۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ خرداد - اِلأَربِعا ٦ شوال ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 رسانه‌های معتبر دنیا درگذشت آیت‌الله هاشمی را چگونه تحلیل کردند؟

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ درگذشت ناگهانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در شامگاه نوزدهم دی‌ماه، واکنش‌های زیادی را در مجامع بین‌المللی به همراه داشت.

به گزارش زریان به نقل از شفقنا بسیاری از رسانه‌های آنلاین از همان دقایق نخستین به بازنشر و بررسی و تحلیل این خبر پرداختند، به ‌طوری که خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی به یکی از مهم‌ترین تیترهای خبری شب گذشته تبدیل شد. در بیشتر تحلیل‌های ارائه شده نیز بر نقش حمایتی آیت‌الله هاشمی در سیاست اصلاح‌طلبان و میانه‌روها و ضایعه‌ی فقدان آن تاکید شده است.

گاردین در صفحه خاورمیانه خود، با انتشار خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی نوشته است: رفسنجانی که یکی از پایه‌های اصلی انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ بود، شب گذشته در ۸۲ سالگی در تهران درگذشت. علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، ‌سیاستمدار بزرگ ایرانی برای دو دوره متوالی رئیس‌جمهور ایران بود. او دومین شخصیت سیاسی در بسیاری از بخش‌های تاریخ معاصر ایران بود. وب‌سایت گاردین در ادامه مقاله طولانی خود به تغییر مشی سیاسی سال‌های اخیر آیت‌الله هاشمی اشاره کرده و نوشته دولت روحانی در نبودِ هاشمی، یکی از مهم‌ترین حامیان خود را از دست داده است. گاردین همچنین تحلیل کرده است که اصلاحات در ایران قطعا تحت تاثیر این فقدان قرار خواهد گرفت.

فرانس۲۴ هم در صفحه نخست خود خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی، رئیس‌جمهور سابق ایران را در ۸۲ سالگی و پس از مراجعه به بیمارستان مخابره کرده است. در خبر فرانس ۲۴ آمده است: علی اکبر هاشمی رفسنجانی علی‌رغم دیدگاه‌های میانه‌روی خود یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های برجسته ایران محسوب می‌شد. حضور آیت‌الله هاشمی چه به طور مستقیم چه از طریق کانال‌هایی که از آن‌ها حمایت می‌کرد، در صحنه‌های سیاسی ایران احساس می‌شد. او رهبر باثبات ایران در رویدادهای متزلزل تاریخ سیاسی ایران بود. حتی پیروزی روحانی در انتخابات نیز یکی از نمودهای تأثیرگذاری آیت‌الله هاشمی محسوب می‌شود.

سی‌ان‌ان هم در صفحه نخست خود خبر درگذشت آیت‌الله را مخابره کرده است. این وب‌سایت هم بر نقش حیاتی آیت‌الله هاشمی در سیاست ایران تأکید کرده و نوشته تلویزیون رسمی ایران به نشانه‌ی عزاداری برای این شخصیت سیاسی یک نوار مشکی به صفحه خود اضافه کرده است. سی‌ان‌ان در ادامه به نقش اکبر هاشمی رفسنجانی در رابطه با غرب پرداخته و یادآور شده او یکی از مهم‌ترین حامیان دولت روحانی بوده و نقش کلیدی در جنبش اصلاحات داشته است.

رویترز علاوه بر پخش گزارشی ویدئویی از درگذشت آیت‌الله هاشمی، در گزارشی مکتوب هم به تحلیل این واقعه پرداخته است. در گزارش رویترز از آیت‌الله هاشمی به عنوان یکی از بنیان‌گذاران انقلاب اسلامی و یکی از مهم‌ترین و بانفوذترین حامیان اصلاح‌طلبان یاد شده است. رویترز تصویر آیت‌الله هاشمی در هنگام شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۲۰۱۲ را به عنوان عکس اصلی این خبر انتخاب کرده و از نقش هاشمی رفسنجانی در لیبرالیسم اقتصادی و تسهیل روابط با غرب نوشته است. این وب‌سایت همچنین، درگذشت آیت‌الله را یک فقدانِ تاثیرگذار در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده دانسته و تاکید کرده که اصلاح‌طلبان و میانه‌روها از جمله دولت حسن روحانی متاثر از این مسئله خواهند بود.

ایندیپندنت هم خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی را عنوان خبر فوری منتشر کرده و نوشته است: درگذشت هاشمی رفسنجانی،‌ اتفاق مهمی در ایران محسوب می‌شود. از او به عنوان یکی از پایه‌های اصلی انقلاب اسلامی نام برده می‌شود. سیاست‌های او در توسعه روابط با غرب و گسترش لیبرالیسم اقتصادی برای بسیاری از مردم ایران جالب توجه بود. درگذشت او ضربه بزرگی برای اصلاح‌طلبان و میانه‌روها محسوب می‌شود.

شبکه خبری اسکای نیوز هم با تیتر «هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهور سابق ایران درگذشت»، از نقش سازنده و با اهمیت او در انقلاب سال ۵۷ نوشته است. به نوشته اسکای نیوز، آیت‌الله هاشمی که در بیرون راندن شاه از کشور تاثیر زیادی داشت از رئیس‌جمهور فعلی، حسن روحانی حمایت می‌کند و فقدان او می‌تواند ضربه بزرگی برای روحانی محسوب می‌شود که انتخابات مجدد را در سال آینده پیش رو دارد. هاشمی در زمان فوت، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که وظیفه مشاوره دادن به «رهبری ایران» را برعهده داشت.

نیویورک تایمز هم خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی را در صفحه اصلی خود منتشر کرده و در گزارشی تصویری تحلیلی به بازخوانی فعالیت‌های آیت‌الله هاشمی در عمر ۸۲ ساله خود پرداخته است. نقش آیت‌الله در مبارزات علیه رژیم سابق، ‌پیروزی انقلاب، رهبری جنگ{تحمیلی} به نیابت از امام، ‌دوران هشت ساله ریاست‌جمهوری، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، حمایت از روحانی در انتخابات سال ۲۰۱۳ و تسهیل روند ارتباط با غرب از جمله مواردی هستند که نیویورک تایمز در زندگی این این سیاستمدار فقید به آن‌ها پرداخته است.

وال استریت ژورنال هم در صفحه نخست خود، به این خبر پرداخته و نوشته است: اکبر هاشمی رفسنجانی،‌ رئیس‌جمهور سابق ایران و یکی از پایه‌های اصلی پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ است. او در سال‌های اخیر به دلیل مواضع خود مورد انتقاد بخشی از جامعه تندروی حکومت ایران قرار گرفته است. مرگ او ضربه بزرگی برای اصلاح‌طلبان و میانه‌روهای سیاست ایران است؛ از جمله حسن روحانی که در نبود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یکی از اصلی‌ترین پایگاه‌های حمایتی خود را از دست می‌دهد.

لس‌آنجلس تایمز هم در گزارش خود بر تاثیر فقدان آیت‌الله هاشمی بر سیاستمدارن میانه‌روی ایران تاکید کرده و نوشته است: هاشمی که حامی آزادی‌های اجتماعی و رابطه با غرب بود، در سن ۸۲ سالگی در بیمارستانی در تهران درگذشت. حمایت او از حسن روحانی در انتخابات سال ۲۰۱۳ ایران را در راهی قرار داد که پایانی بر مناقشات هسته‌ای این کشور و انزوای آن در مقابله با غرب بود. درگذشت آیت‌الله هاشمی برای کسانی که ایران را به سمت حرکت به سوی میانه‌روی و تعامل با غرب می‌دیدند فقدان بزرگی است. فوت او در انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری ایران نیز تاثیر منفی بر رقابت میانه‌روها و اصلاح‌طلبان خواهد گذاشت. لس‌آنجلس‌ تایمز به عزای عمومی ایران در پی درگذشت هاشمی رفسنجانی هم اشاره کرده و نوشته است در پی درگذشت رئیس‌ جمهور فقید ایران سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

وبسایت الجزیره هم خبر درگذشت رئیس‌ جمهور سابق ایران را مخابره کرده است. الجزیره با اشاره به نقش هاشمی رفسنجانی در پیروزی انقلاب از او به عنوان یکی از پایه‌های اصلی انقلاب سال ۱۹۷۹ یاد کرده و نوشته است آیت‌الله رفسنجانی بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ رئیس جمهور ایران بوده است. الجزیره در ادامه گزارش خود به روند انتقال آیت‌الله هاشمی به بیمارستان شهدای تجریش و درگذشت او پرداخته است. در ادامه این گزارش، به تاریخچه زندگی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداخته شده است. الجزیره همچنین نگاهی به چگونگی ترور نافرجام آیت‌الله هاشمی داشته است.

 بلومبرگ هم با تیتر «روحانی با درگذشت هاشمی رفسنجانی حامی بزرگ خود را از دست داد» به این خبر پرداخته است. بلومبرگ نوشته است: رفسنجانی چند ساعت بعد از پذیرش در بیمارستان شهدای تجریش بر اثر حمله قلبی درگذشت. فضای کشور به محض اعلام خبر از تلویزیون رسمی در سوگ فرو رفت. مرگ او اصلاح‌طلبان و میانه‌روها را از بزرگ‌ترین حامی خود در شرایطی که دونالد ترامپ در آمریکا به قدرت رسیده محروم کرده است. از این رو می‌توان گفت درگذشت آیت‌الله در بدترین برهه زمانی برای میانه‌روها رخ داده است.

 

تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۲۰

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال