۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد - اِلخَميس ٩ رمضان ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 ناگفته هایی از بحران مالی در شهرداری مهاباد/ ازعدم پرداخت حقوق پرسنل تا 30 میلیارد تومان بدهی

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ در حالی که بودجه پیش بینی شده برای شهرداری مهاباد در سالجاری 42میلیارد تومان است، رئیس شورای اسلامی شهر مهاباد در آمد این شهرداری را 29میلیارد تومان اعلام کرد و از عدم پرداخت حقوق پنج ماه پرسنل شهرداری مهاباد خبر داد.

به گزارش زریان، "سید رئوف سیدی" در گفت وگو با روابط عمومی شهرداری مهاباد گفت: به گزارش شهردار و قسمتهای مالی شهرداری درآمد امسال چیزی در حدود 29 میلیارد تومان بوده است که از این 29 میلیارد حدود 15 میلیارد نقدی اخذ شده و بقیه به صورت تهاتر و پایاپای بوده است.

وی حقوق ماهیانه پرسنل شهرداری مهاباد را دو میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: از 15میلیارد درآمد نقدی شهرداری مهاباد در سال جاری، حدود 10 میلیارد را به پرداخت حقوق و 5 میلیارد بعدی را به یکسری امور دیگر مصروف داشته اند.

عدم پرداخت حقوق پنج ماهه پرسنل شهرداری مهاباد

سیدی تصریح کرد:  درحال حاضر طبق آخرین جلسه ای که با شهردار محترم داشتیم حقوق حدود 4 الی 5 ماه پرسنل شهرداری واریز نشده است و در 12دیماه به صورت علی الحساب یک میلیون تومان به حساب نیروهای رسمی، قراردادی، پیمانی و کارمعین از سوی شهرداری واریز گردیده است. و برای بقیه ی حقوق هم بلافاصله بعد از دریافت تسهیلات 4 میلیارد تومانی حقوق حداقل 2 ماه و بیمه های معوقه پرداخت خواهد شد. 

وی این ادعا که شهرداری مهاباد به علت تعریف کردن پروژه های عمرانی متعدد از پرداخت حقوق پرسنل خود ناتوان است، رد کرد و گفت: در سال 95 هیچ پروژه ی جدیدی تعریف نشده است . پروژه های نیمه تمام باید تمام می شد حتی اگر بدهی هم داشته باشیم چون اگر تمام نشود سال به سال تخریب شده و اینگونه بیت المال شهرداری به هدر می رفت.

وی افزود: ما بایستی املاک شهردای را ارزش بدهیم و نگذاریم حراج گردد و اگر هدف ارزان فروشی املاک شهرداری بود شهرداری اکنون با مشکل پرداخت حقوق روبرو نبود.

دومشکل عمده در بیمه پرسنل شهرداری مهاباد

 وی درخصوص مشکل بیمه پرسنل شهرداری مهاباد نیز گفت: بدانید که موضوع بیمه ها با دو مشکل عمده روبروست که یکی اینکه خود سازمان بیمه هنوز به توافق کلی با ما نرسیده و هنوز ملکی را که ما به آنها بابت بدهی های شهرداری بصورت تهاتر پیشنهاد داده ایم متأسفانه مورد تأیید واقع نشده است، مشکل بعدی این است که هر روز جریمه ی دیرکرد در پرداخت، شامل شهرداری می شود و البته این نکته را هم عرض کنم که این بدهی ها شامل سه سال اخیر نبوده و بخش زیادی از بدهی ها به ادوار گذشته بر می گردد و طبعاً در این دوره هم به آن بدهی ها افزوده شده است.

وی تصریح کرد:  در راستای رفع مشکلات بیمه ای مجموعه ی عزیزان شهرداری، هر چه در توان داشته ایم انجام داده ایم از جلسات با مسئولین شهرستان گرفته تا مدیران کل و حتی وزارتخانه اما هنوز به نتایج مورد نظر نرسیده ایم. اما تلاشها ادامه دارد و مطمئناً در آینده ی نزدیک خبرهای خوبی خواهید شنید.

مشکلات مالی شهرداری مهاباد پیش بینی شده بود

 وی درحالی که مدعی شد سال گذشته مشکلات مالی در شهرداری مهاباد پیش بینی شده بود، تصریح کرد: بر همین اساس ما چند اقدام اساسی را انجام دادیم، یکی از آنها که مصوبه ی آن نیز موجود است این بود که شهرداری پس از اخذ عوارضات و تحقق تعرفه و درآمدهایی  که برایش پیش بینی کرده بودیم، اولویت اول، پرداخت حقوق و بیمه های پرسنل شهرداری و کارکنان و کارگران. همین مورد را هفته ی قبل هم طی مصوبه ای جدید دوباره تأکید کرده ایم. موضوع بعدی این بود که پروژه های عمرانی جدید تعریف نکنیم چرا که با توجه به وضعیت در آمدی و پیش بینی ها می دانستیم با مشکل مواجه خواهیم شد. بحث این بود که پروژه های نیمه تمام را به سرانجام برسانیم. در قسمت کار با پیمانکاران و واگذاری پروژه ها مصوب نمودیم که شهرداری تا جایی که امکان دارد از توان پرسنلی و ماشین آلات موجود استفاده نماید و در صورت واگذاری پروژه ها به پیمانکاران تأکید نمودیم که بصورت تهاتر و پایاپای با ملک باشد. چرا که می دانستیم می بایستی نقدینگی را برای حقوق و بیمه ها در نظر بگیریم.

 عدم استقبال شهروندان از تخفیف در عوارض

رئیس شورای اسلامی شهر مهاباد ضمن آنکه بالا بودن تعرفه های عوارض شهرداری را رد کرد، از عدم استقبال شهروندان از سه مرحله تخفیف تعرفه های در سالجاری خبر داد و گفت: در همین ارتباط مصوبه ی دیگری داشتیم که تا آخر سال20 درصد کل تعرفه ی سال 95 کاهش یابد.  

سیدی افزود:  همزمان با اقدامات فوق، کمیسیون و واحد سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر و شهرداری را  فعال کرده ایم .  یکی از این پروژه های سرمایه گذاری را که شروع کردیم پروژه ی میدان آرد یا همان پروژه ی سید نظام است که یکی از پروژه های بسیار ارزشمند بوده   در اوایل و بر اساس پیشنهاد سرمایه گذار و شهرداری، بالاخره مصوب نمودیم که آورده ی شهرداری را به ایشان بفروشیم به محض اینکه مصوب شد سرمایه گذار انصراف دادندو واحدها و سهم شهرداری را در آنجا نگه داشته ایم که در دراز مدت یکی از پروژه های درآمدزا برای شهرداری است و جزو درآمدهای پایدار است.

سیدی همچنین گفت: در راستای فعالیتهای واحد سرمایه گذاری وارد مذاکرات جدی دیگری نیز شدیم که هم اکنون قراردادهایی با طرف های مشارکت مان در زمینه ی شهرک صنفی کاوه در فاز دوم صنوف آلاینده میدان میوه و تره بار بزرگ شهر، ایجاد مجموعه ی تلفیقی تجاری – پارکینگ – شهربازی در بلوار خبرنگار و .... منعقده شده است.

کسی راضی به خرید زمین از شهرداری نیست

 وی در حالی که از نبود زمینهای قابل تفکیک و بدون مشکل در داخل محدوده شهر مهابد خبر داد، تصریح کرد: برای رفع مشکل مالی شهرداری روی تعدادی از تفکیک ها و توافقات با مالکان توسط شهرداری و بر اساس قوانین مربوطه متمرکز شدیم. در خیلی از موارد، ملکی را که خودمان خریداری نموده ایم یا معاوضه شده و قیمت کارشناسی آن ملک مثلاً در سال گذشته 400 میلیون تومان بوده است در حال حاضر حتی با قیمت 300 میلیون تومان هم کسی راضی به خرید آن نیست. گاهاً ملکی 3 مرحله اعلام مزایده شده اما هیچ شرکت کننده ای نداشته است

 سیدی گفت: اخیراً در جلسه ی رسمی شهردار مکلف شد که نقشه ی تیپ با برآورد زمانی و ریالی از زمین چسبیده به مجتمع تجاری ساحل( تاناکورای خرده فروشی) را که شامل حدوداً 244 مغازه است، آماده کند تا به منظور اشتغال زایی برای جوانان شهر و رفع گوشه ای از مشکلات شهرداری پس از طی مراحل قانونی مزایده گردد.

شهرداری مهاباد ناتوان از اخذ طلبهایش

سید رئوف سیدی در حالی که از تلاش برای اخذ تسهیلات از بانک شهر، سازمان شهرداری های کشور و بانک صادرات و بانک انصار خبر داد عنوان داشت: یکی از بزرگترین مشکل حال حاضر شهرداری اینست که طلبهایی را که شهرداری از اشخاص حقیقی یا حقوقی و یا ادارات دارد، نمی تواند اخذ کند.

وی افزود:  به عنوان مثال ما از راه و شهرسازی حدود 8 میلیارد تومان طلب داریم  به اضافه چندین قطعه زمین و برای حل این مشکل مذاکراتی با وزیر، معاون وزیر و مدیر کل محترم مربوطه نیز داشته ایم. مقرر شد که حداقل دو میلیارد تومان از این طلبها واریز گردد که متأسفانه تا کنون محقق نشده است.

وی خاطر نشان کرد  دقیقاً این مشکل را در داخل شهر با اشخاص به گو نه ای دیگر داریم: طرف آمده یک مجموعه ی تجاری بزرگ را ایجاد نماید و هزینه های مربوطه اش 20 الی 30 میلیارد تومان است امام هنوز ده درصد آن را به شهرداری پرداخت ننموده است و بقیه هم اکثراً در پرداخت طلبهای شهرداری تعلل می کنند. و اگر این طلبها دریافت شود مطمئناً نه تنها مشکلات بخش حقوق و بیمه ها بلکه بخش اعظمی از طلبهای پیمانکارها نیز پرداخت خواهد شد.

بدهی 35میلیارد تومانی شهرداری مهاباد

سیدی افزود: بخش بعدی که باید به آن بپردازم بحث پیمانکارهاست .  شهرداری علاوه  بر حقوق و بیمه ها ،  بدهی هایی هم به پیمانکاران دارد  زمانی که شورای اسلامی شهر دوره ی چهارم ، شروع بکار کرد شهرداری اعلام نمود که 20 میلیارد تومان بدهی دارد.  تا  12دیماه 94 طلبهای پیمانکاران از شهرداری طبق آخرین جلسه ای که خود شهردار توضیح دادند، اگر اشتباه نکنم چیزی در حدود 30 تا 35 میلیارد تومان است و طبق برنامه ریزیهای انجام شده تا آخر سال جاری و یا تا آخر دوره ی چهارم شورای اسلامی شهر بخش اعظمی از این بدهی به پیمانکاران پرداخت خواهد شد.

تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۸

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال