۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن - اِلأِثنين ٣ جمادي الثانيه ١٤٣٩

کوردانه
دژ تاریخی سقز در آستانه نابودی + تصویر
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ می‌گویند محوطه خشتی «زیویه» در معرض عوامل جوی و زیر پای بازدیدکنندگان دوام چندانی نمی‌آورد، چون رطوبت بیشترین صدمه طبیعی را به بنای خشتی وارد می‌کند و کاوش‌های تجاری بخش‌هایی را آسیب‌پذیرتر کرده است.
۱۳۹۵/۳/۱۳ :تاريخ

کشف های منحصر به فرد در قلعه باستانی مریوان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ هیات باستان شناسی در نخستین فصل از کاوش قلعه امام مریوان توانست، مسجد و مدرسه این قلعه را که قریب 300 سال از مهمترین مراکز آموزشی غرب ایران بوده از دل خاک خارج کند.
۱۳۹۵/۳/۱۲ :تاريخ

راز تنها کاروانسرای بین راهی کردستان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ علی هژبری دانش آموخته باستان شناسی در یادداشت کوتاهی که در اختیار کردپرس قرار داده به بررسی وضعیت تنها کاروانسرای بین راهی استان کردستان پرداخته است.
۱۳۹۵/۳/۱۲ :تاريخ

در مهاباد و پیرانشهر اعلام شد
خبرهای خوش دولتمردان تدبیر و امید برای «زبان مادری»
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ «حسن روحانی» رئیس جمهور و «علی یونسی» دستیار وِیژه رئیس جمهور در امور اقوام در جریان سفر به آذربایجان غربی خبرهای خوشی برای زبان مادری داشتند.
۱۳۹۵/۳/۱۱ :تاريخ

کشف های تازه در قلعه باستانی مریوان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ توسط هیئت کاوش قلعه امام مریوان در بررسی میدانی و مطالعاتی در این قلعه باستانی بقایای حیات انسانی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح(ع) کشف شد.
۱۳۹۵/۳/۴ :تاريخ

نگاهی انتقادی به موسیقی معاصر کُردی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ متأسفانه بسیاری از آهنگسازان کنونی موسیقی کردی این رسالت را فراموش کرده و فقط به جنبه اقتصادی و مخاطب پسند آن روی آورده­اند البته این فقط مربوط به دنیای هنر موسیقی نیست، و بسیاری از هنرهای دیگر در کردستان دستخوش این آسیب هستند.
۱۳۹۵/۲/۲۷ :تاريخ

پیام استاد مظهر خالقی به دومین دوره جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ استاد 'مظهر خالقی' هنرمند عرصه موسیقی کردستان پیامی به دومین دوره جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران که از روز سه شنبه در سنندج آغاز شده است، ارسال کرد.
۱۳۹۵/۲/۲۳ :تاريخ

گزیده اشعار «شیرکو بی کس» درنمایشگاه کتاب+ بیوگرافی مترجم
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ گزیده ای از شعرهای"شیرکوبی‌کس"با عنوان« تواینجانیستی اما»باترجمه "مختارشکری‌پور" در موسسۀ انتشارات نگاه عرضه شد.
۱۳۹۵/۲/۲۱ :تاريخ

آوای موسیقی کُردی و سنتی ایران در صربستان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ آوای دلنشین موسیقی سنتی و دلنشین ایرانی که شامل آواهایی از موسیقی کُردی ، بختیاری و ترکی است پس از اقدامات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلگراد، از امروز (دوشنبه) در فروشگاههای زنجیره ای «ماكسی» در سراسر صربستان شنیده می شود.
۱۳۹۵/۲/۲۰ :تاريخ

ترجمه گلستان سعدی به زبان کردی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ گلستان سعدی شیرازی از شعرای پارسی گوی ایرانی توسط یک جوان سروآبادی به زبان اورامی ترجمه شد.
۱۳۹۵/۲/۱۹ :تاريخ

گفتگو با شاعره نوجوان سقزی که برای کودکان کُرد زبان شعر می سراید
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ دختر نوجوان کردستانی و شاعر کتاب شعر "زیلانه" گفت: متاسفانه استفاده از کلمات بیگانه و فرهنگ بیگانه بصورت مدی غلط بین پدر و مادرها در آمده است، عدم فعالیت نهادهای فرهنگی در این حوزه نمایان است اما مقصر اصلی پدرها و مادرها می باشند. باید از فرهنگ و زبان کُردی برای کودکان بیشتر توضیح دهند تا فرزنداشان با فرهنگ خود آشنا شوند.
۱۳۹۵/۲/۱۸ :تاريخ

اشعار شاعر بوکانی توسط مترجم بنام ایرانی ترجمه شد
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ دومین مجموعه شعر «یونس رضایی» شاعر بوکانی توسط «آرش سنجابی» ترجمه و در بیست و نهیمن دوره نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران عرضه می شود.
۱۳۹۵/۲/۱۸ :تاريخ

درخشش هنرمندان مهابادی و سقزی در جشنواره تئاتر کُردی دیاربکر
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ سه هنرمند از شهرهای مهاباد و سقز در جشنواره نمایشنامه نویسی تئاتر کُردی«عبدالرحیم رحمی حکاری» دیاربکر خوش درخشیدند.
۱۳۹۵/۲/۱۷ :تاريخ

هم آوایی ارکستر سازهای اقوام ایرانی در کردستان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان، دومین جشن واره ملی فرهنگ و هنر اقوام ایرانی در تاریخ 21 تا 23اردی بهشت ماه سال جاری،در سنندج و در دو بخش موسیقی و هنرهای دستی برگزار می شود.
۱۳۹۵/۲/۱۵ :تاريخ

«حاج زمان خان بهادرالسلطنه بانه یی» و فرجام کار او/ عمر فاروقی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ عمو فاروقی محقق و نویسنده در یادداشتی که در خبرگزاری کردپرس منتشر شده به بررسی فرجام کار «حاج زمان خان بهادرالسلطنه بانه یی» پرداخته است.
۱۳۹۵/۲/۹ :تاريخ

رونمایی از کتاب شعر دختر نوجوان سقزی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان، طی مراسمی با حضور جمع زیادی از اهالی فرهنگ و ادب و مردم فرهنگ دوست سقز از کتاب شعر کودک "زیلانه" نوشته دختر نوجوان سقزی رونمایی بعمل آمد.
۱۳۹۵/۲/۸ :تاريخ

سخنرانی هنرمند سقزی در مراسم بزرگداشت آگوستوبوال در ایتالیا
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ دانشگاه پارما به مناسبت سالمرگ آگوستوبوال مبتکر و مروج تئاتر شورایی در دنیا، مراسم بزرگداشتی با حضور فعالان تئاتر شورایی برگزار می کند که آریان رضائی (سرپرست گروه مونو/شورایی تهران) در این مراسم سخنرانی می کند.
۱۳۹۵/۲/۷ :تاريخ

متن دادنامه حقوقی قاضی شرع سقز در عهد ناصرالدین شاه
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ عمرفاروقی نویسنده و پژوهشگر سقزی متن یک دادنامه حقوقی قاضی شرع سقز در عهد ناصرالدین شاه را منتشر کرد.
۱۳۹۵/۲/۶ :تاريخ

7 اردیبهشت؛ روزی مهم برای موسیقی سقز
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ چند روز بیشتر به اولین اجرای گروه موسیقی سقز نمانده است و در هر جمع و محفلی سخن از این گردهم آیی هنری مهم است.
۱۳۹۵/۲/۶ :تاريخ

چرا هنرمند مریوانی پیکر ماموستا "قانع" را دفن کرد؟
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ هنرمند کردستانی ساکن مریوان اثر خود مجسمه استاد «قانع» شاعر نامدار کُرد را به دلیل کم توجهی مسئولان به حوزه هنر و ادب در خاک دفن کرد.
۱۳۹۵/۲/۵ :تاريخ

11 بهمن

20بمهن ماه

آخرین اخبار   

3بهمن ماهصفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال