۱۳۹۷ جمعه ۱ تير - اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 بزرگترین تهدید برای شعر کُردی از نگاه یک نویسنده کُرد

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ نویسنده، شاعر و مترجم معاصر کُرد گفت: بزرگترین تهدید برای شعر معاصر کُردی، فراموش کردن کارکرد اجتماعی آن است.

به گزارش زریان به نقل از ایسنا، منطقه کردستان، کامبیز کریمی در شب شعر مشترک شاعران استان‌های کردستان و کرمانشاه که به همت حوزه هنری استان کردستان برگزار شد، با اشاره به حضور تنی چند از شاعران استان کرمانشاه و اهمیت و جایگاه لهجه کلهری در سیر تاریخی شعر کُردی اظهار کرد: امروزه ما در بستر لهجه کلهری شاهد جنبشی به غایت با اهمیت هستیم، جنبشی که نسل امروز شاعران کرمانشاه، ایلام و بخشی از لرستان در بوجود آمدن و تحرک بخشیدن به آن نقش بسزایی دارند.

وی اهمیت لهجه کلهری و استعدادهای زبانی آن را فرصتی بی نظیر برای شعر معاصر کُردی دانست و گفت: وسعت و غنای لغات و مفردات لهجه کلهری یکی از بزرگترین گنجینه‌های زبانی برای شعر معاصر کُردی است و بدون مبالغه این لهجه یکی از بزرگترین فرصت‌ها برای غنای زبان معیار کُردی است و در این مسیر و مطرح کردن آن شاعران کلهری زبان می‌توانند و باید نقش تاریخی خود را ایفا کنند .

این نویسنده و شاعر کُرد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضور شعر در بطن جامعه در ادوار مختلف و کارکرد اجتماعی این هنر گفت: اخیرا تصویری در رسانه‌های مجازی منتشر شده است که تصویری از دیواری هنوز بر پای ایستاده از خانه‌ای ویران در شهر حلب سوریه است، کسی با رنگ بر روی این دیوار محتضر نوشته است «جنگ تمام خواهد شد و من بر خواهم گشت و برایتان شعر خواهم خواند» یقین داشته باشید او برخواهد گشت و برایمان شعر خواهد خواند چه مرده و چه زنده.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت حال حاضر شعر کُردی و آسیب‌های آن عنوان کرد: امروزه 2 جریان شعر معاصر کُردی را به شدت تهدید می‌کنند و هر دو جریان حداقل در یک اصل با هم مشترک هستند و آن جدا کردن شعر از بطن جامعه و فراموش کردن کارکرد اجتماعی آن است.

کریمی بیان کرد: یک جریان با اصرار و ابرام بر شیوه بیانی فرسوده، تعابیر کهن و اندوه‌ها، عشق‌ها و دغدغه‌های پیشینیان هیچ رابطه‌ای با نسل امروز ندارد و به سادگی از کنار تجربه ۷۰ سال شعر معاصر می‌گذرد و جریان دوم با مغلطه گویی، تئوری بافی و هیاهوی بی پشتوانه به مخاطب هیچ وقعی نمی‌نهد.

وی یادآور شد: اولی خود را سنت گرایان شریف و مودب می‌دانند و دومی پسامدرن‌های روشنفکری که دیگران را به جهالت متهم می‌کنند، اما واقعیت آن است نه آنها سنت و کارکردهای اجتماعی آن را درک کرده‌اند و نه اینها پسا مدرنی را که با پای در سنت‌ها و نقد دنیای مدرن به آینده می‌اندیشد، فهم کرده‌اند.

شب شعر مشترک شاعران استان‌های کرمانشاه و کردستان به همت حوزه هنری استان کردستان در سالن شماره دو پردیس سینمایی بهمن برگزار شد که در میان استقبال بی نظیر مخاطبان، شاعرانی همچون رضا حساس، فریدون نادری فرشاد فرصت و ایرج قبادی از کرمانشاه و جلال ملکشا، رحیم لقمانی، امیر راستبین و ابتسام زالیه از کردستان شعر خوانی کردند.

تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۱۶

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال