۱۳۹۷ دوشنبه ۱ مرداد - اِلأِثنين ١٠ ذو القعده ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
فعال اجتماعی بوکان:
  نماینده بوکان فاقد رویکرد سیاسی مشخص است /هرگاه انتقاد کرده ایم به بد اخلاقی متهم شده ایم

پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ دیدار فعالان اجتماعی بوکان با مهندس جلال محمودزاده نماینده مهاباد واکنشهایی به همراه داشت. در مخالفت با این دیدار یادداشتهایی بی نام و نشان در فضای تلگرامی منتشر شد. در این یادداشتها این فعالان اجتماعی را شکست خوردگان سیاسی خواندند و نوشتند «ع.ن» برای درخواست وامی به مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون تومان به دیدار محمودزاده رفته است.«ع.ن» همان عثمان نوری است. وی این روزها مریض احوال است اما در دفتر زریان حضور پیدا کرد و به همه سئوالات درباره آن دیدار جنجالی پاسخ داد.
مشروح گفت وگوی وی با زریان به شرح زیراست:

اخیرا به همراه  جمعی از فعالان مدنی بوکان و شورای اصلاح طلبان بوکان دیداری با جلال محمودزاده نماینده مهاباد داشته اید که جنجال ساز شد. علت این دیدار چه بود؟

نوری؛ برای پاسخ به این سئوال در ابتداباید توجه داشت که بخشی از اختیارات یک نماینده است که با شهروندانی خارج از حوزه انتخابیه خود دیدار داشته باشد و شنونده مطالبات و مشکلات آنها باشد و برای حل این مشکلات تلاش کند و در هیچ کجای قانون نیامده است که نماینده هر شهری موظف است تنها با شهروندان حوزه انتخابیه خود دیدار کند.

از طرفی دیگر تواناییهای نماینده مهابادعلت این دیدار بوده است. برای نمونه در سال 76 درخواست احداث کارخانه چغندر قند در دشت سریل آباد بوکان در مجلس تصویب شد. بوکان یکی از تولید کنندگان بزرگ چغندر در آذربایجان غربی است. در بوکان به این پروژه بی توجهی شد و پیگیر نشد. مهاباد از این بی توجهی و عدم پیگیری استفاده کرد و این پروژه را به این شهرمنتقل کردند و هم اکنون کارخانه قند مهاباد با پیگیری های نماینده و جذب سرمایه گذار خصوصی در حال احداث است و جالب توجه است که در طرح توجیهی این کارخانه، نزدیکی به بوکان به عنوان تولید کننده چغندر مطرح شده است.

در این وضعیت ما در شورای اصلاح طلبان بوکان به این نتیجه رسیدیم که برای مطرح کردن برخی از مشکلات و مطالبات بوکان با آقای محمودزاده دیدار داشته باشیم.

با توجه به اینکه آقای محمودزاده نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس است در نشست با وی درخواست پیگیری ادامه ساخت سد شهریکند بوکان که علی رغم هزینه کردن میلیاردها تومان اعتبار نیمه کاره رها شده است، پروژه آبیاری دشت رحیم خان  و دشت فیض الله بیگی مطرح شد. تعدادی از دوستان نیز درخواست کردند که از طریق نمایندگان مجلس علت عدم تدریس زبان مادری را در مجلس پیگیری کنند که وی چند روز بعد این مطالبه را در تذکر کتبی به رئیس جمهور و وزیر علوم پیگیری کردند.

ما تصور می کنیم دیدار و نشست با نمایندگان کُرد برای ما فعالان اجتماعی و سیاسی به عنوان زبان گویای جامعه یک حق طبیعی است و برنامه آینده ما ادامه دادن این دیدارها خواهد بود و حتی دوستان هماهنگی کرده اند که با دکتر عارف و مطهری دیدارهایی داشته باشیم تا مطالبات بوکان و کردها را مطرح کنیم.

زریان؛ آیا تا به حال از آقای عثمانی درخواست نشست و دیدار داشته اید که به درخواست شما جواب منفی بدهد و شما با آقای محمودزاده دیدار کنید؟  

نوری: وقتی نماینده بوکان تا به امروز توان شنیدن انتقادات را نداشته است و انتقادات فعالان اجتماعی و سیاسی بوکان را به بی اخلاقی در فضای مجازی تعبیر کرده است چگونه می توانیم با وی دیدار و نشست داشته باشیم؟ بخشی از انتقادات شورای اصلاح طلبان بوکان دخالت نماینده در کارهای اجرایی شهر بوده است و دخالتهای فراوان وی در همه زمینه ها مانند شورای شهر، انتخاب شهردار و حتی فوتبال مورد انتقاد ما بوده است. و هر گاه ما انتقاد کرده ایم به بد اخلاقی و دشمنی با وی متهم شده ایم و در این شرایط تشخیص دادیم که دیدار و نشست با آقای عثمانی تنها فضا را متشنج می کند و به همین دلیل درخواست برای دیدار با وی را مطرح نکردیم. البته این حق طبیعی هر شهروندی است که انتخاب کند چه کسی بهتر و موثرتر می تواند مطالبات را پیگیری کند.

زریان؛ دیدارمجموعه اصلاح طلبان وفعالان اجتماعی بوکان با آقای محمودزاده واکنشهایی را در یک کانال تلگرامی نزدیک به آقای عثمانی به همراه داشت. شما این واکنشها را چگونه ارزیابی می کنید؟

نوری؛ بعد از دیدارما با محمودزاده و رسانه ای کردن این دیدار، بلافاصله مورد حمله انواع توهین و بی احترامی در فضای مجازی قرار گرفتم و بنده متهم شدم که بعد از بی توجهی نماینده بوکان به درخواست شخصی ام برای دریافت وام یک میلیارد و پانصد میلیون تومانی با آقای محمودزاده دیدار کردم. برخلافل ادعای این کانال وام درخواستی بنده یک میلیارد و ششصد میلیون تومان است و درخواست این تسهیلات شخصی نبوده است و برای احداث فاز دوم کارخانه خوراک اتحادیه دامداران آذربایجان غربی مطرح کرد و تنها نماینده بوکان،دفتر ارتباطات مردمی وی و جمعی از مسئولان بوکان در جریان این درخواست بنده برای اشتغالزایی برای جوانان شهرمان بودند و بنده معتقدم که انتشار این اطلاعات توسط نماینده بوکان صورت گرفته است و این مسائل دور از ادب و نزاکت و اخلاق سیاسی بود.

ما معتقدیم که انتقاد حق شهروندان است و انتظار داشتیم که منتقدان ما را به چالش بکشند. اما انتقاد با توهین و هتاکی متفاوت است. اینکه در نوشته ها از حروف مخفف مانند ع.ن، ر.الف و... استفاده کنند و بعد از اشخاص حاضر در دیدار با نماینده مهاباد به عنوان شکسته خورده سیاسی یاد کنند و این عمل را عقده گشایی بخوانند، مطمئنا نقد نیست.

زریان؛ داستان درخواست وام یک میلیارد و ششصد میلیون تومانی شما چیست؟

نوری؛ اتحادیه دامداران استان آذربایجان غربی با 36 هزار عضو در سال 78 کارخانه خوراک دام را خریداری کرد. این کارخانه در زمینی به مساحت دو هکتار مترمربع زیربنا با ماشین آلات کاملا سنتی که در استان کردستان ساخته شده بودند شروع به فعالیت کرد .

این کارخانه که در 20 کیلومتری جاده بوکان- میاندواب، روبه روی ملالر واقع شده است با اشتغالزایی مستقیم برای 20 نفر و 54 نفر به صورت غیر مستقیم، روزانه 3تا 5تن تولید داشت و 30 درصد نیاز دام استان را تامین می کرد.سال 93 هیئت مدیره اتحادیه تصمیم گرفت فاز دو کارخانه را راه اندازی کنیم چرا که توان مقابله با کارخانه های پیشرفته در سطح استان را نداشتیم.

بر همین اساس در نامه نگاریهایی با فرماندار شهرستان بوکان و نماینده مردم این شهرستان در مجلس درخواست تسهیلات کردیم چرا که نمی توانستیم تمامی موجودی اتحادیه را در فاز دوم کارخانه هزینه کنیم در اینصورت در تامین مواد اولیه با مشکل روبه رو می شدیم.لازم به ذکر است تصویر نامه های ارسالی به شخص نماینده بوکان، مقامات استانی و مسئولان شهرستان و نماینده مهاباد تحویل شما می دهم تا ضمیمه این مصاحبه کنند.

جزئیات درخواست شما چه بود؟

نوری؛ بنده به عنوان مدیرعامل شرکت تولیدی بوکان خوراک جهت احداث فاز دوم کارخانه این شرکت درخواست یک میلیاردو ششصد میلیون تومان وام کردم. درخواست ما وامی مطابق قوانین جاری کشوربود. که بلند مدت باشد و از بهره بانکی کمی برخوردار باشد.زیرا قیمت تولیدات این کارخانه برابر با قیمت گذاریها صنعت معدن و جهادکشاورزی با حداقل بهره تولید می شود.

نظر مسئولان درباره طرح و درخواست شما چه بود؟

نوری- سال 94 دکتر جمال خسروی فرماندار شهرستان بوکان به همراه هیئتی از کارخانه بازدید کردند.مسئولان شهرستان مانند فرماندار و مدیریت جهاد کشاورزی طرح فازدوم کارخانه و میزان تسهیلات درخواستی ما را تایید کردند و آقای خسروی فرماندارشهرستان بوکان مکاتباتی با استان نیز داشتند و به توصیه وی درخواست خود را با آقای عثمانی نیز مطرح کردیم. ما براساس قول همکاری و مساعدت مسئولان کار ساخت دستگاه ها را آغاز کردیم. آقای عثمانی در جریان ساخت دستگاه چندین بار از کارخانه بازدید کردند و قول مساعدت دادند اما سه نامه ما به وی بدون جواب ماند و قرارهای بنده با آقای عثمانی جهت دیدار در تهران پشت سر هم لغو شدند.

سال 95 آقای محمودزاده، کمیسیون کشاورزی مجلس را به مهاباد دعوت کرد و بنده درجریان حضور این کمیسیون در مهاباد درخواست خود را با آقای محمودزاده مطرح کردم وی از معاون وزیر درخواست کردند که در لایحه بودجه سال 96 اعتباراتی برای این طرح در نظر گرفته شود.

در نهایت سرنوشت طرح شما به کجا رسید؟

نوری؛ سال گذشته این کارخانه با 23 میلیارد ریال سرمایه اتحادیه دامداران استان آذربایجان غربی با ظرفیت 10تن با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به بهره برداری رسید.

زریان؛ موفق به دریافت تسهیلات شدید؟

نوری؛ اخد این وام در مراحل پایانی قرار دارد و جا دارد از مدیریت بانک کشاورزی استان آذربایجان غربی، مدیریت بانک کشاورزی بوکان و کارمندان آن، جهاد کشاورزی آذربایجان غربی که از تمامی ظرفیتها و اختیارات خود برای دریافت وام یک میلیارد و 600میلیون تومان استفاده کردند، تشکر کنم. ناگفته نماند نامه نگاریها و پیگیریهای فرماندار بوکان نیز بی تاثیر نبوده است .

زریان؛ اگر اجازه بدید به بحث دیدار با آقای محمودزاده برگردیم. شما فرمودید در واکنش به این دیدارها کانال نزدیک به عثمانی در یادداشتهای متعددی شما و دوستانتان را شکست خورده سیاسی خوانده بود.اما شما از نزدیکان و حامیان آقای عثمانی در انتخابات مجلس شورای اسلامی بودید.چگونه شما را شکست خورده خوانده اند؟

نوری؛ بنده در دور اول انتخابات آقای عثمانی در کمک به وی بدون تاثیر نبودم و در حالی که آقای عثمانی نسبت به دیگر رقیبانش گم نام بود ما به همراه جمعی از دوستان خود وی را بسیار یاری دادیم. بنده در دور دوم انتخابات به علت مسائل انتخابات ریاست جمهوری 88 شرکت نکردم و در دور سوم انتخابات آقای عثمانی بنده در بیمارستان بستری بودم اما اگر کسی از بنده نظرخواهی کرده بود رای دادن به آقای عثمانی را پیشنهاد کردم.

پس من از نگاه نتیجه انتخابات شکست خورده سیاسی نیستیم. ولی امروز که می بینیم آقای عثمانی که مورد حمایت و تایید بنده بوده است در تقابل با خواسته های واقعی موکلان حوزه انتخابیه خود قرار دارد شکست خورده سیاسی هستیم و نمونه عینی و آشکار این تقابل را درمواضع و نظرات وی درخصوص تحولات اخیر در اقلیم کردستان عراق می توانید مشاهده کنید که این تقابل برای همیشه در تاریخ خواهد ماند.

زریان، موضوع دیدار و نشست اصلاح طلبان بوکان با آقای محمودزاده را اززاویه ای دیگر بررسی کنیم.آقای عثمانی در انتخابات گذشته در لیست امید قرارداشت و به عنوان کاندیدای اصلاح طلب به مجلس راه پیدا کرد. از طرفی دیگر شورای اصلاح طلبان بوکان با آقای محمودزاده که یک نماینده ای اصولگرا شناخته می شود، دیدار کرد. آیا این از نوعی تناقض حکایت ندارد؟

نوری؛ تمامی فعالان سیاسی می دانند که تشکیل فراکسیون امید از روی انتخابی به اختیار نبوده است. شورای نگهبان بخش بزرگی از کاندیداهای اصلاح طلب را در دهمین دوره انتخابات مجلس رد صلاحت کرد و فراکسیون امید بالاجباراز بین بد و بدتر مجبور به گزینش و انتخاب شد.

از طرفی دیگر آقای عثمانی از زمانی که وارد عرصه انتخابات شده است تا به امروز برای یک بار هم سیاستهای اصلاح طلبان حتی اعتدالیون را تایید نکرده است. در دوره دوم کاندیداتوری آقای احمدی نژاد، آقای عثمانی جلسه ای را با حضور اعضای ستاد انتخاباتی خود در منزل یکی از دوستان خود تشکیل داد که به صورت هماهنگ نشده وی به همراه عبدالله عباسی در جلسه حضور پیدا کردند و شخص آقای عباسی از حضور در این جمع شگفت زده شدند و به نظر بنده وی تصمیم داشتند با حضور آقای عباسی اعضای ستاد خود را برای همراهی با ستاد انتخاباتی آقای احمدی نژاد قانع کنند و آقای عثمانی اعلام کرد که اگر شما موافق باشید احمدی نژاد بهترین گزینه است که بنده و دیگر دوستان مخالفت کردیم و اعلام کردیم که آقای احمدی نژاد هیچگاه نمی تواند نماینده مطالبات کردها باشد و حمایت از وی سبب فاصله گرفتن عثمانی از افکار عمومی حوزه انتخابیه وی می شود.

در نهایت تصمیم گرفته شد آقای عثمانی در انتخابات از کاندیدای خاصی حمایت کند و اگر شرایط به گونه ای شد که در انتخابات اعلام موضع کند، وی در وهله اول از موسوی در وهله دوم از کروبی حمایت کند.آقای عثمانی به تهران برگشت. چند روز بعد به همراه آقای موسوی به ارومیه رفت و در متینگ انتخاباتی وی در سالن الغدیر ارومیه مشارکت کرد امابعد از انتخابات وی آن مصاحبه جنجالی را با روزنامه کیهان انجام داد و به همراه نمایندگان راستگرای مجلس شعار مرگ بر فتنه گر را در صحن علنی مجلس سردادند.

در کل آقای عثمانی فاقد جهت گیری ثابت و رویکرد سیاسی مشخص است و این امر سبب عقب افتادگی بوکان در مقایسه با شهرهای مجاور است چرا که مسئولان کشوری چندان برای نظرات آقای عثمانی اهیمتی قائل نیستند وگرنه چگونه است در شهری مانند مهاباد مجتمع پتروشیمی به بهره برداری می رسد، بیمارستان 100 تختخوابی تامین اجتماعی کلنگ زنی شود، کارخانه قند احداث شود، احداث بیمارستان 300 تختخوابی تصویب می شود اما در بوکان نه تنها پروژه جدیدی کلنگ زنی نمی شود بلکه پروژه هایی چون سیلو، کنار گذر ساحلی و بزرگراه بوکان – میاندوآب بعد از سالها راکد مانده اند. هم اکنون بزرگراه میاندوآب- بوکان به قتلگاه شهروندان تبدیل شده است و به نظر بنده شخص آقای عثمانی باید پاسخگوی خونهای ریخته شده در این بزرگراه باشند.

زریان؛ بخشی از مطالباتی که در دیدار با محمودزاده مطرح کرده اید، مطالبات مردم بوکان بود. آیا مطرح کردن مطالبات بوکان با نماینده مهاباد، نوعی دهن کجی به انتخاب مردم بوکان نیست؟ چرا که در هر صورت آقای عثمانی نماینده مردم بوکان است.

 نوری؛ به هیچ عنوان نه نیت ما   دهن کجی بوده و نه دیدار ما به هدف مقابله با عثمانی است.آقای عثمانی که به گفته خودش به مدت 10 روز در کرمانشاه پیگیر مشکلات زلزله زدگان بوده است آیا این دهن کجی به نمایندگان این استان در مجلس است؟ آیا دیدار ما با نماینده مهاباد در حالی که هیچ گوش شنوایی برای مطالبات ما وجود ندارد، دهن کجی است؟

به نظر بنده دهن کجی به رای دهندگان بوکانی وقتی است که آقای عثمانی به مطالبات آنها پاسخ نمی دهد. وی این حق را به خود میدهد که نماینده تمام ایران باشد اما وقتی مکاتبات و درخواستهای ما برای پیگیری مطالبات 36هزار دامدار آذربایجان غربی که فقیرترین و کم درآمدترین اقشار جامعه هستند بی پاسخ می ماند، حق نداریم مطالبه خود و بوکان را به گوش دیگر نمایندگان مجلس برسانیم.

زریان؛ به عنوان یک فعال اجتماعی، انتظارات مردم از نماینده مجلس را به چه صورتی است؟

نوری، شهروندان هر کشوری وقتی شخصی را به عنوان نماینده با رای خود انتخاب می کنند، انتظار دارند منتخب آنها صادق و شفاف مطالباتشان را با حاکمیت درمیان بگذارد و برای تحقق این مطالبات از همه ظرفیتهای قانونی استفاده کند نه اینکه برای جلب رضا مردم در زمان برگزاری انتخابات به دادن شعارهای توخالی و فریبنده اکتفا کنند.

مردم انتظار دارند نمایندگان آنها در مجلس در برای بی قانونی های دستگاه قدرت از مظلومیت ملت حمایت کنند که ما در 10 سال گذشته این رفتار و عملکرد را در حوزه های مختلف از نماینده بوکان ندیده ایم. وی در واکنش به اعتراضات و مطالبات مدنی مردم با این استدلال که به نفع دشمن ختم می شود مردم را به سکوت دعوت کرده است نمونه بازر آن را در سخنان وی در مراسم 9 دی امسال در بوکان دید. وی در خصوص اعتراضات اخیر مردم به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن نفی این اعتراضات اعلام کرد که تنها مجلس راهکار مطرح کردن مشکلات و دغدغه های مردم است این درحالی است که عده ای از نمایندگان مجلس نقش وکیل الدوله را دارند و همیشه به جای دفاع از مردم از دولت حمایت می کنند که سردمدار این نوع تفکر آقای عثمانی است./

 حضور معاون وزیر در افتتاح فازدوم کارخانه

 نوری در مراسم افتتاح فاز دوم کارخانه

 نمای کلی کارخانه دام بوکان

 تصویر مکاتبه با فرماندار بوکان

 تصویر مکاتبه با نماینده بوکان

 تصویر مکاتبه با نماینده مهاباد
تاريخ: ۱۳۹۶/۱۱/۱

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال