۱۳۹۷ جمعه ۱ تير - اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 از تعطیلی کارخانه ها تا بی خیالی بانک ها و مسئولان در کردستان

پایگاه حبری-تحلیلی زریان؛ در نشست کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی سنندج مطرح شد که مسئولان کردستانی به جای اینکه چوب لای چرخ واحدهای تولیدی بگذارند از آنان حمایت کنند.

به گزارش زریان به نقل از تسنیم ، امشب چهاردهمین نشست کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی سنندج در حالی در این شهر برگزار شد که سرمایه‌گذاران و فعالان این حوزه از بی‌توجهی مسئولان این حوزه گله‌مندی‌های زیادی داشتند و انتظار داشتند که مسئولان و بانک‌های استان کردستان به‌جای اینکه چوب لای چرخ واحدهای تولیدی بگذارند از آنان حمایت کنند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید حاصل گزارش خبرنگار تسنیم در سنندج از این نشست است:

اکثر کارخانه‌های کردستان تعطیل هستند

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی سنندج در این نشست اظهار داشت: تولید و اشتغال رکن اساسی اقتصاد کشور بوده و اگر نباشند هیچ چیزی جای خود نخواهد بود.

خسرو شجاعی افزود: تولید و اشتغال سبب استقلال و عدم وابستگی شده و وجود آنان شرایط خوب اجتماعی و اقتصادی را به دنبال دارد.

وی گفت: نبود اشتغال سبب مشکلات بسیاری در جامعه می‌شود و بی‌اعتمادی و بی‌اعتباری و رکود به دنبال دارد.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی سنندج با تاکید بر رونق دادن به بنگاه‌های اقتصادی تصریح کرد: در جلسه‌ای که قبلاً برگزار شد تصمیم بر این شد که کمیته‌ای تشکیل شود تا مسائل و مشکلات بنگاه‌های اقتصادی به تناسب رشته‌ها بیان شود.

وی با اشاره به فقر فرهنگی سرمایه‌گذاری ادامه داد: متأسفانه ارزش سرمایه‌گذاری را نتوانستیم به‌صورت خوب برای آحاد جامعه بیان کنیم تا ارزش این مسئله را درک و از آن حمایت کنند.

شجاعی با تاکید بر ضرورت برقراری ارتباط با کارآفرینان افزود: متأسفانه جامعه با کارآفرینان و سرمایه‌گذاران مشکل دارد و آنان را جدا از خود می‌داند و مردم فکر می‌کنند اگر فردی چندین بنگاه اقتصادی داشته باشد به جامعه ظلم می‌کند و این مسائل در ارگان‌ها، ادارت و سازمان‌ها هم وجود دارد.

وی با اشاره به عدم حمایت کافی از سرمایه‌گذاران اظهار کرد: عدم زیرساخت مناسب حمل و نقل، نبود خط آهن و فرودگاه مسائلی است که وجود یا عدم وجود آن در راه توسعه اقتصادی سبب ایجاد شرایط مناسب یا معضل می‌شود.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی سنندج گفت: متأسفانه کارخانه‌های زیادی در استان داریم که یا تعطیل بوده یا اگر فعالیت دارند فعالیت آنان در جهت رونق استان نیست.

وی بیان کرد: متأسفانه از قوانین و مقررات ما برداشت‌های مختلفی می‌شود و مراکز تصمیم‌گیری زیادی داریم.

شجاعی با اشاره به مناسب نبودن تعداد شهرک‌های صنعتی افزود: مسائل مدیریتی در واحدها سبب قرار گرفتن واحدها در شرایط نامناسب و تعطیلی آنان شده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان اظهار کرد: تعدد انبارها و سردخانه‌های، وجود مرز مشترک با کشور عراق، تولید گندم، سیب‌زمینی و انگور مازاد بر مصرف از ظرفیت‌های کردستان بوده و باید به عنوان پتانسیل شناخته شوند و از آنان استفاده کنیم.

زمینه استقرار صنایع تبدیلی در کردستان فراهم شود

حسام خدایی مدیرعامل شرکت پاک آرا سنندج نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: متأسفانه مدیران ارگان‌های دولتی واحد نظارتی، توجیه‌ نیستند.

وی گفت: باید استاندار کردستان به سازمانی که تنها جنبه سخت‌گیری دارد و جنبه حمایتی ندارد تذکرات لازم را بدهد و باید آن فرد و سازمان پاسخگو باشد که آن واحد را به دردسر انداخته است.

مدیرعامل شرکت پاک آرا سنندج تصریح کرد: باید تسهیلات ارزان قیمت به استان‌های مرزی اختصاص یابد تا ما به عنوان مجموعه بتوانیم بازار را خوب ساپورت کنیم.

خدایی با بیان اینکه جذابیت سبب جذب سرمایه‌گذار می‌شود، افزود: استان کردستان باتوجه به وجود مرز مشترک با کشور عراق بهترین مکان برای صنایع تبدیلی است.

مدیران کردستانی از واحدهای تولیدی حمایت کنند

رئیس هیئت مدیره شرکت احیا صنعت سنندج نیز در ادامه اظهار داشت: متأسفانه هیچ‌گونه خروجی از این جلسات برای ما حاصل نمی‌شود.

محمد کابله‌سوری افزود: سئوال اینجاست آیا مدیران ارشد استانی از وضعیت موجود، بازار کار و تولید در کردستان خبر دارند و آیا عارضه‌یابی شده که چرا امروز به اینجا رسیده‌ایم.

وی گفت: اداره صنایع خود عوارضی بر سر این ملت آورد و برای اینکه آمارهای پروانه تأسیس و بهره‌برداری بالا برود در ظرفیت‌ها کار مطالعاتی و کارشناسی انجام نمی‌شد و دلخوشی ما این بود که در این ماه 30 پروانه تأسیس و ده پروانه بهره‌برداری صادر شده که نتیجه آن این بود که در یک شغل خاص ظرفیت از حد نرمال بالا رفت و از شیب نرمال گذشت و اکنون واحدها به انبار و کار جانبی تبدیل شده‌اند.

رئیس هیئت مدیره شرکت احیا صنعت سنندج تصریح کرد: متأسفانه در استان ما هیچ نوع استراتژی مدونی در زمینه تولید و واقعه امور وجود ندارد و مدیران ارشد استان در رابطه با کار خود توجیه نیستند و باید به جای اینکه چوب لای چرخ واحدهای تولیدی بگذارند از آنان حمایت کنند.

کابله‌سوری با بیان اینکه ارزش پول ما کاهش یافته است، افزود: ما در شرکت احیا صنعت با بانک‌ها رابطه نداریم و سعی می‌کنیم به آنان اعتماد نکنیم چراکه بانک‌ها شریک بلاضرر هستند.

وی با مطرح کردن یک پیشنهاد اظهار کرد: برای برطرف کردن مشکلات باید واحدها را جمع کنیم و سیستم مالی ایجاد کنیم.

رئیس هیئت مدیره شرکت احیا صنعت سنندج با تاکید بر ضرورت توجیه شدن مدیران عنوان کرد: کارشناسانی که برای بازدید از واحدها می‌آیند دچار فقر فرهنگی بوده و در بازدیدها هر طور که شده به دنبال ضربه‌زدن به واحدها و آسیب به ساختار هستند.

بانک‌های کردستان برای رفع مشکلات صنعتگران اقدام کنند

مدیر عامل شرکت پوریا سنندج نیز در پایان این نشست اظهار داشت: بارها در جلسات مشکلات صنعتگران که مشکلات بانکی و اداری بوده بیان شده اما متأسفانه برای استان هیچ استراتژی معینی نداریم.

منصور خاکسار افزود: هر استانداری که برای کردستان انتخاب می‌شود اقدامات جدیدی انجام می‌دهد و اقدامات و تلاش‌های قبلی را دور می‌ریزد و دوباره از نو شروع می‌کند و همین است که به نتیجه نمی‌رسیم.

وی گفت: در حوزه صنعت نباید پراکنده کاری کنیم و باید استراتژی خاصی داشته باشیم و به فکر برطرف کردن مشکلات این حوزه باشیم.

خاکسار با تاکید بر ضرورت رفع مشکلات بانکی صنعتگران خاطر نشان کرد: متأسفانه بانک‌ها در کردستان با استان‌های دیگر تفاوت دارند و اگر مشکل تسهیلات برطرف شود مشکل صنعتگران هم رفع می‌شود.

تاريخ: ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال