۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن - اِلأِثنين ٣ جمادي الثانيه ١٤٣٩

کوردانه
ترجمه و انتشار شاهکار ادبی کُردی مم و زین به زبان فارسی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ عبدالخالق رحمانی نویسنده سقزی، رمان مم و زین اثر احمدخانی شاعر بزرگ کُرد را به فارسی ترجمه و منتشر کرد
۱۳۹۶/۴/۱۲ :تاريخ

موسیقیدان کرد در ميان 5 موسيقيدان برتر صلح
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ نيويورک تايمز در يکي از شماره‌هاي اخير خود، مطلبي به قلم «کورينا دا فونسکا- ولهايم» نوشته با عنوان «پنج لحظه از ديدار موسيقي کلاسيک و سياست» که در آن پنج قطعه موسيقي مؤثر در زمينه صلح را بازخواني کرده است.
۱۳۹۶/۳/۲۴ :تاريخ

آشنایی با یکی از سیاستمدار بزرگ و مشهور کُردستانی در دوره قاجار
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ عمر فاروقی نویسنده و فعال و پژوهشگر تاریخی در یادداشت زیر به بررسی زندگی مرحوم امان الله خان اردلان پرداخته است.
۱۳۹۶/۳/۲۲ :تاريخ

واکنش جالب شاعر مشهور ایلامی به انتشار فیلم کردی داعش
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ تحرکات چند روز گذشته گروه تروریستی داعش در ایران و مسائلی که این روزها در خصوص پخش یک کلیپ کردی از سوی این گروهک تروریستی در فضاهای مجازی مطرح شده است واکنش های متعددی را توسط صاحب نظران به دنبال داشته است.
۱۳۹۶/۳/۲۲ :تاريخ

صلاح خضری: جدیدترین اثرم،تجربه جالبی برای مخاطبان است
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ خواننده و نوازنده مطرح موسیقی مهابادی گفت: تازه ترین اثرم که یک منظومه نمایشی اسطوره ای در قالب مجموعه‌ای موسیقایی است که برای مخاطبان تجربه جالبی خواهد بود.
۱۳۹۶/۳/۲۱ :تاريخ

نگاهی به کتاب «تحلیل سیر تحول ادب عربی در کردستان»
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ دکتر شهباز محسنی استاد دانشگاه در یادداشت کوتاه زیر به بررسی اجمالی کتاب «تحلیل سیر تحول ادب عربی در کردستان» پرداخته است.
۱۳۹۶/۳/۱۳ :تاريخ

وزیر ارشاد در پیامی از ابتکار زوج مریوانی تقدیر کرد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی، از ابتکار زوج مریوانی برای برپایی جشن ازدواج آنها در کتابخانه روستای دوستدار کتاب سردوش مریوان تقدیر کرد.
۱۳۹۶/۳/۱۲ :تاريخ

کشف یک شهرباستانی در اقلیم کردستان عراق
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ باستان شناسان کشور لهستان می گویند 200 شئ باستانی و بقایای چند روستا و یک شهر باستانی را در حاشیه رودخانه زاب بزرگ در اقلیم کردستان کشف کرده اند که کمک بزرگی به شناخت بیشتر از منطقه ای می کند که 10 هزار سال قبل، بشر اقدام به کاشت غله و رام کردن حیوانات در آن کرد.
۱۳۹۶/۳/۹ :تاريخ

برپایی یک جشن عروسی جالب و متفاوت در کردستان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ کتابدار کتابخانه عمومی مشارکتی روستای سردوش از توابع مریوان در اقدامی جالب مراسم جشن عروسی خود را در کتابخانه این روستا برگزار و هزینه مراسم را به 'موسسه خیریه ئاسوی ژیان' این شهرستان اهدا کرد.
۱۳۹۶/۳/۶ :تاريخ

تینووی مه هابادی اولین کتاب مصور تاریخ ادبیات کردی را منتشر می کند
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ "کریم صوفی مولودی" متخلص به (تینووی مه هابادی) متولد 1339مهاباد، شاعر، نویسنده، عکاس و شاگرد استاد هێمن است. از این شاعر و نویسنده ی مهابادی تا کنون 3 کتاب شعرکلاسیک و نو به نام های( مومیاێکان، به فرینه خه یاڵ، وه رزی پێنجه م)، کتاب طنز در ادبیات کردی(مجموعه طنز به زبان کردی)، کتاب (تاریخ عکاسی در جهان، ایران و کردستان)، 2 کتاب مجموعه ی مقالات، کتاب شعر (طوارق)به زبان فارسی که بیان عقاید معنوی و آیینی شاعر می پردازد و چندین و چند مقاله به زبان های کردی و فارسی در مجلات
۱۳۹۶/۳/۲ :تاريخ

مرگ قاله مه ره؛ پایان یک عشق
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ پیرمردی با لباس کُردی در گوشه ای از بازار قدیمی بوکان نشسته است و در شمشال طلایی رنگش می دمد و با حرکات ظریف و سریع انگشتانش به مانند یک ارکستر هماهنگ، موسیقی های فلکلور کُردی را به طرزی استادانه می نوازد، این تنها تصویری است که از قاله مه ره در ذهن ها مانده است.
۱۳۹۶/۲/۳۱ :تاريخ

وضعیت انتشار کتاب به زبان کُردی در نمایشگاه بین المللی کتاب + تصویر
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور 2600 ناشر و شعار یک کتاب بیشتر بخوانیم در حالی آغاز به کار نمود که تعداد چاپ عناوین کتاب به زبان کردی نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.
۱۳۹۶/۲/۱۷ :تاريخ

یادی از «سیدمحمد صفایی»؛ هنرمند شادی ها
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ اگر در دنیای موسیقی کوردی گذری کرده باشید در آرشیو با چهره‌ای هنری آشنا می‌شوید به نام «سید محمد صفایی»، هنرمندی که در همه آثار هنری خود «دایره‌»‌ای در دست داشت و محفل آرای مجلس می‌شد هنرمندی که در کنار غم‌ها و رنجهایی که در درون داشت همیشه شاد و بشاش بود.
۱۳۹۶/۲/۱۶ :تاريخ

اساتید موسیقی و پژوهشگران در دانشگاه کردستان مطرح
حسن زیرک؛ اسطوره موسیقی، بخشی از هویت کُرد، نماد موسیقی کُردی
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ در نشستی تخصصی برای شناخت و بررسی آثار استاد 'حسن زیرک' اساتید موسیقی و پژوهشگران این حوزه از حسن زیرک به عنوان اسطوره موسیقی، بخشی از هویت کُرد، نماد موسیقی کُردی یاد کردند.
۱۳۹۶/۲/۱۳ :تاريخ

قایرمه، غذای محلی کردستان + دستور پخت
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ قایرمه یا کنگر سوخاری یکی از غذاهای محلی استان کردستان است که به پیش غذاهای فرنگی کم شباهت نیست. البته در این منطقه این غذا را با کته یا نان سرو می کنند تا به شکل یک وعده غذایی کامل در بیاید.
۱۳۹۶/۱/۳۱ :تاريخ

اقدام بی نظیر یک طراح کُرد در طراحی درازترین لباس عروس
پایگاه خبری-تحلیلی زریان، یک طراح کُرد در اقلیم کردستان عراق درازترین لباس عروس را طراحی کرد.
۱۳۹۶/۱/۳۰ :تاريخ

نویسنده و زبان شناس مهابادی:
اصالت انسان و آزادیخواهی محور اصلی شعر ماموستا هیمن است
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ سید محمد امین شیخ الاسلامی متخلص به «هیمن» با دیوان شعر «ناله جودایی» عشق و آزادگی را با هم پیوند داد که سی سال بعد از در گذشت هیمن هنوز اشعار این دیوان ورد زبانها است. 28 فروردین ماه سال 1365 ماموستا هیمن موکریان بر اثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت و برای همیشه در مقبره الشعرای شهرستان مهاباد آرام گرفت.
۱۳۹۶/۱/۲۹ :تاريخ

بازنشر/
هیمن موکریانی به روایت ماموستا ئاسو
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ سید محمد امین شیخ الاسلامی متخلص به «هیمن» با دیوان شعر «ناله جودایی» عشق و آزادگی را با هم پیوند داد که سی سال بعد از در گذشتش هنوز اشعار این دیوان ورد زبانها است. 28 فروردین ماه سال 1365 ماموستا هیمن موکریان بر اثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت و برای همیشه در مقبره الشعرای شهرستان مهاباد آرام گرفت. حال در سی امین سالگرد درگذشت وی، گفت وگویی با «محمد سعید نجاری» متخلص به ئاسو شاعر نامدار بوکانی انجام داده ایم که در سالهای آخر حیات هیمن از محضر وی استفاده کرده است.م
۱۳۹۶/۱/۲۸ :تاريخ

شرط عجیب فرهاد پیربال برای بخشش کسانی که او را کتک زدند
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ فرهاد پیربال نویسنده و شاعر مشهور کُرد عراقی سه شرط برای بخشش کسانی که به او حمله کرده اند خبر داد.
۱۳۹۶/۱/۲۷ :تاريخ

"روانگە" در جمع 10 نشریه برتر دانشجویی ایران
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ نشریە‌ی کوردی-فارسی "روانگە" که توسط دانشجویان کُرد دانشگاه علوم پزشکی تبریز منتشر می شود در بین 10 نشریه برتر دانشجویی کشور قرار گرفت.
۱۳۹۶/۱/۲۰ :تاريخ

11 بهمن

20بمهن ماه

آخرین اخبار   

3بهمن ماهصفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال