۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۹ شهريور - اِلأَربِعا ٢٨ ذو الحجه ١٤٣٨

کوردانه
حرف های جالب بیژن کامکار در خصوص دف
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ بیژن کامکار در آیین رونمایی از نسل نوینِ دف و دُم‌دُم گفت: «عاقبت به خِیرترین نوازنده ایران منم؛ چون روزی که دف را به دست گرفتم، گفتم به امید روزی می‌زنم که صدها نفر دف به دست بگیرند و امروز نه صدها نفر که هزارها نفر دف به دستند.»
۱۳۹۶/۶/۱۹ :تاريخ

هشدار رسانه های اروپایی از نابودی شهر 12000 ساله کردنشین حسن کیف ترکیه
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ تلویزیون فرانس 24 فرانسه گزارشی از روند ساخت پروژه بزرگ سد ایلیسو در ترکیه و تاثیر آن بر منطقه تاریخی حسن کیف این کشور را که بیشتر ساکنان آن کُرد هستند، تهیه کرده است. بر اساس این گزارش این شهر تاریخی کردنشین در استان باتمان ترکیه به زودی زیر آب خواهد رفت.
۱۳۹۶/۶/۱۱ :تاريخ

نظرات جالب استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی در خصوص کردها و هەڵپەرکێ
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی گفت: در میان تیره های گوناگون و پرشمار ایرانی بی هیچ گمان و گزافه ای کردها شادترین هستند.
۱۳۹۶/۶/۶ :تاريخ

باارزش‌ترین هدیه ازدواج زوج مریوانی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ محمد توانا حسینی، مسئول کتابخانه زانیاری سردوش شهرستان مریوان و درنیا جهانی عضو انجمن آموزشی کتابخانه زانیاری در برنامه «شابک» حضور پیدا کردند
۱۳۹۶/۵/۲۴ :تاريخ

به بهانه سالگرد درگذشت امپراطور شعر
چرا باید در یاد «شیرکو بی کس» موسیقی نواخت؟
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ 13 مرداد سال 1392"شیرکو بی کس"، امپراتور شعر، برای همیشه با تخت امپراتوری خود در دنیای شعر خداحافظی کرد و وصیت کرد که در سوگش موسیقی بنوازند و پیکرش را در پارک آزادی شهر سلیمانیه به خاک بسپارند.
۱۳۹۶/۵/۱۳ :تاريخ

کلاش، نخستین مجوز حضور کردستان در سازمان جهانی یونسکو
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ مریوان به عنوان مهمترین شهرستان تولید کننده کلاش (کفش دست دوز محلی) هم اکنون با ورود هیات شورای جهانی یونسکو به کردستان مراحل آخر ثبت جهانی خود به عنوان شهر جهانی کلاش را سپری می کند.
۱۳۹۶/۴/۲۶ :تاريخ

نظر نمایندگان کُرد مجلس در خصوص احتمال حضور کُردها در کابینه
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ دولت دوازدهم‌ در حالی مقدمات دوران آماده به کار خود را طی می کند که هر روز سطح درخواست و مطالبات اقوام و مذاهب کشور از دکتر روحانی زیادتر می شود و در این میان کُردها با توجه به شعارهای رئیس جمهور،انتظار دارند در کابینه دوازدهم به صورت عادلانه مشارکت پیدا کنند.
۱۳۹۶/۴/۲۶ :تاريخ

افول ستاره بخت کردها برای حضور در کابینه/ امیر شریفی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ با انتشار لیست های متواتری از سوی رسانه و افراد نزدیک به هسته تصمیم گیری دولت دوازدهم و عدم حضور هیچ گزینه کرد اهل سنتی در این لیست، ستاره بخت کردها برای حضور در کابینه رو به افول گذاشته است
۱۳۹۶/۴/۱۹ :تاريخ

ترجمه و انتشار شاهکار ادبی کُردی مم و زین به زبان فارسی
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ عبدالخالق رحمانی نویسنده سقزی، رمان مم و زین اثر احمدخانی شاعر بزرگ کُرد را به فارسی ترجمه و منتشر کرد
۱۳۹۶/۴/۱۲ :تاريخ

موسیقیدان کرد در ميان 5 موسيقيدان برتر صلح
پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ نيويورک تايمز در يکي از شماره‌هاي اخير خود، مطلبي به قلم «کورينا دا فونسکا- ولهايم» نوشته با عنوان «پنج لحظه از ديدار موسيقي کلاسيک و سياست» که در آن پنج قطعه موسيقي مؤثر در زمينه صلح را بازخواني کرده است.
۱۳۹۶/۳/۲۴ :تاريخ

آشنایی با یکی از سیاستمدار بزرگ و مشهور کُردستانی در دوره قاجار
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ عمر فاروقی نویسنده و فعال و پژوهشگر تاریخی در یادداشت زیر به بررسی زندگی مرحوم امان الله خان اردلان پرداخته است.
۱۳۹۶/۳/۲۲ :تاريخ

واکنش جالب شاعر مشهور ایلامی به انتشار فیلم کردی داعش
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ تحرکات چند روز گذشته گروه تروریستی داعش در ایران و مسائلی که این روزها در خصوص پخش یک کلیپ کردی از سوی این گروهک تروریستی در فضاهای مجازی مطرح شده است واکنش های متعددی را توسط صاحب نظران به دنبال داشته است.
۱۳۹۶/۳/۲۲ :تاريخ

صلاح خضری: جدیدترین اثرم،تجربه جالبی برای مخاطبان است
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ خواننده و نوازنده مطرح موسیقی مهابادی گفت: تازه ترین اثرم که یک منظومه نمایشی اسطوره ای در قالب مجموعه‌ای موسیقایی است که برای مخاطبان تجربه جالبی خواهد بود.
۱۳۹۶/۳/۲۱ :تاريخ

نگاهی به کتاب «تحلیل سیر تحول ادب عربی در کردستان»
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ دکتر شهباز محسنی استاد دانشگاه در یادداشت کوتاه زیر به بررسی اجمالی کتاب «تحلیل سیر تحول ادب عربی در کردستان» پرداخته است.
۱۳۹۶/۳/۱۳ :تاريخ

وزیر ارشاد در پیامی از ابتکار زوج مریوانی تقدیر کرد
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی، از ابتکار زوج مریوانی برای برپایی جشن ازدواج آنها در کتابخانه روستای دوستدار کتاب سردوش مریوان تقدیر کرد.
۱۳۹۶/۳/۱۲ :تاريخ

کشف یک شهرباستانی در اقلیم کردستان عراق
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ باستان شناسان کشور لهستان می گویند 200 شئ باستانی و بقایای چند روستا و یک شهر باستانی را در حاشیه رودخانه زاب بزرگ در اقلیم کردستان کشف کرده اند که کمک بزرگی به شناخت بیشتر از منطقه ای می کند که 10 هزار سال قبل، بشر اقدام به کاشت غله و رام کردن حیوانات در آن کرد.
۱۳۹۶/۳/۹ :تاريخ

برپایی یک جشن عروسی جالب و متفاوت در کردستان
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ کتابدار کتابخانه عمومی مشارکتی روستای سردوش از توابع مریوان در اقدامی جالب مراسم جشن عروسی خود را در کتابخانه این روستا برگزار و هزینه مراسم را به 'موسسه خیریه ئاسوی ژیان' این شهرستان اهدا کرد.
۱۳۹۶/۳/۶ :تاريخ

تینووی مه هابادی اولین کتاب مصور تاریخ ادبیات کردی را منتشر می کند
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ "کریم صوفی مولودی" متخلص به (تینووی مه هابادی) متولد 1339مهاباد، شاعر، نویسنده، عکاس و شاگرد استاد هێمن است. از این شاعر و نویسنده ی مهابادی تا کنون 3 کتاب شعرکلاسیک و نو به نام های( مومیاێکان، به فرینه خه یاڵ، وه رزی پێنجه م)، کتاب طنز در ادبیات کردی(مجموعه طنز به زبان کردی)، کتاب (تاریخ عکاسی در جهان، ایران و کردستان)، 2 کتاب مجموعه ی مقالات، کتاب شعر (طوارق)به زبان فارسی که بیان عقاید معنوی و آیینی شاعر می پردازد و چندین و چند مقاله به زبان های کردی و فارسی در مجلات
۱۳۹۶/۳/۲ :تاريخ

مرگ قاله مه ره؛ پایان یک عشق
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ پیرمردی با لباس کُردی در گوشه ای از بازار قدیمی بوکان نشسته است و در شمشال طلایی رنگش می دمد و با حرکات ظریف و سریع انگشتانش به مانند یک ارکستر هماهنگ، موسیقی های فلکلور کُردی را به طرزی استادانه می نوازد، این تنها تصویری است که از قاله مه ره در ذهن ها مانده است.
۱۳۹۶/۲/۳۱ :تاريخ

وضعیت انتشار کتاب به زبان کُردی در نمایشگاه بین المللی کتاب + تصویر
پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور 2600 ناشر و شعار یک کتاب بیشتر بخوانیم در حالی آغاز به کار نمود که تعداد چاپ عناوین کتاب به زبان کردی نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.
۱۳۹۶/۲/۱۷ :تاريخ


آخرین اخبار   

صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   مهاباد   |   مشروح اخبار   |   بوکان   |   سقز   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   پیرانشهر   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال