۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير - اِلأَربِعا ٥ ذو القعده ١٤٣٩
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 بانوی مهابادی، اولین داور زن آذربایجان غربی در سوپر لیگ بسکتبال کشور

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ شیدا عزیزی" مربی، داور و نائب رئیس هیئت بسکتبال مهاباد متولد 1364 و دارای لیسانس آموزش ابتدایی است. او که 11 سال است به عنوان داور بسکتبال شناخته شده است در حال حاضر تنها زن داور بسکتبال از استان آذربایجان غربی است که در سوپر لیگ بسکتبال کشور به داوری می پردازد

به گزارش زریان به نقل از کردپرس، شیدا عزیزی داور سوپر لیگ بسکتبال کشور، مربی تیم بزرگسالان بسکتبال زنان مهاباد است و در حال حاضر در تیم های پایه بسکتبال در بخش آموزش و پرورش شامل مینی بسکتبال، نونهالان و نوجوانان نیز مشغول مربیگری است. خبرنگار کردپرس در گفت و گو با او زندگی ورزشی این داور مهابادی را مرور می کند.

مروری بر زندگی ورزشی

عزیزی نائب رئیس هیئت بسکتبال مهاباد می گوید:مدت 18 سال است که در رشته ی بسکتبال در هر دو بخش مربیگری و داوری فعالیت می کنم و 11 سال است که به طورحرفه ایی به داوری بسکتبال مشغول هستم. داوری درجه 1، مربیگری درجه 2 این رشته را در کارنامه دارم و چندین سال است که نائب رئیس هیئت بسکتبال مهاباد هستم. در حال حاضر نیز 3 سال است در سوپر لیگ بسکتبال کشور به داوری می پردازم.

او ادامه می دهد: از بچگی به ورزش علاقه داشتم و سال اول دبیرستان بودم که با رشته ی بسکتبال آشنایی بیشتری پیدا کرده و به آن علاقه مند شدم از همان سالهای تحصیل بسکتبال بازی می کردم واین رشته را به عنوان ورزش مورد علاقه ی خود انتخاب کردم. علاوه بر آن به صورت حرفه ایی به ورزش شنا نیز می پردازم و 12 سال است که مربی شنا مدرس درجه 3 نجات غریق هستم، همچنین مدرک مربیگری هیدروتراپی، داوری شنا و مربی حرکات موزون داخل آب را نیز در کارنامه دارم و در چندین دوره از مسابقات استانی شنا بخش نجات غریق شرکت کرده و چند مقام استانی را کسب کرده ام.

مصدومیت ورزشی جرقه ی حرکت در راه داوری حرفه ایی بسکتبال شد

به گفته ی این داور بسکتبال مهابادی؛ زمانی که به عنوان بازیکن مشغول بازی بودم در یکی از مسابقات بسکتبال از ناحیه پا آسیب دیدم و این باعث شد که بازیکنی را کنار بگذارم ودر سمت داوری این رشته به فعالیت بپردازم. از طرفی نبود داور بسکتبال در شهرستان مهاباد اصلی ترین دلیل من برای پرداختن به حرفه ی داوری بود در آن دوران مسابقات بسکتبال در سطح شهرستان مهاباد و حتی استانی که برگزار می شود با کمبود داور رو به رو بودند ازاین روی احساس کردم به دلیل شرایط جسمانی که برایم به وجود آمده بود در نقش داور بهتر می توانستم عمل کنم. در مدت زمان خیلی کم با تلاشی که انجام دادم توانستم خودم را به سطح داوران فدراسیون بسکتبال برسانم و در سطح های مختلف در این سالها داوری کرده ام.

عزیزی ادامه می دهد: سال 83 موفق شدم مدرک درجه 3 داوری بسکتبال را کسب کنم و تا سال 90 کسی جهت راهنمایی من و تشویق به شرکت در دوره های ارتقا سطح در مهاباد نبود و تنها در سطح مسابقات شهرستان به داوری مشغول بودم حتی در سطح استان وضعیت به نحوی نبود که به طور منظم داوری مسابقات را انجام دهیم. بنابراین درسالهای 83 تا 90 داوری مسابقات مهاباد را به عهده داشتم سپس تصمیم گرفتم تا در کلاسهای ارتقا سطح شرکت کنم زیرا فدراسیون بسکتبال در کشور ما و در بخش زنان، زمانی داوران زن را به کار می گیرند که سطح داوری داور زن بالا باشد و لزوم داوری در مسابقات مهم نیز حائز اهمیت است. به همین دلیل سعی کردم تا به صورت کاملا حرفه ایی داوری بسکتبال را ادامه دهم و توانستم پس از ممارست فراوان مدرک داوری درجه 1 بسکتبال را کسب کنم.

اولین زن داور بسکتبال سوپر لیگ کشور در استان آذربایجان غربی

عزیزی اولین زن داور بسکتبال سوپر لیگ کشور در سطح استان و شهرستان مهاباداست او می گوید؛ برای من بنده افتخاری هست که توانستم موفق به داوری در سطح بازی های بسکتبال سوپر لیگ کشور شوم و این عنوان را در سطح استان برای شهر مهاباد کسب کنم. البته مدرک تنها یک طرف قضیه است و داوری مشکلات و سختی های خودش را دارد و داوری هر مسابقه تحت نظر سرپرست فنی است و عملکرد داور توسط این ناظر بررسی می شود و هر اشتباه ممکن است برای داور سخت تمام شود.

داور مهابادی ادامه می دهد؛ در ابتدای داوری بنده در یک دوره از بازی ها تنها برای یک یا دو بازی فراخوانده می شدم اما در حال حاضر پس از طی مراحل مختلف و تلاش های زیاد توانسته ام خود را به عنوان یک داور درجه یک بسکتبال معرفی کنم و از طرف فدراسیون برای داوری سوپر لیگ کشور نیز دعوت می شوم.

تجربه ی داوری سوپر لیگ بسکتبال

این مربی و داور بسکتبال اولین تجربه ی حضورش در مسابقات سوپر لیگ را استرس آور بیان می کند و می گوید؛ بود در اولین تجربه ی حضورم به عنوان داور در سوپر لیگ کشور استرس بر من حاکم بود زیرا سطح این مسابقات بسیار بالا است از طرفی بازیکنان کلاسیک و تیمهای قدرتمند در سوپر لیگ حاضرند و هزینه های زیادی صرف این مسابقات خواهد شد و کلا با مسابقات لیگ 1 و 2 و حتی قهرمانی کشوری بسیار متفاوت است. از این رو داوری که برای سوپر لیگ انتخاب می شود باید از لحاظ جسمی ورزیده و توانا باشد همچنین به روز بودن داور نیز بسیار مهم است و باید مطابق اخرین قوانین فیبا عمل نمایند. این تجربه ی بسیار مهمی برای من بود و آشنایی با این سطح از مسابقات را برای من رقم زد.

بسکتبال مهاباد زنان و مردان نیازمند حمایت و توجه بیشتری است

به گفته ی عزیزی سطح بسکتبال شهرستان مهاباد در چند سال اخیر بسیار ارتقا یافته و با پشت سر گذاشتن مشکلات فراوان توانسته همگام با مرکز استان مطرح شود. او تاکید می کند؛ حال حاضر مهاباد یکی از قطب های مهم بسکتبال در استان آذربایجان غربی است و بعد ازارومیه، بسکتبال مهاباد در جایگاه دوم در استان قرار دارد. همچنین شهرستان مهاباد در هر رده ی سنی بازیکن آماده بازی دارد و تیم استان را نیز از لحاظ بازیکنان تقویت می کند. اما به دلیل نبود اسپانسر و عدم حمایت از این ظرفیت های موجود در رشته ی بسکتبال تا کنون هیچ تیمی از مهاباد نه تنها در سوپر لیگ کشور بلکه در سایر لیگها هم تیمی نداشته است. در بخش بسکتبال مردان حدود 13سال قبل تیمی از مردان در لیگ دسته یک کشوری شرکت داشتند و از آن زمان به بعد بسکتبال مهاباد تیمی در لیگ کشوری نداشته و تنها به حوزه ی استانی محدود شده است. با این وجود اما بازیکنانی بوده اند که به اردوی تیم ملی مینی بسکتبال زنان دعوت شده اند.

افول بسکتبال زنان در سایه عدم حمایت

نائب رئیس هیئت بسکتبال در خصوص بسکتبال زنان می گوید: بسکتبال زنان در مهاباد 12 سال است که در همه ی دره های سنی مینی بسکتبال، نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان فعالانه در میدان است و در مقایسه با بسکتبال مردان می توان گفت از لحاظ فیزیکی متفاوت است و سطح بازی مردان در این رشته در مهاباد بالاتر است. زیرا بسکتبال زنان در مهاباد نوپا است و نیاز به تلاش و حمایت بیشتری دارد. بسکتبال زنان رو به پیشرفت است و چندین دوره کسب مقام در مسابقات آموزش و پرورش و مقام دوم مسابقات استانی را کسب کردند. متاسفانه در 2 سال اخیر به دلیل نبود اسپانسر و یا پشتوانه ایی از سوی اداره ی ورزش و جوانان و هیئت بسکتبال تیم های بسکتبال زنان رو به افول نهاده و نبود تمرینات مستمر و مجزا، نبود سالن های ورزشی برای زنان و یا ساعت نامناسب در اختیارقرار دادن سالن باعث شده که کارایی سالهای پیشین زنان در این رشته ی ورزشی کاسته شده و انتظار می رود بسکتبال که رشته ایی دانشگاهی است بیشتر مورد توجه و حمایت قرار بگیرد زیرا ورزشی است که علاوه بر جنبه ی جسمی آن از لحاظ فکری نیز به پرورش روحیه دسته جمعی بازیکنان منجر می شود.

داوری بالغ بر یکصد بازی بسکتبال و خیز به سوی داوری بین المللی

عزیزی می گوید؛ تعداد مسابقاتی که داوری کرده ام بیش از 100 مسابقه در سطح های مختلف آموزش و پروش، دانشگاهی، لیگ های دسته 1 و 2 و سوپر لیگ کشور بوده است. در نظر دارم سال آینده با تمام قدرت در کلاسهای ارتقای داوری جهت کسب مدرک داوری ملی شرکت کنم و پس از آن کسب مدرک داوری بین المللی را نیز در برنامه دارم.

 

 

 

تاريخ: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶

لینک کانال ما در پیام رسان سروش

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال