۱۳۹۷ جمعه ۱ تير - اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 توسعه متوازن شهری بوکان در گرو جذب سرمایه گذار/ سید محمد حسینی*

*این یادداشت به قلم "سید محمد حسینی" کارشناس ارشد علوم اقتصادی، مدرس دانشگاه و نماینده شرکت سرمایه گذار میدان فرمانداری بوکان نوشته شده و در اختیار زریان قرار گرفته است.
 از مهمترین چالش های اساسی مدیریت شهری، ایجاد درآمد پایدار و کاهش وابستگی به سایر درآمدها از جمله عوارض ساختمانی به عنوان ناپایدارترین منبع درآمدی به خاطر نوسانات شدید و دوره های رکود و رونق، می باشد که با توجه به محدوديت منابع مالی شهرداریها ، کاهش درآمدها ، عدم مدیریت صحیح هزینه ها و عدم وابستگی شهرداری ها به اعتبارات حاکمیتی، مدیریت شهری زمانی می تواند به این هدف نائل گردد که توسعه شهری را با رویکرد جذب سرمایه گذار شکل دهد که خود منجر به تحول اقتصادی مطلوب شهری می گردد.

افزایش مهاجرت و روند رو به رشد جمعیت شهری بوکان ،افزایش روز افزون تقاضای دائمی شهروندان برای ارائه خدمات بیشتر، ارتقای سطح سواد، گسترش رسانه ها وکانال های خبری، آگاهی از حق و حقوق شهروندی، تنوع و وسعت نیازهای اجتماعی، فرهنگی ، تفریحی و رفاهی و مقایسه پیشرفت و توسعه شهری توسط شهروندان با سایر شهرهای اطرف سطح توقعات مردم را روز به روز ارتقا داده و شرایط را برای مدیریت شهری به دلیل بحران مالی کنونی و پایدار نبودن منابع مالی شهرداری، دشوار کرده است.

در این بین نبود نهادی مستقل و تصمیم ساز متشکل از متخصصین امور شهری و نبود مطالعات کافی در زمینه فرصت ها ، تهدید ها و ظرفیت ها ، منجر به عقد قراردادهایی بدون توجه به اولویت های سرمایه گذاری و نیازهای شهروندان و موقعیت مکانی و زمانی پروژه ها گردیده است. کما اینکه مسئولیت نظارت بر این مطالعات و شناسایی نیازهای شهری نیازمند کار تخصصی و سیستمی است که خارج از تخصص مجموعه شورای محترم کنونی بوکان بوده است .

دخالت مستقیم اعضای محترم شورای شهر بوکان در پروژه های سرمایه گذاری ،علی رغم نبود تخصص کافی و تنها بر مبنای دیدگاه شخصی و متاثر از منافع و سلایق شخصی بوده که منجر به کندی توسعه شهری و موجبات عدم ثبات مدیریت شهری و عزل و نصب شهرداران را فراهم نموده است. به گونه ای که این ناهماهنگی ها و دخالت های شدید مجموعه فرمانداری بوکان را نیز در مضیقه قرار داده و در بسیاری از موارد نیاز به دخالت مستقیم شخص نماینده و فرماندار محترم گردیده است .

در این راستا نه تنها اجرای طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی شهر بر اساس زمانبندی پیش‌بینی شده پیش نرفته ، بلکه به نوعی مدیران شهری و شهروندان را در تنگنا قرار داده و منجر به معضلات ترافیکی و حمل و نقل درون شهری گردیده و هزینه های مالی و اجتماعی ناشی از آن را افزایش داده است و در نهایت عملکرد غیر کارشناسانه مدیریت شهرداری و شورای شهر بوکان ، اعتراض و کاهش اعتماد مردم به عنوان سرمایه اجتماعی را در پی داشته است.

و این در حالی است که براساس الگوهای اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت از مشکلات پولی و مالی شهرداری ها و ایجاد درآمد پایدار، جذب سرمایه گذاران با فراهم نمودن بسترهای مناسب خواهد بود که ثبات و امنیت مهمترین مولفه های جذب سرمایه گذار بوده است ومتاسفانه یکی از اشتباهات رایج شهرداری و شورای شهر بوکان اعطای امتیازات غیر کارشناسی شده به سرمایه گذاران به جای تضمین قراردادها در چارچوب ایجاد امنیت سرمایه گذاری است که این عملکرد غیر کارشناسانه در بسیاری از موارد منجر به پشیمانی از سهم الشرکه تخصیصی به سرمایه گذاران گردیده و در برخی قراردادها میزان سهم الشرکه طرفین قرارداد حتی بعد از امضای طرفین مورد بازنگری قرار گرفته و تغییر پیدا کرده است.

  البته هرچند بارها در ادبیات مدیران محترم شهری بوکان عبارت های موافق و تشویق کننده ای در راستای جذب سرمایه گذاران به چشم میخورد اما به جای اقناع باور عمومی نسبت به کارائی و مفید بودن پروژه های شهری از طریق سرمایه گذاری و این اصل که سرمایه گذاران به دنبال کسب سود بیشتر و مکانی امن برای سرمایه گذاری هستند، در عمل هیچ اقدامی مثبتی در این راستا انجام نداده و تصمیم گیرندگان مدیریت شهری تحت تاثیر جوی قرار گرفته اند که نسبت به سرمایه گذار نگاه نامساعد و ناسازگار پیدا کرده اند.  و در هر زمانی که مصلحت های خود اندیشیده شان و منافع اقتضا کند ، نسبت به سرمایه گذاران تصمیمهای خاصی اتخاد می کنند.

این روند به بی‌رغبتی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بومی و غیر بومی به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های شهری ،علی رغم جذابیت بوکان برای سرمایه گذاران به دلیل وجود فرصت ها و مزیت های اقتصادی فراوان  ، انجامیده است و موجبات فرار سرمایه گذاران را در شهر بوکان فراهم نموده است که نمونه های آن را طی این چهار سال اخیر شاهد بوده ایم.

بدیهی است مدیریت شهری می تواند موارد زیر را به عنوان پیشنهاد در جهت برون رفت از شرایط کنونی بصورت کارشناسانه بررسی نموده و در این راستا موارد زیر را عملی سازد :

-           تشکیل نهادی مستقل و تصمیم ساز متشکل از متخصصین امور شهری

-           مطالعه فرصت ها و پتانسیل ها و ظرفیتهای اقتصادی در تمامی بخش ها خصوصا کشاورزی و زیر بخش های کشاورزی ، دامداری ،بخش گردشگری و تجاری و اولویت بندی اجرایی آنها براساس تامین مالی و نیازهای شهروندان و در راستای کاهش بیکاری و افزایش رفاه عمومی

-           تهیه و تدوین طرح جامع سرمایه گذاری در قالب طرح های کوتاه مدت و بلند مدت

-           بکارگیری متخصصین و نخبگان امور شهری در تهیه بانک اطلاعاتی فرصت های سرمایه گذاری در شهرداری

-           تعريف طرح ها و پروژه هاي مشاركتي با رعايت اولويت ها و براساس ضوابط و مقررات شهرسازي و معماري

-           شفاف سازی ، اطلاع رسانی  و فرهنگ سازی از طریق رسانه ها خبری و روابط عمومی ها در جهت تنویر افکار عمومی 

-           اقناع باور عمومی به کارایی و آبادانی شهر از طریق جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی و اجرایی پروژه های مشارکتی

-           افزایش امنیت سرمایه گذاران از طریق ثبات در مدیریت شهری و تصمیمات اجرایی و همچنین رفع موانع سرمایه گذاری

-           تسهیل در فعالیت های مربوط به امور مشارکتی و سرمایه گذاری قبل و حین انجام پروژه ها

-           هماهنگی بیشتر با تمامی ادارات در جهت کاهش بروکراسی های دست و پاگیر اداری

-           شفافیت مراحل کاری بدون لحاظ سلیقه و تفکرات شخصی شهرداران و اعضای شورای اسلامی

امید است شهردار جدید معرفی شده از طرف شورای اسلامی، بعنوان یک شخص با تجربه ،معتمد و متخصص در امور شهری،  در راستای برگشت اعتماد عمومی و برون رفت از مشکلات کنونی، گامهای مفید و سازنده ای بردارد. هر چند که میتوان گفت شهرداری بوکان در سخت ترین دوران خود بسر می برد و نمی توان انتظار زیادی از آن داشت. 

تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۲۰

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال