۱۳۹۷ جمعه ۱ تير - اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩
لینک کانال ما در پیام رسان سروش

کوردانه
تینووی مه هابادی اولین کتاب مصور تاریخ ادبیات کردی را منتشر می کند
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ "کریم صوفی مولودی" متخلص به (تینووی مه هابادی) متولد 1339مهاباد، شاعر، نویسنده، عکاس و شاگرد استاد هێمن است. از این شاعر و نویسنده ی مهابادی تا کنون 3 کتاب شعرکلاسیک و نو به نام های( مومیاێکان، به فرینه خه یاڵ، وه رزی پێنجه م)، کتاب طنز در ادبیات کردی(مجموعه طنز به زبان کردی)، کتاب (تاریخ عکاسی در جهان، ایران و کردستان)، 2 کتاب مجموعه ی مقالات، کتاب شعر (طوارق)به زبان فارسی که بیان عقاید معنوی و آیینی شاعر می پردازد و چندین و چند مقاله به زبان های کردی و فارسی در مجلات
۱۳۹۶/۳/۲ :تاريخ

مرگ قاله مه ره؛ پایان یک عشق
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ پیرمردی با لباس کُردی در گوشه ای از بازار قدیمی بوکان نشسته است و در شمشال طلایی رنگش می دمد و با حرکات ظریف و سریع انگشتانش به مانند یک ارکستر هماهنگ، موسیقی های فلکلور کُردی را به طرزی استادانه می نوازد، این تنها تصویری است که از قاله مه ره در ذهن ها مانده است.
۱۳۹۶/۲/۳۱ :تاريخ

وضعیت انتشار کتاب به زبان کُردی در نمایشگاه بین المللی کتاب + تصویر
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور 2600 ناشر و شعار یک کتاب بیشتر بخوانیم در حالی آغاز به کار نمود که تعداد چاپ عناوین کتاب به زبان کردی نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.
۱۳۹۶/۲/۱۷ :تاريخ

یادی از «سیدمحمد صفایی»؛ هنرمند شادی ها
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ اگر در دنیای موسیقی کوردی گذری کرده باشید در آرشیو با چهره‌ای هنری آشنا می‌شوید به نام «سید محمد صفایی»، هنرمندی که در همه آثار هنری خود «دایره‌»‌ای در دست داشت و محفل آرای مجلس می‌شد هنرمندی که در کنار غم‌ها و رنجهایی که در درون داشت همیشه شاد و بشاش بود.
۱۳۹۶/۲/۱۶ :تاريخ

اساتید موسیقی و پژوهشگران در دانشگاه کردستان مطرح
حسن زیرک؛ اسطوره موسیقی، بخشی از هویت کُرد، نماد موسیقی کُردی
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ در نشستی تخصصی برای شناخت و بررسی آثار استاد 'حسن زیرک' اساتید موسیقی و پژوهشگران این حوزه از حسن زیرک به عنوان اسطوره موسیقی، بخشی از هویت کُرد، نماد موسیقی کُردی یاد کردند.
۱۳۹۶/۲/۱۳ :تاريخ

قایرمه، غذای محلی کردستان + دستور پخت
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ قایرمه یا کنگر سوخاری یکی از غذاهای محلی استان کردستان است که به پیش غذاهای فرنگی کم شباهت نیست. البته در این منطقه این غذا را با کته یا نان سرو می کنند تا به شکل یک وعده غذایی کامل در بیاید.
۱۳۹۶/۱/۳۱ :تاريخ

اقدام بی نظیر یک طراح کُرد در طراحی درازترین لباس عروس
پایگاه خبری-تحلیلی زریان، یک طراح کُرد در اقلیم کردستان عراق درازترین لباس عروس را طراحی کرد.
۱۳۹۶/۱/۳۰ :تاريخ

نویسنده و زبان شناس مهابادی:
اصالت انسان و آزادیخواهی محور اصلی شعر ماموستا هیمن است
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ سید محمد امین شیخ الاسلامی متخلص به «هیمن» با دیوان شعر «ناله جودایی» عشق و آزادگی را با هم پیوند داد که سی سال بعد از در گذشت هیمن هنوز اشعار این دیوان ورد زبانها است. 28 فروردین ماه سال 1365 ماموستا هیمن موکریان بر اثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت و برای همیشه در مقبره الشعرای شهرستان مهاباد آرام گرفت.
۱۳۹۶/۱/۲۹ :تاريخ

بازنشر/
هیمن موکریانی به روایت ماموستا ئاسو
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ سید محمد امین شیخ الاسلامی متخلص به «هیمن» با دیوان شعر «ناله جودایی» عشق و آزادگی را با هم پیوند داد که سی سال بعد از در گذشتش هنوز اشعار این دیوان ورد زبانها است. 28 فروردین ماه سال 1365 ماموستا هیمن موکریان بر اثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت و برای همیشه در مقبره الشعرای شهرستان مهاباد آرام گرفت. حال در سی امین سالگرد درگذشت وی، گفت وگویی با «محمد سعید نجاری» متخلص به ئاسو شاعر نامدار بوکانی انجام داده ایم که در سالهای آخر حیات هیمن از محضر وی استفاده کرده است.م
۱۳۹۶/۱/۲۸ :تاريخ

شرط عجیب فرهاد پیربال برای بخشش کسانی که او را کتک زدند
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ فرهاد پیربال نویسنده و شاعر مشهور کُرد عراقی سه شرط برای بخشش کسانی که به او حمله کرده اند خبر داد.
۱۳۹۶/۱/۲۷ :تاريخ

"روانگە" در جمع 10 نشریه برتر دانشجویی ایران
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ نشریە‌ی کوردی-فارسی "روانگە" که توسط دانشجویان کُرد دانشگاه علوم پزشکی تبریز منتشر می شود در بین 10 نشریه برتر دانشجویی کشور قرار گرفت.
۱۳۹۶/۱/۲۰ :تاريخ

دکتر وثوقی، استاد سقزی دانشگاه فردوسی مشهد درگذشت
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ دکتر افضل وثوقی، استاد برجسته زبان فرانسه در دانشگاه فردوسی مشهد، زبانشناس و مترجم در شامگاه ۱۴ فروردین درگذشت.
۱۳۹۶/۱/۱۵ :تاريخ

بازخوانی حماسه سنجر خان مبارز کردستانی علیه روس وانگلیس
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ سنجر خان «سردار اکرم»؛ مبارز گمنام ضداستعماری در دیار کردستان بود که در با جنگ روس ها آنان رادر دره سنجر خان دهگلان شکست داد.
۱۳۹۶/۱/۱۰ :تاريخ

اجرای گروه «شنه شاهو» کردستان در مراسم جشن جهانی نوروز
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ گروه هه لپه رکی (رقص کردی) شنه ی شاهو، نماینده اعزامی از طرف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، در محل کاخ گلستان تهران به مناسبت جشن جهانی نوروز، مراسم های سنتی ویژه کردستان را در این جشن اجراء کرد.
۱۳۹۶/۱/۸ :تاريخ

یک کُرد؛ چهره سال موسیقی ایران
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ نسیم قاضی‌زاده نوشته است کیهان کلهر امسال توانست موسیقی ایران را صاحب اسکار موسیقی و سال ٩٥ را تبدیل به یکی از سال‌های ماندگار برای موسیقی ایران کند.
۱۳۹۶/۱/۳ :تاريخ

تاریخچه سرود نوروز در میان کردها؛
از آواز نوروز برادران «دیلان» تا بازخوانی حسن زیرک
اگر برای بسیاری نوروز با سبز شدن طبیعت و رخت بر بستن زمستان همراه است در کردستان پخش سرود نوروز با صدای جاودانه ی حسن زیرک و ویولن اعجاز براگیز «مجتبی میزاده» از رادیو و تلویزیون ها و پخش ماشین ها نوید آمدن نوروز را می دهد.
۱۳۹۵/۱۲/۳۰ :تاريخ

اجرای زنده خواننده کُرد در برنامه سال تحویل
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ پیام عزیزی خواننده کرد، پس از اجرای خیریه کنسرت در سنندج در مراسم ویژه تحویل سال تلویزیون کردستان حاضر می‌شود.
۱۳۹۵/۱۲/۲۸ :تاريخ

کردهای صاحب منصب در حکومت قاجاریه/ عمر فاروقی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ پس از انقراض زندیه و کشیدن ارکان حکومتی بطرف خراسان و بخصوص مشهد مقدس حکام غرب و نواحی مرکزی ایران درصدد بقدرت رسیدن برآمدند و خسروخان اردلان (خسروخان اول) از سنندج و قلعه ی ساناباد به تاخت و تاز پرداخت و با سپاه خود از سمت همدان تا نواحی اصفهان و گلپایگان را تسخیر کرده و قصد داشت اعلام سلطنت بکند. این واقعه در سال 1200 هجری قمری بود که از منطقه سقز تا ملایر و تویسرکان و کزاز و فراهان و گلپایگان دو قلمرو آن امیر نامدار بود. در این زمان آقا محمدخان قاجار نیز دیگر نواحی
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ :تاريخ

محمد ملا کریم نویسنده‌ و مترجم سرشناس کُرد درگذشت
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ محمد ملا کریم نویسنده‌ و مترجم سرشناس کرد درگذشت.
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ :تاريخ

آمینه اقدس زنی که از کردستان به دربار ناصرالدین شاه رفت+ تصویر
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ زبیده خانم (زاده بیجار گروس - درگذشته ۱۲۷۲ شمسی تهران)، ملقب به امینه‌اقدس، از همسران ناصرالدین شاه قاجار و از سوگلی‌های دربار بود. او خواهر میرزا محمدخان گروسی(ملیجک اول) و عمه عزیزالسلطان (ملیجک دوم) بود.
۱۳۹۵/۱۲/۲۱ :تاريخ


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال