۱۳۹۵ سه شنبه ۳ اسفند - اِثَّلاثا ٢٤ جمادي الاولي ١٤٣٨
26بهمن ماه

کوردانه
استاد دانشگاه تهران خواستار شد:
لزوم توجه به پردازش رایانه ای زبان کُردی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ یک استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه زبان یکی از مهمترین مولفه های هویت فرهنگی یک ملت یا قوم است، گفت: توجه به این مولفه در دنیای امروز و تولیدات علمی در عرصه های فناوری و رایانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
۱۳۹۴/۹/۹ :تاريخ

عکسی کمتر دیده شده از حسن زیرک
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ ساکار صوفی زاده متخلص به "محب مهابادی " شاعر و محقق مهابادی عکسی نادر از ماموستا حسن زیرک را در اختیار زریان گذاشته است.
۱۳۹۴/۹/۷ :تاريخ

علی بیگ حیدری، شاعر و عارف و سیاستمدار موکریانی/ عمر فاروقی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ علی بیگ حیدری سال 1251 هـ.ق در روستای ارمنی بلاغی (ارمنی بلاغی، روستایی است از توابع بخش سیمینه شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی ایران. نام جدید این روستا کانی گل است) متولد شده پدرش احمدبیگ وکیل الرعایا از اخلاف بداق سلطان موکری و مادرش فاطمه خانم از عشیره زنگنه بوده.
۱۳۹۴/۹/۷ :تاريخ

نمایشگاه آثار هنرمند مهابادی در دیاربکر
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ نمایشگاه مجسمه های آهنی سیوان ساعدیان،هنرمند کردستانی با پشتیبانی اداره وقف اسماعیل بشیکچی (سیاستمدار تُرک طرفدار حقوق کُردهای ترکیه) در شهر دیاربکر ترکیه برگزار شد.
۱۳۹۴/۹/۵ :تاريخ

شاعر کُرد مازندرانی مجموعه شعر کُردی خود را منتشر کرد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛کتاب مجموعه شعر «ئاورێ ئاورگا» یعنی آتش آتشگاه، اثر نویسنده و شاعر کرد اهل مازندران منتشر و روانه بازار کتابخانه فرهنگ و ادب کردستان شد.
۱۳۹۴/۹/۴ :تاريخ

زندگی نامه مرحوم حسین شوخ کمان مشهور به «زێ زێ»
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛محمد حسین شوخ کمان مشهور به (زێ زێ) از هنرمندان سقزی نام آشنای موسیقی فولکلور، دوم آذر ماه دار فانی را وداع گفت؛ حسن امینی در یادداشتی به بررسی زندگی نامه محمد حسین شوخ کمان پرداخته است.
۱۳۹۴/۹/۳ :تاريخ

درگذشت هنرمند محبوب و نام آشنای سقزی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ محمد حسین شوخ کمان مشهور به (زێ زێ) از هنرمندان سقزی نام آشنای موسیقی فولکلور درگذشت.
۱۳۹۴/۹/۳ :تاريخ

رونمایی از کتاب «زنان کُرد»در تهران
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛با حضور جمعی از صاحبنظران و دانشجویان کرد،کتاب نظریه ای مبنایی در باب زنان کرد رونمایی شد.
۱۳۹۴/۸/۳۰ :تاريخ

«هه‌ر به کیشی چاوه‌کانت» جدیدترین اثر شاعر بوکانی منتشر شد
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ مجموعه شعر کُردی «هه‌ر به کێشی چاوه‌کانت» اثر «محمد اسماعیل نژاد» چاپ و منتشر شد.
۱۳۹۴/۸/۲۷ :تاريخ

«محوی» شاعر نامور کُرد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ مُلا محمد پسر مُلا عثمان از نوادگان «شیخ ره‌ش» یعنی مُلا عثمان که هم نام پدرش می‌باشد، در سلیمانی متولد شد ودر همانجا هم حیات را بدرود گفت. در باره‌ی سال تولد شاعر روایات گوناگونی شده است. محمدامین زکی‌بگ تاریخ نگار کُرد سال تولد وی را ۱۸۳۶ یا ۱۸۳۷(م) و کاکه‌ی فلاح تاریخ تولد وی را ۱۸۳۱ یا ۱۸۳۲ دانسته است...
۱۳۹۴/۸/۲۶ :تاريخ

استقبال از «بووکه بارانه» در ارومیه
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ اجرای نمایش «بووکه بارانه» با استقبال علاقمندان به هنر نمایش در شهرستان ارومیه رو به رو شد.
۱۳۹۴/۸/۲۳ :تاريخ

حضور کارگردان بنام کردستانی در سریال «معمای شاه»
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ قطب‌الدین صادقی در سریال «معمای شاه» به‌کارگردانی محمدرضا ورزی نقش «شاپور ریپورتر» را بازی می‌‌کند که قرار است از شبکه یک پخش شود.
۱۳۹۴/۸/۱۶ :تاريخ

ماموستا «داشبندی مکری» علامه ای گمنام
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ استاد عبدالعزیز محمدپور، علی رغم تألیفات بسیاری که به زبان‌های کردی، فارسی و عربی در کارنامه خود دارد اما به همان اندازه برای مردم منطقه موکریان شناخته شده نیست.
۱۳۹۴/۸/۱۳ :تاريخ

غبار فراموشی بر هویت باستانی بوکان
آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ نه تنها چهره مدرن بوکان در لوای کم توجهی مسئولان غبار غقب ماندگی گرفته است آثار باستانی آن نیز در سایه کم لطفی و بی توجهی مسئولان به باد فراموشی سپرده شده اند.
۱۳۹۴/۸/۱۱ :تاريخ

کتاب «"بوچی سیاستوانان درو ده کن"» منتشر شد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ کتاب ریشه های دروغ گویی سیاست مداران؛از شیکاگو تا کردستان! به زبان کُردی ترجمه شده است.
۱۳۹۴/۸/۹ :تاريخ

در مراسمی با حضور پرشور مردم
سه کتاب در بوکان به کتابخانه کُردی اضافه شد+ تصویر
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ سه کتاب «گابۆڕ»، «پادشایی ته نیایی»و «خه ونی په پووله پاییزه» با حضور نویسندگان، مترجمان، شاعران ادبیات کُرد در شهرستان بوکان رونمایی شد.
۱۳۹۴/۸/۶ :تاريخ

یادی از «جهان آرا خاتون پاوه ای»، یکی از مفاخر برجسته کُرد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ جهان آرا خانم دختر ملا نشئت پاوه ﺍی شاعره با نام کردی سرای ، کرد است جهان آرا از معدود زنانی است که با توجه به آداب و سنن عشایر کرد منطقه خود به کسب کمال پرداخته و اشعاری لطیف از وی برجاست .
۱۳۹۴/۸/۴ :تاريخ

مترجم مهابادی: ترجمه یکی از ملزومات کتابخانه کُردی است
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛«زانیار قادرزاده‌» مترجم جوان مهابادی متولد سال 1365است و دارای مدرک کارشناسی زبان و ادبیات کردی از اقلیم کردستان عراق است که پس از دو سال تدریس در دبیرستان­های اقلیم کردستان، به ایران برگشته است.
۱۳۹۴/۷/۳۰ :تاريخ

«ماموستا سووتاو» شاعری که هیچ اثر چاپ شده ای ندارد
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ استاد «رسول کریمی» متخلص به «سووتاو»، شاعر خوش ذوق و ادیب برجسته ی مهاباد، دبیر بازنشسته فیزیک و یکی از موسسان انجمن ادبی شهرستان مهاباد است. وی «حیدر بابا»را به زبان کُردی و منظومه «مم و زین» را به زبان فارسی ترجمه کرده است. در سال 1362به همراه «شریف حسین پناهی» و «مرحوم علی حسنیانی» انجمن ادبی مهاباد را پایه گذاری کرد. وی می گوید: «گاهی شعر مرا از خواب بیدار می کند و مجبور، دست به قلمم می سازد». در گفت و گویی صمیمانه با وی به همه زاوایای زندگی و سبک ادبی این شاعر و
۱۳۹۴/۷/۲۷ :تاريخ

ملیجک که بود و چگونه از کردستان به دیار سلطان راه یافت/ عمر فاروقی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ میلجک در زبان کُردی به معنی گنجشک است و در لهجه اردلانی که خاص سنندج و اطراف است این نام ملیجک رواج دارد اما چگونه به دربار ایران رسید.
۱۳۹۴/۷/۲۵ :تاريخ


آخرین اخبار   صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال