۱۳۹۵ دوشنبه ۴ بهمن - اِلأِثنين ٢٤ ربيع الثاني ١٤٣٨
21مهرماه/به مدت یک ماه

کوردانه
درگذشت هنرمند محبوب و نام آشنای سقزی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ محمد حسین شوخ کمان مشهور به (زێ زێ) از هنرمندان سقزی نام آشنای موسیقی فولکلور درگذشت.
۱۳۹۴/۹/۳ :تاريخ

رونمایی از کتاب «زنان کُرد»در تهران
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛با حضور جمعی از صاحبنظران و دانشجویان کرد،کتاب نظریه ای مبنایی در باب زنان کرد رونمایی شد.
۱۳۹۴/۸/۳۰ :تاريخ

«هه‌ر به کیشی چاوه‌کانت» جدیدترین اثر شاعر بوکانی منتشر شد
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ مجموعه شعر کُردی «هه‌ر به کێشی چاوه‌کانت» اثر «محمد اسماعیل نژاد» چاپ و منتشر شد.
۱۳۹۴/۸/۲۷ :تاريخ

«محوی» شاعر نامور کُرد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ مُلا محمد پسر مُلا عثمان از نوادگان «شیخ ره‌ش» یعنی مُلا عثمان که هم نام پدرش می‌باشد، در سلیمانی متولد شد ودر همانجا هم حیات را بدرود گفت. در باره‌ی سال تولد شاعر روایات گوناگونی شده است. محمدامین زکی‌بگ تاریخ نگار کُرد سال تولد وی را ۱۸۳۶ یا ۱۸۳۷(م) و کاکه‌ی فلاح تاریخ تولد وی را ۱۸۳۱ یا ۱۸۳۲ دانسته است...
۱۳۹۴/۸/۲۶ :تاريخ

استقبال از «بووکه بارانه» در ارومیه
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ اجرای نمایش «بووکه بارانه» با استقبال علاقمندان به هنر نمایش در شهرستان ارومیه رو به رو شد.
۱۳۹۴/۸/۲۳ :تاريخ

حضور کارگردان بنام کردستانی در سریال «معمای شاه»
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ قطب‌الدین صادقی در سریال «معمای شاه» به‌کارگردانی محمدرضا ورزی نقش «شاپور ریپورتر» را بازی می‌‌کند که قرار است از شبکه یک پخش شود.
۱۳۹۴/۸/۱۶ :تاريخ

ماموستا «داشبندی مکری» علامه ای گمنام
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ استاد عبدالعزیز محمدپور، علی رغم تألیفات بسیاری که به زبان‌های کردی، فارسی و عربی در کارنامه خود دارد اما به همان اندازه برای مردم منطقه موکریان شناخته شده نیست.
۱۳۹۴/۸/۱۳ :تاريخ

غبار فراموشی بر هویت باستانی بوکان
آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ نه تنها چهره مدرن بوکان در لوای کم توجهی مسئولان غبار غقب ماندگی گرفته است آثار باستانی آن نیز در سایه کم لطفی و بی توجهی مسئولان به باد فراموشی سپرده شده اند.
۱۳۹۴/۸/۱۱ :تاريخ

کتاب «"بوچی سیاستوانان درو ده کن"» منتشر شد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ کتاب ریشه های دروغ گویی سیاست مداران؛از شیکاگو تا کردستان! به زبان کُردی ترجمه شده است.
۱۳۹۴/۸/۹ :تاريخ

در مراسمی با حضور پرشور مردم
سه کتاب در بوکان به کتابخانه کُردی اضافه شد+ تصویر
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ سه کتاب «گابۆڕ»، «پادشایی ته نیایی»و «خه ونی په پووله پاییزه» با حضور نویسندگان، مترجمان، شاعران ادبیات کُرد در شهرستان بوکان رونمایی شد.
۱۳۹۴/۸/۶ :تاريخ

یادی از «جهان آرا خاتون پاوه ای»، یکی از مفاخر برجسته کُرد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ جهان آرا خانم دختر ملا نشئت پاوه ﺍی شاعره با نام کردی سرای ، کرد است جهان آرا از معدود زنانی است که با توجه به آداب و سنن عشایر کرد منطقه خود به کسب کمال پرداخته و اشعاری لطیف از وی برجاست .
۱۳۹۴/۸/۴ :تاريخ

مترجم مهابادی: ترجمه یکی از ملزومات کتابخانه کُردی است
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛«زانیار قادرزاده‌» مترجم جوان مهابادی متولد سال 1365است و دارای مدرک کارشناسی زبان و ادبیات کردی از اقلیم کردستان عراق است که پس از دو سال تدریس در دبیرستان­های اقلیم کردستان، به ایران برگشته است.
۱۳۹۴/۷/۳۰ :تاريخ

«ماموستا سووتاو» شاعری که هیچ اثر چاپ شده ای ندارد
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ استاد «رسول کریمی» متخلص به «سووتاو»، شاعر خوش ذوق و ادیب برجسته ی مهاباد، دبیر بازنشسته فیزیک و یکی از موسسان انجمن ادبی شهرستان مهاباد است. وی «حیدر بابا»را به زبان کُردی و منظومه «مم و زین» را به زبان فارسی ترجمه کرده است. در سال 1362به همراه «شریف حسین پناهی» و «مرحوم علی حسنیانی» انجمن ادبی مهاباد را پایه گذاری کرد. وی می گوید: «گاهی شعر مرا از خواب بیدار می کند و مجبور، دست به قلمم می سازد». در گفت و گویی صمیمانه با وی به همه زاوایای زندگی و سبک ادبی این شاعر و
۱۳۹۴/۷/۲۷ :تاريخ

ملیجک که بود و چگونه از کردستان به دیار سلطان راه یافت/ عمر فاروقی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ میلجک در زبان کُردی به معنی گنجشک است و در لهجه اردلانی که خاص سنندج و اطراف است این نام ملیجک رواج دارد اما چگونه به دربار ایران رسید.
۱۳۹۴/۷/۲۵ :تاريخ

تاسیس دانشکده زبان کُردی در کرمانشاه منتظر چراغ سبز
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ اصل پانزدهم قانون اساسی می گوید: «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی و اسناد، مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس آزاد است».
۱۳۹۴/۷/۲۳ :تاريخ

«موساسیر یا شهر آفتاب» گمشده در میان جنگل های سردشت+ تصویر
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ سال ها باستان شناسان شهیر دنیا به دنبال یافتن منطقه ی گمشده ی به نام موساسیر یا شهر آفتاب بودند.
۱۳۹۴/۷/۲۱ :تاريخ

نگاهی کوتاه به شعر و ادبیات کردی در گذر زمان/ علی حیدرآقایی
پایگاه خبری تحلیلی زریان-ادبیات فارسی تاریخی بیش از هزار دارد. شعر فارسی و نثر فارسی دو گونه اصلی در ادب فارسی هستند. ادبیات فارسی ریشه در ادبیات باستانی ایران دارد، با آنکه کردی به عنوان یک گونه زبانی رابطه خویشاوندی با زبان فارسی دارد اما از دیدگاه واژگانی، دستوری، آوا شناسی و معنا شناسی با آن همانندی ندارد.
۱۳۹۴/۷/۲۰ :تاريخ

یک کُرد برنده جایزه نوبل شیمی شد
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ پروفسور سنجر که بر روی چگونگی ترمیم DNA های آسیب دیده و نگهداری اطلاعات ژنتیکی تحقیق می کرد یکی از بزرگترین گام های موثر در درمان سرطان را برداشته و به همین دلیل لایق برنده جایزه نوبل 2015 شیمی دانسته شده است.
۱۳۹۴/۷/۱۸ :تاريخ

داستان راهپیمائی اعتراض آمیز علمای سقز علیه اسماعیل خان سمکو/عمر فاروقی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ در سقز و زمان جنگ جهانی که قوای اسماعیل خان سمکو از ارومیه تا تکاب افشار پیشرفته بود. نخستین راه پیمائی اعتراض آمیز علما و اصناف و ریش سفیدان سقز به طول 36 کیلومتر از سقز به بوکان انجام شد.
۱۳۹۴/۷/۱۵ :تاريخ

با حضور لطبف هلمت
ترجمه ادبیات فارسی به كردی در تهران آسیب شناسی شد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ نشست بررسی و آسیب‌شناسی سه دهه ترجمه ادبیات انقلاب به زبان كُردی با حضور «لطف هلمت» شاعر کرد از کردستان عراق در تهران بگرزار شد.
۱۳۹۴/۷/۱ :تاريخ


آخرین اخبار   27آبان ماه

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال