۱۳۹۷ دوشنبه ۲۵ تير - اِلأِثنين ٣ ذو القعده ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 تهدیدی بالقوه که استان های عراق را به جان هم انداخته است

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ با وجود گذشت قریب دو ماه از ماه زمستان هنوز مناطق مرکزی و جنوبی عراق روی بارندگی مناسب به خود ندیده اند و خشکسالی به تهدیدی جدی برای این کشور تبدیل شده به نحوی که مصب رودخانه 'خروشان' دجله در جنوب عراق به زمین فوتبال کودکان تبدیل شده است.

به گزارش زریان به نقل از ایرنا، نگرانی های این روزهای عراق از خشکسالی فقط محدود به مسوولان و مقامات کشوری و دستگاه های ذیربط نمی شود بلکه عامه مردم را در این کشور نیز نگران کرده است.

کارشناسان در عراق هشدار داده اند که در صورت عدم بارش های مناسب در طول ماه های اندک آینده، خطر خشکسالی و تبعات زیست محیطی و اقتصادی و اجتماعی آن در عراق جدی است.

اهالی شهرستان 'المجر الکبیر' در استان میسان در جنوب عراق نیز به تازگی با انتشار عکس هایی از فوتبال کودکان در بستر شعبه رودخانه دجله در این منطقه در سطح شبکه های اجتماعی که در سایت های خبری عراق نیز بازتاب داشته، زنگ خطر خشکسالی را در این کشور به صدا در آوردند.

بحران کم آبی تنها خاص رودخانه دجله نیست بلکه این شرایط برای رودخانه فرات که دومین شاهرگ آبی عراق را تشکیل می دهد، به همان قوت و قدرت برقرار است.

یک گزارش حاکیست که خشکسالی، کشاورزی را در نجف که یکی از مناطق مهم کشاورزی در این کشور به شمار می رود، تهدید کرده و احتمال تبدیل شدن مزارع و نخلستان ها به فضای بیابانی وجود دارد.

معاون استاندار کربلا نیز در اظهاراتی روز دوشنبه به خبرگزاری 'السومریه نیوز' گفته است که سطح آب رودخانه فرات در این استان، به میزان 31.55 مترمکعب پایین آمده است.

'علی المیالی' اضافه کرد که اگر وضعیت کم آبی در رودخانه فرات به همین ترتیب ادامه پیدا کند، کربلا با کمبود شدید آب مواجه خواهد شد.

بحران کم آبی در عراق فقط به همین منحصر نمی شود بلکه استان های بالادست برای تامین آب مورد نیاز خود، با انبار آب و محدود کردن وصول آن به استان های پایین دست، باعث تنش بین استان ها در عراق شده اند.

مسوولان استان ذیقار، استان بالادست خود (واسط) را به عدم اعطای سهم آب این استان متهم می کنند و استان واسط به نوبه خود، استان بالادست (دیاله) را متهم می کند و دیاله، دولت بومی کردستان عراق را به قطع آب از استان های جنوب و مرکز عراق متهم کرده است.

در مقابل برخی مقامات عراقی، کشورهای بالادست (ترکیه و جمهوری اسلامی ایران) را به قطع سهمیه آب عراق متهم کرده اند و این کشورها در مقابل، خود از کمبود شدید بارندگی و کم آبی در کشورهایشان شکوه دارند.

مطالبات در عراق روز به روز از وزارت منابع آبی عراق برای چاره جویی در قبال کم آبی بیشتر می شود و این وزارتخانه با فرافکنی مشکلات خود به کشورهای بالادست به ویژه ترکیه، نسبت به بحران آب در کشورش دست تسلیم بالا برده است.

برخی کارشناسان می گویند عدم اهتمام عراق به طرح های آبی مناسب در طول سنوات گذشته باعث شده است که دو رودخانه دجله و فرات با طی صدها کیلومتر راه از شمال و غرب عراق وارد این کشور شده و در جنوب به خلیج فارس سرازیر شوند.

فرسودگی و عدم اهتمام مناسب به معدود سدهای موجود در عراق نیز از سوی دیگر باعث شده است که وزارت منابع آب عراق از استفاده از ظرفیت های این سدها از بیم شکستی و نابودی این سدها خودداری کند.

وزیر منابع آبی عراق ، کم آبی را تهدید جدی در کشورش عنوان کرده و گفته است که به زودی برای گفت وگو با مقامات ترکیه در خصوص تاخیر آبگیری سد بزرگ 'الیسو' عازم آنکارا می شود.

'حسن الجنابی' که روز گذشته برای اطلاع از وضعیت کم آبی به استان کربلا رفته بود در جمع خبرنگاران گفت که همه مناطق عراق در معرض تهدید کم آبی قرار دارد.

وی در خصوص وضعیت کم آبی در رودخانه 'المجر الکبیر' (از شعبات رودخانه دجله) گفته است که میزان آب این رودخانه 150 مترمکعب در ثانیه است اما به دلیل کم آبی به 10 تا 15 مترمکعب در ثانیه رسیده است.

الجنابی افزوده است که به خاطر توزیع عادلانه آب بین مناطق مختلف ناچار شده است که سطح آب شعبات رودخانه دجله را پایین بیاورد تا امکان دستیابی برای همه به آب رودخانه دجله وجود داشته باشد.

به گفته وی، به زودی برای گفت وگو در خصوص سهم آبی عراق از رودخانه دجله در صورت آبگیری سد الیسو، عازم ترکیه می شود و ابراز امیدواری کرده است که عراق بتواند به سلامت بحران آبی را پشت سر بگذارد.

سد بزرگ الیسو که از بزرگترین سدهای ترکیه بر رودخانه دجله به شمار می رود انتظار می رود که از بهار آینده آبگیری آن آغاز شود و مقامات عراقی امیدوارند که در مذاکرات آتی با دولت ترکیه، آنکارا را متقاعد کنند تا آبگیری به نحوی صورت گیرد که بر سهمیه آبی عراق اثر نگذارد.

رسانه های عراق اعلام کرده اند که سد الیسو قادر به انبار 11 میلیارد و 40 میلیون مترمکعب آب است و مساحت دریاچه پشت سد حدود 300 کیلومتر مربع است.

کشور ترکیه پیش از این نیز سد بزرک اتاتورک را بر روی رودخانه فرات بنا کرده بود که همواره دو کشور سوریه و عراق از سهم آبی خود به کشور ترکیه اعتراض دارند.

دولت عراق در حالی که از یکسو چشم به آسمان دوخته از طرفی امیدوار است که بتواند با توزیع عادلانه آب از تنش احتمالی بین استان های جنوب و مرکز بر سر کم آبی جلوگیری کرده و از طرفی ترکیه را به اعطای سهم آبه عراق، متقاعد کند.

کارشناسان، مهاجرت روستاییان به شهرها در صورت ادامه بحران کم آبی و از بین رفتن صنعت کشاورزی و گسترش بیابان ها و تبعات زیست محیطی کم آبی و تنش های احتمالی داخلی و احتمالا با بالادست نشین های دو رودخانه دجله و فرات ابراز نگرانی جدی کرده اند.

تاريخ: ۱۳۹۶/۱۱/۲۴

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال