازه بستنی خوردن در هوای گرم راحت شده است، این شرط فقط به حذف نیروهای صالح و کیفی فاقد مدرک می انجامد . مضاف بر آن باعث پرورده شدن " توهم دانایی " نزد کسانی می شود که تفاوت چندانی میان مدرک و معرفت نمی بینند. نتیجه نهایی این وضعیت تقویت روز افزون پدیده میان مایگی است.

افزایش تعداد کرسیها در دوره فعلی به بلبشو و نابسامانی انجامید. در واقع شوراهای این دوره بیش از حد " شخصی " شدند. نبودن فرهنگ کار جمعی و عدم آشنایی با وظایف شوراها و فقدان تجربه اجتماعی و مدنی مناسب، راه را برای تبدیل کمیسیونها به حیاط خلوت اعضا باز کرد و انسجام و هماهنگی میان اعضا به حداقل خود رسید. این ویژگی  بصورت نامه پراکنی و مقاله نویسی اعضا علیه یکدیگر و قهر و آشتیهای مکرر، در بسیاری از شهرها نمود پیدا کرد. در واقع مشخصه این دوره مصادره موفقیتها بنام خود و انداختن ناکامیها بر عهده دیگر اعضا است. کاهش تعداد کرسیها برای دوره آینده اصلاحی ضروری بود که خوشبختانه انجام شد.

در دوره سوم فساد در شوراها نهادینه شد. در دوره های قبل هم کم و بیش این موضوع وجود داشت ولی در دوره سوم هم قبح آن ریخته شد و هم به تمام معنا سیستمی شد. بدین معنا که اگر در گذشته ساختار مبهم و جوان و تعریف نشده شوراها زمینه را برای فساد مهیا می کرد، در دوره اخیر متاسفانه این موضوع به یکی از انگیزه های نامزدی تبدیل شد. صد البته این به معنای نادیده گرفتن و ارج ننهادن به افراد هنوز پاکدست و پاک طینت در شوراها نیست. افرادی که به یقین در شرایط کنونی رنجی بزرگ می کشند.

 رد صلاحیتهای سلیقه ای و غیر موجه سهم انکارناپذیری در افت کیفی شوراها داشته است. این مساله در کنار تنزل جایگاه شوراها، نقش مهمی در سلب انگیزه از افراد لایق و توانمند دارد. هر کس وارد شورا شود بلد است از محل " فروش شهر "، پل و روگذر بسازد و یا جشنواره و کنسرت موسیقی برگزار نماید. خرد و درایت و تدبیر و مساله شناسی و نگاه عمیق اما چیزی نیست که در خزانه شورا موجود باشد. اینها باید از بیرون آورده شوند. در سالهای اخیر به گونه ای شده که آورده کم شده و برده و ستانده بیشتر شده است.

قانون اساسی جزو رجال کشور بودن، را شرط نامزدی برای ریاست جمهوری گذاشته و وظیفه احراز آنرا بر دوش شورای نگهبان نهاده است. وظیفه ای که در نظامهای نمایندگی بر دوش کنوانسیونهای حزبی و رقابتهای اولیه و داخلی آنهاست و وجهی دمکراتیک تر و کارکردی بهتر دارد.

 اگر رجل بودن را فارغ از جنسیت تفسیر و به معنای توافق عمومی بر حسن شهرت توام با شایستگی در نظر بگیریم، در می یابیم که انتخابات شوراها به کلی این وجه ممیزه را از دست داده است.

برای بازگرداندن شوراها به کارکردهای اصلی خود و حذف کژکارکردیهایشان آسیب شناسی موارد فوق ضروری است.  /

تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۱۷

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

 4 اسفندماه

7 فروردین ماه/یک ماه

آخرین اخبار   27 اسفندماه

15 فروردین/3ماهصفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال