۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت - اِلأِثنين ٦ رمضان ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 زنگ خطر حاشیه نشینی در بوکان/ عدم رسیدن ستاد بازآفرینی بوکان به یک نتیجه موثر

پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ زنگ خطر حاشیه نشینی در بوکان بعد از چندین سال کم توجهی به صدا درآمد و بوکان از سوی وزارت راه و شهرسازی به عنوان شهر پایلوت برای اجرای طرح تحقیقاتی سکونتگاه‌های غیررسمی انتخاب شده است اما هنوز ستاد بازآفرینی این شهرستان در این خصوص به یک نتیجه موثر نرسیده است.

به گزارش خبرنگار زریان، آبان ماه امسال ‌"تقی کهوریان" معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی به بوکان سفر کرد و از تعدادی از سکونتگاه های غیر رسمی بوکان بازدید کرد و به این ترتیب پرده از مشکلی چند ساله کنار رفت؛ بوکان پس از ارومیه بیشترین حاشیه نشینی را در قالب سکونتگاه های غیر رسمی داخل محدوده و خارج از محدوده به خود اختصاص داده است.

سکونتگاه های غیر رسمی خارج از محدوده شهر و از امکانات وخدمات شهری بی بهره اند و از سوی دیگر در محدوده روستایی نیز نیستند تا از امکانات روستایی بهره ببرند. همین موضوع موجب ایجاد مشکل در خدمت رسانی به این مناطق شده است.

"جمال خسروی" فرماندار شهرستان بوکان با بیان اینکه بیش از هفت سکونتگاه غیر رسمی در بوکان وجود دارد، درگفت وگو با همشهری افزود: سکونتگاه های غیر رسمی این شهر، 15سال پیش تشکیل شده اند و بیش از 30 هزار نفر در آن زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه این سکونتگاه های غیر رسمی در 10 سال گذشته که طرح جامع طراحی می شد، دیده نشده بودند، افزود: طرح جامع بوکان که به وسیله وزارت راه و شهرسازی باید ابلاغ شود، هنوز ابلاغ نشده است.

فرماندار بوکان مشکلات بوکان را به دو دسته تقسیم کرد و گفت:مشکلات بوکان به دو دسته، داخل محدوده و خارج از محدوده تقسیم می شود که مناطق خارج محدوده، بیشترین مشکل را برای این شهر ایجاد کرده اند.

به گفته خسروی مشکلات داخل محدوده بوکان حل شده است.

"طه صالحی" سخنگوی شورای اسلامی شهر بوکان در گفت وگو با همشهری می گوید: کلتپه، دانشگاه آزاد، اسلام آباد، امیرآباد وبخشی از شهرک فرهنگیان پنج منطقه بوکان هستند که پدیده حاشیه نشینی  گریبانگیر آنها شده است و با جود آنکه مسافت بسیار کمی نسبت به شهر دارند از امکاناتی چون گاز، برق، فاضلاب بی بهره اند.

وی در این گفت وگو افزود: مناطق دانشگاه آزاد و اسلام آباد از وضعیت بهتری نسبت به سه منطقه دیگر برخوردار هستند و گازکشی به این مناطق انجام شده اما مشکل فاضلاب آنها حل نشده است.

صالحی تصریح کرد: بیش از 400 هکتار زمین خالی در بوکان وجود دارد که موجب ایجاد فضای مناسبی برای افزایش روند حاشیه نشینی در بوکان شده است.

وی در خصوص راهکار حل مشکلات این مناطق گفت: تصمیم داریم در طرح تفصلی شهری این مناطق را به محدوده شهری اضافه کنیم تا از امکانات مختلف بهره مند شوند.

صالحی افزود: الحاق این مناطق در گرو استفاده از طرح بازآفرینی است و این طرح نیازمند تزریق بودجه و همکاری همه ارگانهای اجرایی شهرستان و استان است.

فرماندار بوکان درباره وضعیت طرح بازآفرینی مناطق حاشیه نشین بوکان به همشهری گفت: ستادبازآفرینی بوکان چندین جلسه تاکنون برگزار کرده اما نتوانسته به نتیجه کلی و موثری برسد.

خسروی درباره راهکار خروج از وضعیت حاشیه نشینی گفت: یکی از راهکارهایی که درستاد بازآفرینی نیز مطرح شده این است که مناطق حاشیه نشین شهر را با نام محلات جدا کرده وبتوانیم مرزی را برای آنها تعیین کنیم.

وی  در حالی که معتقد است ارائه نکردن خدماتی مانند فاضلاب سلامت همه مردم شهر نیز تهدید می شود، تاکید کرد: باید از رشد و توسعه مناطق حاشیه نشین نیز جلوگیری به عمل آید تا شاهد افزایش روز افزون این پدیده در شهر نباشیم.

تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال