۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت - اِسَّبِت ٥ شعبان ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 ترامپ و بازگشت آمریکایی ها به خویشتن خویش/ حسین معروف پور

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ حسین معروف پور روزنامه نگار و کارشناس ارشد علوم سیاسی در یادداشت زیر از نگاهی هویت گرایانه و با قیاس انگیزه های رای دهنگان به ترامپ و رای دهندگان به جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا به تحلیل انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا پرداخته که به شرح زیر است

رقابت انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا بین ترامپ و کلینتون، بیشتر شبیه یک فیلم وسترن هیجان انگیز بود که پایان متفاوت این رقابت را یک دوئل رقم زد. ( دوئل نبردی رو در رو بین دو شخص، بر پایه مقررات و با سلاح توافق شده است). دوئلی بین ترامپ در چهره یک کابوئی( گاوچران) بددهن، خشن ،سرمایه دار و عیاش و یک آمریکایی ملی گرا که دغدغه اش زمین و خاک و پاک کردن آن از غیر آمریکایی هاست و طرف دیگر نیز بانویی که سعی می کرد یک جنتلمن (آقا) با کلاس و روشنفکر نما باشد که با یک ادبیات ویکتوریایی (ادبیات مخصوص شاهان و ملکه ها که در برابر ادبیات عوام و رعایا قرار دارد) که به خیال خود و مشاوارانش مطابق مذاق آمریکایی هاست آقای گاوچران را شکست دهد .

سلاح این دوئل نیز شهروندان آمریکایی بودند.

برخلاف پیش بینی های آکادمیسین ها و نظرسنجی ها این گاوچران ماجرا بود که دوئل را برد.

انتخابات آمریکا و پیروزی ترامپ به شکلی نامتعارف در ایران مورد توجه عوام و خواص قرار گرفت و در سطح جهان نیز نخبگان سیاسی هر کدام از ظن خویش به تحلیل پیروزی ترامپ پرداختند.

اما این ترامپ نبود که بازی را برد این دغدغه خاک و زمین و القای حس بازگشت به دوران شکوه بود که سیل رأی دهندگان را به سوی ترامپ کشاند و در این راستا شبکه های اجتماعی نقشی بی بدیل در تحریک احساسات ناسیونالیستی و حس بازگشت به خویشتن آمریکایی را ایفا کرد.

رأی به ترامپ ادامه راه رأی دهندگان به جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا

در سال های اخیر شاهد موج ملی گرایی در سطح جهان غرب و بویژه کل اتحادیه اروپا بودیم موجی که با خروج بریتانیا در تیرماه امسال آغاز شد و با پیروزی ترامپ به اوج رسید.

در حالی که هر کسی دلایلی را در پیروزی ترامپ عنوان می کند اما نمی توان گرایشات رأی دهندگان آمریکایی به ترامپ را متفاوت از گرایش رأی دهنگان بریتانیایی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا دانست.

انگلیسی ها با ورود مهاجران به اروپا و تغییر ساختار جمعیتی و نژادی آن مخالف بودند و مردم این کشور خواستار ممانعت دولت از ورود مهاجران و آوارگان سوری و عراقی شدند.  مردم بریتانیا تمایلی به مشارکت کشورشان برای حل مشکلات اقتصادی برخی کشورهای عضو اتحادیه نداشتند.

 و اینها همان چیزی بود که ترامپ شعار می داد مخالفت با مهاجرت و تأکید بر اخراج مهاجران غیر قانونی، کشیدن دیوار در مرز مکزیک و امریکا و تأکید بر هویت آمریکایی و ملی گرایی آمریکایی و مخالفت با هزینه کردن مالی از جیب آمریکایی در سازمان های بین المللی و...

و اما آنچه جالب توجه است این امر بود که همزمان با انتخابات جنجالی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که اغلب به برگزیت (به انگلیسی: Brexit) مخفف می‌شود «دونالد ترامپ» کاندیدای سابق جمهوریخواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری و رئیس جمهور منتخب فعلی آمریکا به انگلستان و اسکاتلند سفر کرد و بر خلاف ابراز نگرانی های دولت اوباما از نتایج همه‌پرسی به شدت از این نتیجه استقبال کرد.

ترامپ در سخنانی در خصوص برگزیت از پیش بینی آن خبر می دهد و می گوید همانطور که قبلاً هم گفته بودم خروج بریتانیا اتفاق افتاد و این یک رویداد بزرگ است .

ترامپ گفت: «مردم انگلیس با رأی به خروج از اتحادیه اروپا، کنترل کشورشان را دوباره به دست خود گرفتند و این اتفاق ارزشمندی است.» و حالا ترامپ نیز با در دست گرفتن کلید کاخ سفید کنترل آمریکایی ها را به گاوچران های اصیل و متعصب آمریکایی بازگرداند.

سرانجام:

بازگشت به خویشتن اصطلاحی شرق شناسانه است که روشنفکران شرقی آن را سر می دادند و آن به معنی گذر از دوران انحطاط و سرگشتگی امروز و بازگشت به دوران شکوفایی و توسعه ایی که در گذشته برای آنها وجود داشته است.

و این حسی است که در بین رأی دهندگان آمریکایی بود که امروزه از دوران طلایی عزت و افتخار گذر کرده اند و به ضعف و انحطاط کشیده شده اند و حتی سیستم سیاسی آنها در آستانه فروپاشی است و همانگونه که پروفسور «مارک چاوز» مدرس دانشگاه در کتاب خود « دین در آمریکا؛ جامعه امروز» می گوید حس اعتماد شهروندان آمریکایی به سیستم سیاسی و اقتصادی این کشور از سه نسل گذشته تا امروز با روند نزولی همراه بوده است.

و این ترامپ بود بازگرداندن احساس «اعتماد به نفس» به آمریکایی را سرلوحه شعارهایش کرد و در نماد یک آمریکایی گاوچران با همان ویژگی ها ظاهر شد که آمریکا را به دوران شکوه بر می گرداند.

همانگونه که بریتانیایی ها نیز می اندیشیدند که تحت لوای فرمان ها و دستورهای صادره از اتحادیه اروپا قرار گرفته اند در حالیکه زمانی آنها به سراسر اروپا و شرق فرمان می راندند .

این موج بازگشت به خویشتن که از بریتانیا آغاز و فعلاً به آمریکا ختم شده است مطمئناً به سایر کشورها از جمله فرانسه و آلمان نیز سرایت می کند اما اشتباه است که اگر رأی دهنگان فکر کنند با این رویکرد شاهد رنسانسی دوباره در کشورهایشان خواند بود و به عصر کامیابی های بزرگ و ثروت و ...بر می گردند . بویژه که احتمالا دوران حاکمیت ترامپ دوران چالش ها و بحران ها خواهد بود.

 

منبع: کردپرس

 

تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۲۲

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

 4 اسفندماه

7 فروردین ماه/یک ماه

آخرین اخبار   27 اسفندماه

15 فروردین/3ماهصفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال