۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد - اِلخَميس ٩ رمضان ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 در حاشیە مناظره نمایندگان مهاباد و بوکان/ دکتر صلاح الدین خدیو *

این یادداشت به قلم "دکتر صلاح الدین خدیو"نوشته شده و در کانال تلگرام وی منتشر شده است.

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ انتقاد صریح و بی پرده رییس  فراکسیون نمایندگان اهل سنت از نماینده بوکان بابت عدم امضای نمایندگان سنی به رییس جمهور را، می توان سرفصلی جدید در سیاست ورزی نمایندگان کرد تلقی نمود. بازنمایی رسانه ای این رویداد باعث عقب نشینی سه مرحله ای و در نهایت عذرخواهی نماینده محترم بوکان شد.

مساله این نیست که  نامه نگاریهای از این دست، چقدر روی ارباب قدرت تاثیر می گذارد، مساله اصلی ضرورت وحدت رویه نمایندگان کرد و اهل سنت در چنین اموری است.

حتی این هم به نوبه خود تابع مساله بنیادین دیگری است؛ ضرورت بازگشت حداقلهای اخلاق سیاسی به حوزه سیاست ورزی! چرا که  بدون این امر در بر همین پاشنه خواهد چرخید.

  دوره احمدی نژاد، زمانه زوال اخلاق و راستگویی بود. شکاف بین خلوت و جلوت، کلام و عمل و ظاهر و باطن به اوج خود رسید و به همان میزان کنشگری سیاسی فاقد انگیزه های خیرخواهانه و عمومی شد. سیاست ورزی معطوف به منافع شخصی و استفاده از رتوریکهای گوناگون به فراخور موقعیتهای متفاوت، ره آورد دوره ای بود که در نهایت به قول مصطفی ملکیان زمینه را برای ابتنای جامعه ایرانی بر نوعی مادیگری اخلاقی فراهم نمود.

ملکیان هشدار می دهد که مرادش فلسفه  مادیگری جوامع غربی نیست که داستانی جداگانه دارد، بلکه مقصود معطوف شدن عمده کنشهای فردی و جمعیمان به سمت تامین بیشترین منافع شخصی است.

تبعات ویرانگر این مساله در ساختار سیاسی بیشتر است. یک ویژگی دیگر دوره احمدی نژاد این بود که منافع شخصی به راحتی در زرورق " منافع نظام " بسته بندی و صادر می شد. اکنون مشخص شده که این روش ریاکارانه چه هزینه هایی به نظام سیاسی تحمیل نموده است.

معلم اخلاق این دوره مجلس علی مطهری است. در دوره قبل هم چنین بود. نه فقط بدلیل دفاع شجاعانه اش از ضرورت وجود مسجدی برای اهل سنت در پایتخت و تاب آوردن برخی بی مهریهای کسانی از اهل سنت در اینباره.

بلکه بدلیل " سیره مطهری " و صراحت و صداقتش که  از وی برندی برای نمایندگی ساخته که بیشترین نزدیکی را با تصویر آرمانی این مقوله دارد. سیره مطهری باید آموخته شود. داشتن افق دید بلند، اخلاق محوری، ترجیح منافع عمومی بر مصلحتهای گذرای شخصی، وی را در قامت مدافع راستین نظام و وفادار به روح انقلابی قرار داده است که سنی و شیعه، کرد و ترک و فارس و عرب و بلوچ سی و هشت سال پیش، مشترکا آن را به پیروزی رساندند تا اخلاق به حوزه سیاست و روح معنویت به کالبد جهان مدرن بازگردد.

 دردا که امروزه غبار فراموشی بر این آرمانهای دیرینه نشسته  و سیاست به مثابه کنشی که از حس دیگر خواهی انسان نشات می گیرد، دیگر وجود ندارد.

 از این رو رجعت به این ریشه ها ضروری است و به طریق اولی وظیفه نمایندگان کرد در این میان سنگین تر است.

عالی ترین حضور کردهای اهل سنت در ارکان حاکمیت، همین چند کرسی نمایندگی است. این فرصت کمیاب برای دیگرانی است که صدایشان در جایی دیگر شنیده نمی شود. بنابرین از خودگذشتن هم تکلیف است و هم استراتژی. صد البته این فرصتها میرا و گذرا هستند و آنچه در پایان می ماند قضاوت تاریخ است و جامعه.

بدون حداقلی از حس دیگرخواهی هیچ وحدت عملی حاصل نمی آید. خواسته نمایندگان اهل سنت از رییس جمهور برای استفاده از شایستگان اهل سنت در ترمیم کابینه عین عدالت است و رسانه ای کردن آن صد در صد موافق عقلانیت.

امروز بی مدد وسایل ارتباط جمعی هیچ سیاستی نه ساخته می شود و نه دارای کارایی خواهد بود. یادآوری این موضوع در حوزه عمومی، بسیج اجتماعی پشت این مطالبات را تقویت و در نهایت گوشهای ناشنوا را باز خواهد کرد.

از سوی دیگر ابتکار نماینده مهاباد در انتقاد رسانه ای از همکارش و دیالوگهای انتقادی اینگونه، در صورت تداوم می تواند جایگزین رفتارهای غیراخلاقی و ریاکارانه ای شود که متاسفانه سالیانی چند است رایج شده است؛ در آغوش گرفتن و معانقه در ظاهر و از پشت خنجر زدن و مقاتله در باطن!

 ضروری است که گفتگوی عقلانی و منتقدانه  جانشین این رویه های نه سنتی و نه مدرن شود.

در آستانه انتخابات آتی، نمایندگان محترم از فرصت به نحو مغتنم استفاده کردند که اصلی ترین وعده انتخاباتیش را یادآوری نمایند. این امر می تواند در خرداد آینده مبنای کنش سیاسی شود که حمایت مجدد از رییس جمهور را به وفای به این وعده اش مشروط نماید. روشن است اگر به هر دلیلی این امر محقق نشود، زمینه  برای رفع ممنوعیتهای غیر رسمی در مورد ورود کردها به مناصب استانی و پستهای مدیریت میانی فراهم شود. این مساله هم جد و جهد نمایندگان و نخبگان را می طلبد و هم  منوط به انقلابی رفتاری در نحوه سیاست ورزی وکلای مردم است.

کاش وکلای کرد فارغ از دوگانه های اصولگرا و اصلاح طلب و امکاناتی که پوپولیسم احمدی نژادی برای نوسان میان این دو ایجاد نموده، اندکی از علی مطهری بیاموزند.

تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۴

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال