۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت - اِسَّبِت ٥ شعبان ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 نقدی به نامه نمایندگان فراکسیون اهل سنت مجلس به رئیس جمهور/جعفر احمدی*

*این یادداشت به قلم "جعفر احمدی" کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و مدرس دانشگاه نوشته شده و در اختیار زریان قرار گرفته است.
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ گویا هنوز هم به رسم قدیم نوشتن نامه به مسئولین رده بالای نظام یکی از باب ترین روش ها برای حل مسائل و مشکلات مختلف می باشد. هرچند شیوع این رویه خود دلیلی بر بی سازمانی ها و معضلات ساختاری در لایه های مختلف اجتماع است، اما هدف این نوشتار بررسی این وضعیت نیست. هدف این نوشتار نقدی به نامه نگاری نمایندگان فراکسیون اهل سنت مجلس به آقای روحانی است که در آن از رئیس جمهور درخواست کرده بودند که برای ترمیم کابینه خود از نیروهای اهل سنت استفاده کند. هرچند این نامه و درخواست ممکن است از منظر افکار عمومی اهل سنت – نه قومی خاص - مثبت ارزیابی شود ولی از نگاه نگارنده از چند بعد قابل نقد است. این موارد عبارتند از:

• شیوه مطرح کرده برخی مطالبات با نامه میسر نمی شود. بدون شک همه نیک می دانند که برخی مسائل و مشکلات مربوط به امور مردم را با نامه نگاری نمی توان حل کرد، آن هم مساله مهمی چون احقاق حقوق قومی و مذهبی در یک کشور چند قومیتی و با مذاهب و ادیان مختلف. محال است بتوان حقوق ازدست رفته اقلیت ها را با یک نامه به رئیس جمهور به آنها برگرداند؛ حتی اگر رئیس جمهور موافق تحقق درخواست شما در این نامه باشد؛ چون فضای گفتمان قومی و مذهبی کشور چنین اجازه ای به وی نخواهد داد.

• مخاطب نامه مردم اهل سنت بودند نه شخص رئیس جمهور. این نامه نمایندگان اهل سنت مجلس قبل از آنکه به دست مخاطب آن یعنی آقای روحانی برسد در شبکه های اجتماعی به دست مردم رسید. گویا به برکت شبکه های اجتماعی امروزه نقش افکار عمومی برای مسئولان اهمیت بیشتری یافته و کوچکترین اقدام خود را منتشر می کنند تا مهر تایید باشد بر انتخاب شدنشان. هرچند ناگفته نماند این فراهم آمدن فضای جدید رسانه ای مزایایی بیشماری دارد ولی آسیب هایی هم می تواند داشته باشد این مورد، از جمله آسیب های آن می باشد. مناظره رسانه ای نماینده مهاباد و بوکان در رسانه ها و شبکه های اجتماعی دلیل بر گواه این مدعای نگارنده است وگرنه نماینده هایی که زیر یک سقف کار میکنند و حضوری همدیگر را ملاقات می کنند، چرا باید در رسانه ها با هم مناظره کنند؟

• سنگ بزرگ نشانه ی نزدن است! نمایندگان عزیز اهل سنت چون از اول می دانستند که درخواست انتخاب وزیری از اهل تسنن هرگز محقق نخواهد شد، اقدام به نوشتن این نامه کرده اند. یعنی این نمایندگان عزیز خبر ندارند که یک استاندار اهل سنت در کشور داریم یا نه؟ اصلا چرا استاندار؟ در همین استان آذربایجان غربی چند معاون استاندار از کوردها یا اهل تسنن انتخاب شده اند؟ اصلا چرا معاون استاندار! چند نفر از مدیران کل استانداری از کوردها یا اهل تسنن انتخاب شده اند؟ اصلا چرا مدیران کل استانداری! چند نفر از مدیرکل های ادارات استان _ به غیر از اداره کل ورزش و جوانان که بارها استاندار از فشارهایی که از بابت انتخاب این مدیرکل تحمل کرده است به عنوان سوغات برای شهرهای کردنشین نقل کرده است_ از کوردها یا اهل تسنن هستند؟ پس اگر هدف این نمایندگان عزیز احقاق حقوق مسلم اهل سنت در مدیریت کشور است آن را درسطوحی مطرح کنند که امیدی به تحقق اش باشد.

• وظیفه نمایندگان مجلس در قانون مشخص شده و از طریق این وظایف می توانند مطالبات مردم را پیگیری کنید. نمایندگان مجلس دو وظیفه مهم برعهده دارند یکی قانونگذاری و دیگری نظارت بر اجرای قانون است. پس اگر نمایندگان اهل سنت ضعف و خللی در قوانین و اصول استخدام و جذب افراد شایسته در پست های مدیریتی چه در سطح کلان و چه در سطح خرد می بییند، اقدامی قانونی برای بهبود این وضعیت انجام دهند. اگر قانونی هست و به درستی اجرا نمی شود بر اجرای صحیح آن نظارت کنند. در نهایت اگر واقعا در این زمینه نمی توانند اقدامی انجام دهند آن را با مردم در میان بگذارند تا سطح توقعات و مطالبات مردم از نمایندگان بی دلیل بالا نرود.

• اما نکته اخر اینکه حل مسائل اقوام و اقلیت های قومی و مذهبی بیشتر وابسته به سیاست قومی و گفتمان حاکم بر این سیاست است. پس برای تغییر سیاسگذاری نظام درخصوص اقوام باید گفتمانها را تغییر داد. کانون ها و فضاهای تغییر این گفتمان متفاوت و متنوع است که مجلس شورای اسلامی می تواند یکی از این کانونها باشد. مشروط به آنکه ابزار گفتمان آراسته به بنیادهای عقلانیت و علم باشد.  

تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۳

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
الحق والانصاف حرف ونقد معقولانه وعالمانه جواب ندارد . پیروز وکامیاب باشید. به قه ولی کورده؛ : روله شیری دایکت حلال ت بیت.
نوشته شده توسط محسن در تاریخ ۱۳۹۵/۸/۵
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

 4 اسفندماه

7 فروردین ماه/یک ماه

آخرین اخبار   27 اسفندماه

15 فروردین/3ماهصفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال