۱۳۹۷ جمعه ۱ تير - اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 رونمایی از کتاب انفال کردستان عراق در آیینه حقوق بین الملل درتهران

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ روایت حقوق بین الملل پروسه انفال کردستان عراق، نام کتابی است که نویسنده آن سعی داشته تا با خوانش حقوقی جدید،مخاطب امروز را با این فاجعه بزرگ بشری آشنا کند.

به گزارش زریان به نقل از کردپرس،عصر روز پنجشنبه (20 آبانماه)در سالن حکمت کتابخانه ملی تهران،مراسم رونمایی از کتاب"عملیات انفال کردستان عراق در ترازوی حقوق بین الملل"با حضور جمعی از اساتید حقوق بین الملل،پژوهشگران،دانشجویان و علاقمندان این حوزه برگزار شد.

در ابتداناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در تهران با اشاره به تلخی فاجع انفال گفت:رژیم بعث تحت عنوان پروژه انفال تلاش کرد ، کردها را نابود کند اما همگان دیدند، این او بود که نماند.

وی ادامه داد:جنایات بشری صدام و رژیم بعث هیچگام از یاد انسان فراموش نخواهد شد و وجدان تاریخ این درد را در ذهن خود حمل خواهد کرد.کسی نیست که انفال را بشناسد و گریه نکرده باشد،کسی نیست که معنای ژینوساید را فهمیده، اما در برابر این فاجعه ،دژخیمان را نفرین نکرده باشد.

نماینده اقلیم تصریح کرد:این چنین کارهایی که سعی دارند انفال را به جهانیان بشناسانند قابل تقدیر است و این رویداد نه تنها متعلق به کردها بلکه مربوط به همه آزادی خواهان جهان است و ما بسیار خوشحالیم که این درد مشترک توسط همه شما عزیزان یادآوری می شود.

در ادامه دکتر سید قاسم زمانی دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی و پژوهشگر توانمند حوزه حقوق بین الملل نگاهی به نسل کشی در حقوق بین الملل انداخت و توضیح داد:تاریخ جامعه بشری آکنده از اوراق سیاهی است که در آنها دولتها به قصد کشورگشایی و توسعه طلبی ،ملتهای خویش را در تجاوز مسلحانه به کشورهای دیگر وارد ساخته،و یا تحت عنوان ادعایی دفاع مشروع سالها در درگیری مسلحانه نافرجام با دیگر کشورها نگاه داشته اند.

در نظام حقوق بین الملل معاصر که مشروعیت هر حکومت بر اراده مردم خویش مبتنی شده است و در راستای رعایت و تضمین احترام حقوق بشر و حقوق بشردوستانه تمام آدمیان،مسئولیت حمایت از قربانیان متوجه کلیه اعضاء جامعه بین المللی شده است،چه باید گفت از دولتی که برای نابودی بخش قابل توجهی از مردم خویش از ارتکاب هیچ جنایتی دریغ نمی ورزد.

وی افزود:کتاب عملیات انفال کردستان عراق در ترازوی حقوق بین الملل تالیف آقای سید احمدی هر چند گام کوچکی در به تصویر کشیدن ظلمهای وسیع و گسترده ای است که رژیم بعث طی عملیات انفال بر مردم مظلوم کرد روا داشته است اما باید این اقدام را به فال نیک گرفت و امیدوار بود که دیگر پژوهشگران حقوق بین الملل که شیفته حق و سرباز عدالت اند تحقیقاتی اینچنینی را ادامه داده ،مانع از آن شوند که گذشت زمان گرد فراموشی بر جنایت ارتکابی مختلف علیه اقلیتها،به ویژه کردها بنشاند.کتاب تالیف اقای سید احمدی تنها برگی از رنجنامه قطور ملت مظلوم اما شجاع استوار کرد قلمداد می گردد و گواهی روشنی بر جنایات مختلف رژیم بعث محسوب می شود.

سپس دکتر اسعد اردلاندیپلمات کهنه کار و استاد حقوق بین الملل درباره چگونگی اجرایی شدن عملیات انفال عنوان کرد:انفال نام مجموعه عملیاتی بود که به کشتار فیزیکی و دسته جمعی مردم،انتقال اجباری کردها از سرزمین مادری با هدف نابودی ساختارهای فرهنگی ،اجتماعی ،اقتصادی و سیاسی تخریب روستاها و سکونت ها و انهدام نشانه های هویتی آنان به عنوان بخشی از سیاست های تعریب در پاییز سال 1987 آغاز و تا تابستان 1989 ادامه یافت.

وی به تلاش نویسنده کتاب در نگارش این اثر اشاره نمود و اظهار کرد:نیت نگارنده بر این نیست که کلیت این سیاست را به رادیکالیسم سیاسی و شونیستی عربی وابسته کند ،اما انکار آن هم با توجه به بنیادی ترین رکن حزب بعث عراق که تنها اعراب را شایسته صیانت از دین اسلام می داند،غیر ممکن است.

وی تصریح کرد:اگر چه ممکن است عملیات انفال و رویدادهای دهشتبار بمباران شیمیایی عراق علیه نیروهای نظامی در جبهه های جنگ تحمیلی و حملات به مناطق روستایی کردستان و کرمانشاه و شهرهای سردشت و حلبچه را رویدادی متعلق به گذشته بدانیم و بهانه ای برای یادآوری گرفتار شدن حقوق انسانی مردم در چنگال جنایت کارانی چون صدام حسین ،اما نه سازمان منع سلاح های شیمیایی با همه صلابت و نظارت و پشتوانه های خود می تواند آرامش خاطر لازم را برای تامین امنیت انسانی اقلیت ها در جنگ ایجاد کند و نه کسانی که همه اصول اخلاقی و انسانی را قربانی سیاست و کسب قدرت می کنند به معیارهای قانونی و بین المللی پایبند می مانند.از این رو نگرانی نسبت به تکرار انفال و حلبچه آنگونه که در 4 سال اخیر در جنگ داخلی سوریه بارها از سلاح شیمیایی استفاده شد و در حملات اخیر نیروهای دولت ترکیه علیه شهروندان کرد خود،جنبه هایی از ژنوساید دیده می شود،و نگرانی هایی که حکایت از استفاده گروه های تروریستی از سلاح های کشتار جمعی دارد،همچنان پایدار است.

شایان سید احمدی نویسنده کتاب نیز ضمن تشکر از اساتیدی که وی را در نوشتن کتاب یاری داده اند،گفت:اگر بهانه پرداختن به مسئله انفال نمی بود هیچگاه کارشناسی ارشد در حقوق بین املل نمی خواندم.

وی با یادآوری تاریخ شوم کشتار و نسل کشی کردها در (حلبچه و درسیم و شنگال و کوبانی و...)تاکید کرد:متجاوزان و جانیان تاریخ بدانند که سرنوشت آنها نابودی است و این مردم کرد و همه آزادی خواهان هستند که جاودان خواهند ماند.

همچنین در بخشی از برنامه فیلم کوتاهی با صدای حزن انگیز استادشوان پرورخواننده حماسی کرد در وصف فاجعه حلبچه و همچنین اجرای زنده خواننده سنندجی (سعدالله نصیری)و آیین پرده برداری از کتاب انفال کردستان عراق در ترازوی حقوق بین الملل به پایان رسید.

سید احمدی خاطر نشان کرد: اکنون در قرن ۲۱ گفته میشود علم انسان در طول ۵۰ سال اخیر به اندازه کل تاریخ بشریت پیشرفت کرده است ۷۱ کودک کرد ایزدی که از ترس داعشیان به کوههای شنگال پناه برده بودند از تشنگی میمیرند.ما شاهد آن هستیم که چگونه آرمانهای هویتی، قومی ، مذهبی به ابزارهای جنگ و ستمگری و در یک جمله به نامردمی ها تغییر شکل میدهند.

وی در بخش دیگر از سخنانش به بحث تغییر و شناخت بیشتر جامعه پرداخت و اظهار کرد:همین امروز که ما برای انفال کردستان عراق، نشست حقوقی برپا کرده ایم یعنی اینکه ما تصمیم گرفته ایم برای قربانیان انفال و شنگال و کوبانی اشک نریزیم بلکه فکر میکنیم و تحلیل حقوقی انجام میدهیم و اندیشه های بزرگ میسازیم و کتاب میخوانیم و کتاب مینویسیم و این یعنی تغییر.

وی در پایان تاکید کرد: ما بر سر تمام سلاح هایی که به قلبمان نشانه رفته اند یک گل میدهیم و یک کتاب میدهیم که در آن نوشته شده ما کردها پیام آوران صلح وآشتی بودیم و هستیم.

تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۲۲

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال